20
Lis
2017
4
Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Zwykle już po kilku tygodniach użytkowania na dnie czajnika pojawia się nieprzyjemny osad. Kamień to standardowy niszczyciel czajników, z którym jednak można podjąć skuteczną walkę. Jak usunąć kamień z czajnika?

Przyczyna powstawania kamienia w czajniku

Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie czajnika jest twarda woda. Osad nie tylko niszczy wygląd od wewnątrz pod względem estetycznym, ale także wpływa na pogorszenie się jakości herbaty i kawy, którą przygotowujemy. Nie trzeba jednak czajnika wyrzucać, gdy pojawi się na nim kamień. Osad można skutecznie usunąć.

Jak usunąć kamień z czajnika?


Ocet

Należy wypełnić czajnik równą ilością octu i wody. Następnie włączyć go na normalne gotowanie. Po zagotowaniu Twoim oczom ukażą się płatki kamienia pływające po powierzchni wody. Należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i przy użyciu wilgotnej szmatki, dokładnie wytrzeć go od wewnątrz. Aby pozbyć się zapachu octu, należy napełnić czajnik wodą i ją zagotować. Wystarczy powtórzyć tę czynność 3-4 razy, aby czajnik powrócił do normalnego stanu.

Coca cola

Coca cola, czyli popularny napój skutecznie poradzi sobie z niewielkim osadem pojawiającym się na dnie czajnika. Należy wlać szklankę tego napoju do czajnika, dolać trochę wody i wszystko zagotować. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, należy wsypać do czajnika łyżeczkę sody oczyszczonej.

Obierki ziemniaczane

Należy napełnić czajnik obierkami z ziemniaków, zalać wszystko wodą i zagotować. Następnie należy wymienić wodę pozostawiając w naczyniu nadal obierki i ponownie zagotować.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia z czajnika

Cytryna

Jeżeli kamień w czajniku nie jest zbyt uporczywy do usunięcia, możesz powalczyć z nim przy użyciu cytryny. Należy wycisnąć sok z cytryny do czajnika, a następnie zmieszać go z wodą. Następnie zagotować wodę dwukrotnie i pozostawić do wystygnięcia. Po tej procedurze, należy po prostu wylać wodę z czajnika. Na sam koniec należy wyczyścić dno wilgotną szmatką z niewielką ilością sody.

Preparaty chemiczne do walki z kamieniem w czajniku

Jeżeli żadne domowe sposoby nie są w stanie usunąć kamienia, bo powstał już bardzo potężny osad, warto sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można znaleźć specjalne środki, które walczą z kamieniem osadzającym się na dnie. Istotne jest jednak, aby wybrać produkt możliwy do wykorzystania w przedmiotach, które mają kontakt z żywnością. Zastosowanie niewłaściwego środka może mieć przykre konsekwencje dla Twojego zdrowia. Zwykle odkamieniacz do czajników kosztuje od 5 do 15 zł.

Jak zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku?

Podstawową sprawą jest to, aby nie zostawiać wody nigdy w czajniku, gdy z niej nie korzystamy. Po zagotowaniu należy po prostu wylać ją z czajnika tak, aby pozostał on pusty. Przynajmniej raz w miesiącu należy czyścić czajnik przy użyciu octu lub cytryny. Dzięki temu będzie trzeba walczyć jedynie z niewielką ilością osadu.

Dbaj o czajnik a wprowadzisz do domu oszczędności

Okazuje się, że zakamieniony czajnik do zagotowania wody potrzebuje znacznie więcej energii niż ten czysty i zadbany. Dzięki temu, że zadbasz o stan swojego czajnika zmniejszysz rachunki za prąd.

Pamiętaj również o tym, aby gotować tylko taką ilość wody, jaka faktycznie jest potrzebna. Gotując zbyt duże ilości wody marnujesz nie tylko czas, ale również energię.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przypalony garnek – jak go wyczyścić?
Przypalony garnek – jak go wyczyścić?
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?
Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?

Zostaw komentarz