4
Wrz
2017
2
Jak prać buty sportowe?

Jak prać buty sportowe?

Trampki, tenisówki, adidasy – ma je w swojej szafie każdy z nas. Nieważne jednak czy chodzisz w nich na co dzień do szkoły, pracy, czy biegasz w nich, a może zakładasz tylko okazjonalnie lub w weekendy – buty się brudzą. I w środku, i na zewnątrz. Mniejsze zabrudzenia usuniesz proszkiem lub mydłem i gąbką, ale jak skutecznie wyprać całe buty żeby ich nie zniszczyć?

Takie buty jak np. trampki można wyprać w pralce. Niektórzy producenci podają nawet informacje w jakiej temperaturze można prać ich buty. Sprawdź dokładnie czy w środku buta – na języku lub wkładce nie ma umieszczonych takich informacji. Niektórzy producenci umieszczają takie wytyczne również na swoich stronach internetowych. Warto to sprawdzić, żeby nie zniszczyć butów – przy produkcji niektórych z nich mogły zostać użyte kleje stosunkowo dobrze rozpuszczalne w wodzie. W takim przypadku pranie w pralce będzie zabronione przez producenta.

Przygotowanie butów do prania

Bardzo ważne jest, aby buty prawidłowo przygotować do prania. Na początku wyjmij sznurowadła oraz wkładki – zapewni to zarówno możliwość lepszego wyczyszczenia buta, jak i jego szybsze wyschnięcie. Co więcej, wyjmując sznurowadła zapewnisz, że podczas prania nie ulegną zaplątaniu i nie wyrwą dziurek. Możesz je jednak dołożyć do prania lub wyczyścić ręcznie. Jeżeli chodzi o wkładki, to polecam wypranie ich ręczne – użyj do tego mydła lub płynnego środka piorącego i ciepłej wody. Wkładkę pocieraj miękką szczotką lub gąbką. Potem wypłucz, wykręć i pozwól wyschnąć. Jeżeli mimo tych zabiegów, we wkładkach nadal utrzymuje się charakterystyczny nieprzyjemny zapach, nasyp na wkładki sodę oczyszczoną i zamknij je na noc w plastikowym worku. Rano wystarczy, wytrzepać proszek z wkładek.

Następnym krokiem jest wyczyszczenie gumy – to na niej znajdują się największe zabrudzenia (ziemia, błoto)  – jeżeli nie usuniemy ich chociażby z grubsza, mogą wniknąć w materiałową część buta podczas prania. Dlatego najlepiej usunąć je szczoteczką, szmatka lub ręcznikiem papierowym. Jeżeli zabrudzenia wniknęły głęboko w strukturę gumy, spróbuj je usunąć używając zużytej szczoteczki do zębów.

Pranie właściwe

Przed wrzuceniem butów do pralki, umieść je w poszewce lub torbie z siatki. Razem z butami w poszewce, włóż do pralki jeden lub dwa ręczniki – zapewnią, że buty nie będą się obijać w pralce, co mogło by uszkodzić zarówno pralkę, jak i buty. Alternatywnie możesz buty zawinąć w ręcznik lub koc bez poszewki, ale niestety podczas prania najprawdopodobniej się z niego wyplączą i zaczną obijać w bębnie pralki, więc nie polecam tej metody.

Buty pierz z płynnym środkiem do prania – jest go łatwiej wypłukać niż tradycyjny proszek. Jeżeli chcesz dodatkowo usunąć nieprzyjemny zapach, dodaj do płukania szklankę octu. Pralkę nastaw na program delikatny – niska temperatura, wolne obroty, brak wirowania. Wysoka temperatura może doprowadzić do deformacji butów, a obroty spowodować ich zniszczenie, poszarpanie.

Suszenie butów sportowych

Po zakończeniu prania, wyjmij buty w torby/poszewki i susz latem na świeżym powietrzu, a zimą w mieszkaniu. Nie wystawiaj butów bezpośrednio na ekspozycję słoneczną, ani nie kładź ich w pobliżu lub bezpośrednio na kaloryferze. Może to doprowadzić do deformacji butów, podobnie jak użycie suszarki bębnowej. Jeżeli obawiasz się, że buty mogą stracić swój kształt – na czas schnięcia włóż w środek papierowe ręczniki lub gazety. Zabieg ten przyspieszy też wysychanie, ponieważ papier wchłonie część wody zalegającą w bucie. Mimo to, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niektóre buty mogą schnąć paręnaście godzin lub nawet parę dni. Jak buty już w pełni wyschną, włóż do środka wkładki i załóż sznurowadła.

I nasze buty są prawie jak nowe! 🙂

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak prać firany- sposoby
Jak prać firanki? – skuteczne sposoby
usuwanie plam po kosmetykach
Jak usuwać plamy po kosmetykach?
Jak zaoszczędzić czas na prasowaniu
Sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz czas na prasowaniu!
Jak usunąć plamy po czerwonym winie
Jak usunąć plamy po czerwonym winie?

1 Odpowiedź

  1. Super wpis wszystko ładnie wyjaśnione. Wyciągnąć wkładki do butów to bardzo ważna sprawa. Ja kiedyś zapomniałem i można powiedzieć, że zrobił się mały nieporządek :).

Zostaw komentarz