27
Lis
2017
3
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?

Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?

Piekarnik jest podstawowym sprzętem, jaki każdy ma w domu. Pomaga między innymi przygotować pieczone mięsa, domową pizze, różnego rodzaju zapiekanki, a przede wszystkim jest wykorzystywany do pieczenia ciast. Warto wiedzieć, jak dbać o jego czystość.

Jest wiele sposobów na to, aby skutecznie wyczyścić piekarnik. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości zabrudzeń i tego, czy chcesz wyczyścić stare czy nowe plamy. Świeże bardzo szybko można usunąć posypując je mąką. Wystarczy chwilę odczekać, aby szybko pozbyć się zabrudzenia. Jeżeli jednak zabrudzenia są stare, trzeba zastosować znacznie bardziej czasochłonne sposoby.

Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są specjalne środki do odtłuszczania piekarników. Można również oczyścić szybę piekarnika denaturatem. Skuteczna do zmniejszania uporczywych plam jest także wazelina. Ale po kolei.

Funkcja samooczyszczenia w piekarniku

Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, które występuje w wielu piekarnikach nowej generacji. Bez problemu pozwala na automatyczne wyczyszczenie piekarnika wewnątrz. Dzięki wysokiej temperaturze, można będzie usunąć wszelkie zabrudzenia, jakie pojawiły się w piekarniku po grillowaniu czy pieczeniu ciasta. Trzeba jednak mieć świadomość, że chcąc nabyć piekarnik z taką funkcją, trzeba będzie za niego odpowiednio więcej zapłacić.

Piekarniki z emalią katalityczną

Są to piekarniki, które podczas swojego działania wypalają resztki jedzenia i pozostałych składników. Wystarczy jedynie wymieść takie resztki, a piekarnik pozostanie czysty. Bez trudu pozwoli to na pozbycie się brudu z trudno dostępnych miejsc. Takie piekarniki są wyposażone w specjalne filtry eliminujące cząsteczki tłuszczu.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika


Soda oczyszczona do czyszczenia piekarnika

Wystarczy pomieszać wodę z sodą oczyszczoną, aby cieszyć się ze skutecznego preparatu do czyszczenia piekarnika. Do 0,5 litra gorącej wody należy wsypać łyżeczkę sody. Taki preparat należy użyć do mycia piekarnika. Pomocna będzie w tym gąbka, którą skutecznie umyjesz piekarnik.

Sól kuchenna do czyszczenia piekarnika

Należy posypać solą kuchenną wnętrze piekarnika. Szczególnie tam, gdzie pozostały przypalone resztki jedzenia. Należy ustawić piekarnik na funkcję podgrzewania. Czynność należy wykonywać aż do całkowitego zbrązowienia soli. Następnie sól należy usunąć z piekarnika przy użyciu ściereczki. Cały piekarnik należy umyć standardowo.

Woda z cytryną do czyszczenia piekarnika

Wszystkie zabrudzenia z piekarnika można usunąć przy użyciu wody z cytryną. Do garnka należy wlać 0,5 l wody i wcisnąć do niego sok z połowy cytryny. W takiej postaci należy wstawić odkryty garnek do piekarnika. Poprzez podgrzewanie należy doprowadzić wodę do wrzenia. Para spowoduje, że brud zacznie mięknąć. Dużo łatwiej będzie go wtedy myć. Ponadto, sok z cytryny dodatkowo odświeży zapach piekarnika, co będzie dodatkową korzyścią.

Ocet do czyszczenia piekarnika

Jeżeli w piekarniku pojawiły się świeże zabrudzenia, spokojnie usuniesz je wodą z octem. Następnie należy nagrzać go do temperatury 150 stopni. Gdy przestygnie, ponownie należy przetrzeć jego wnętrze wilgotną szmatką, tym razem tylko zamoczoną w wodzie.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z piekarnika?

Po wyszorowaniu piekarnika z zabrudzeń, warto także zająć się przykrym zapachem, który może się z niego wydobywać. Można włożyć do piekarnika garnek wypełniony wodą, majerankiem, miętą i goździkami. Należy ustawić piekarnik na funkcję podgrzewania. Zamiast ziół można również zastosować inne odświeżające składniki, np. cynamon, sok z cytryny czy z pomarańczy.

Jak widać czyszczenie piekarnika nie jest w cale takie trudne. Najlepiej jednak robić to w miarę regularnie, wtedy jest to dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne. I jest przede wszystkim bardziej higieniczne. Zaoszczędzi nam również pracy związanej z usuwaniem nieprzyjemnego zapachu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Zwierzęta w domu - jak utrzymać porządek?
Zwierzęta w domu – jak utrzymać porządek?
Czyszczenie pralki – jak to zrobić?
Czyszczenie pralki – jak to zrobić?

Zostaw komentarz