20
Lis
2017
4
Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Zwykle już po kilku tygodniach użytkowania na dnie czajnika pojawia się nieprzyjemny osad. Kamień to standardowy niszczyciel czajników, z którym jednak można podjąć skuteczną walkę.

Przyczyna powstawania kamienia w czajniku

Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie czajnika jest twarda woda. Osad nie tylko niszczy wygląd czajnika od wewnątrz pod względem estetycznym, ale także wpływa na pogorszenie się jakości herbaty i kawy, którą przygotowujemy. Nie trzeba jednak czajnika wyrzucać, gdy pojawi się na nim kamień. Osad można skutecznie usunąć.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia z czajnika


Ocet

Należy wypełnić czajnik równą ilością octu i wody. Następnie należy włączyć czajnik na normalne gotowanie. Po zagotowaniu Twoim oczom ukażą się płatki kamienia pływające po powierzchni wody. Należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i przy użyciu wilgotnej szmatki dokładnie wytrzeć go od wewnątrz. Aby pozbyć się zapachu octu, należy napełnić czajnik wodą i ją zagotować. Wystarczy powtórzyć tę czynność 3-4 razy, aby czajnik powrócił do normalnego stanu.

Coca cola

Coca cola, czyli popularny napój skutecznie poradzi sobie z niewielkim osadem pojawiającym się na dnie czajnika. Należy wlać szklankę tego napoju do czajnika, dolać trochę wody i wszystko zagotować. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, należy wsypać do czajnika łyżeczkę sody oczyszczonej.

Obierki ziemniaczane

Należy napełnić czajnik obierkami z ziemniaków, zalać wszystko wodą i zagotować. Następnie należy wymienić wodę pozostawiając w naczyniu nadal obierki i ponownie zagotować.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia z czajnika

Cytryna

Jeżeli kamień w czajniku nie jest zbyt uporczywy do usunięcia, możesz powalczyć z nim przy użyciu cytryny. Należy wycisnąć sok z cytryny do czajnika, a następnie zmieszać go z wodą. Należy zagotować wodę dwukrotnie i pozostawić do wystygnięcia. Po tej procedurze, należy po prostu wylać wodę z czajnika. Na sam koniec należy wyczyścić dno czajnika wilgotną szmatką z niewielką ilością sody.

Preparaty chemiczne do walki z kamieniem w czajniku

Jeżeli żadne domowe sposoby nie są w stanie usunąć kamienia, bo powstał już bardzo potężny osad, warto sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można znaleźć specjalne środki, które walczą z kamieniem osadzającym się w czajniku. Istotne jest jednak, aby wybrać taki produkt, który może być wykorzystywany w przedmiotach, które mają kontakt z żywnością. Zastosowanie niewłaściwego środka może mieć przykre konsekwencje dla Twojego zdrowia. Zwykle odkamieniacz do czajników kosztuje od 5 do 15 zł.

Jak zapobiec osadzaniu się kamienia w czajniku?

Podstawową sprawą jest to, aby nie zostawiać wody nigdy w czajniku, gdy z niej nie korzystamy. Po zagotowaniu należy po prostu wylać ją z czajnika tak, aby pozostał on pusty. Przynajmniej raz w miesiącu należy czyścić czajnik przy użyciu octu lub cytryny. Dzięki temu będzie trzeba walczyć jedynie z niewielką ilością osadu.

Dbaj o czajnik a wprowadzisz do domu oszczędności

Okazuje się, że zakamieniony czajnik do zagotowania wody potrzebuje znacznie więcej energii niż ten czysty i zadbany. Dzięki temu, że zadbasz o stan swojego czajnika zmniejszysz rachunki za prąd.

Pamiętaj również o tym, aby gotować tylko taką ilość wody, jaka faktycznie jest potrzebna. Gotując zbyt duże ilości wody marnujesz nie tylko czas, ale również energię.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Jak zwalczyć mole spożywcze? Przydatne rady
Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?
Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?
Jak oszczędzać wodę w domu?
Jak oszczędzać wodę w domu?

Zostaw komentarz