6
Gru
2017
3
Jaką zmywarkę kupić?

Jaką zmywarkę kupić?

Zmywarka to standard w nowoczesnych kuchniach. Wprowadza do domu oszczędności wody, energii, pieniędzy. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pomaga również oszczędzać nasz czas, a także nasze ręce. Na rynku dostępna jest bogata oferta zmywarek. Jaką wybrać, aby nie żałować zakupu?

Rodzaje zmywarek

Możesz zdecydować się na zmywarkę wolnostojącą. Można ją ustawić w dowolnym miejscu w kuchni, bez konieczności zabudowy frontowymi drzwiczkami. Zmywarki dostępne są w kolorze białym lub srebrnym. Zdarzają się również modele w innych kolorach, na przykład czarnym lub czerwonym. Większość zmywarek ma zdejmowany blat. Dzięki temu urządzenie można zamontować pod blatem kuchennym.

Można wybrać również zmywarkę do zabudowy. Świetnie wkomponuje się w kuchnię tworzoną na wymiar, dla której producent przygotował specjalne miejsce. Przednia część zmywarki będzie frontowymi drzwiczkami. Zmywarka nie będzie widoczna w zabudowie. Można tutaj postawić na zmywarkę częściowo zintegrowaną. Taki rodzaj ma panel widoczny od frontu urządzenia. Natomiast zmywarka całkowicie zintegrowana ma panel sterowania ukryty w klapie zmywarki. Widać go dopiero po otwarciu urządzenia.

Na jakie parametry zmywarki należy zwrócić uwagę?

Podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki jest klasa energetyczna. Najlepsze są te oznaczone literą A. Najmniej wydajne są natomiast te oznaczone literą G. Dzięki temu, że wybierzesz dobrej klasy zmywarkę, oszczędzisz pieniądze. Nie będzie ona pobierała dużej ilości energii. Klasy zmywarek określa się na podstawie zużycia wody i energii do umycia 12 kompletów naczyń.

Klasa energetyczna zmywarki

Warto także zwrócić uwagę na efektywność suszenia zmywarki. Zmywarka może mieć suszenie statyczne lub kondensacyjne. Suszenie statyczne opiera się na parowaniu wody. W zmywarce dochodzi do podniesienia się temperatury. Wedy naczynia nagrzewają się zostaną wysuszone. Natomiast suszenie kondensacyjne polega na tym, że para z nagrzanych naczyń krąży po komorze i skrapla się na tylnej ścianie. Ta część zmywarki służy jako wymiennik ciepła. Można również wybrać zmywarkę z turbosuszeniem. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne.

Pojemność i wielkość zmywarki

Istotna przy zakupie zmywarki jest również jej pojemność oraz wielkość. Jeżeli nie masz zbyt dużej ilości miejsca w kuchni, możesz wybrać zmywarki kompaktowe. Przypominają one nieco mikrofalówki. Są urządzeniami albo wolnostojącymi albo przeznaczonymi do zabudowy. Ich wymiary to 40×60 cm. Standardowe zmywarki mają natomiast około 80 cm wysokości. Większość modeli ma również regulowana wysokość nóżek. W związku z tym, takie urządzenie w pełni można będzie dostosować do swoich potrzeb. Modele standardowych zmywarek różnią się przede wszystkim szerokością. Można nabyć modele o szerokości 45 cm lub 60 cm.

Istotna przy zakupie zmywarki jest również liczba komór, jakie posiada. Zazwyczaj zmywarki wolnostojące i te do zabudowy mają jedną komorę. Można również nabyć zmywarki szufladowe, które zamiast pojedynczej komory mają dwie lub więcej szuflady. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można myć naczynia tylko w jednej komorze, gdy nie ma się pełnego zapełnienia zmywarki.

Sposób podgrzewania wody

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze zmywarki zwrócić uwagę również na sposób podgrzewania wody. Starsze urządzenia były wyposażone w grzałki znajdujące się w dolnej części urządzenia. Podczas pracy osiągana jest tam maksymalna temperatura, co pozwala na zmywanie naczyń w koszu dolnym. Natomiast nowe modele są wyposażone w przepływowy ogrzewacz wody. Podgrzewa on wodę w momencie wpływania do komory. Takie rozwiązanie pozwoliło na powiększenie komory zmywania oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii.

Poziom hałasu zmywarki

Urządzenia, jakimi są zmywarki mogą emitować dość spory hałas podczas swojej pracy. Dlatego, przy zakupie należy sprawdzić, jaki poziom decybeli generują. Ciche modele powinny generować nie więcej niż 40-45 dB. Warto właśnie takich modeli szukać. Dzięki temu korzystanie ze zmywarki w domu nie będzie pod żadnym względem uciążliwe.

To tylko podstawowe dane, na które warto zwrócić uwagę, jednak są one najważniejsze w codziennym użytkowaniu. Warto również poczytać opinie na różnego rodzaju forach internetowych czy porównywarkach cenowych. Dodatkowo można przejść się do jednego lub kilku sklepów stacjonarnych i porozmawiać z obsługą, która doradzi model warty wybrania w założonym budżecie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?
Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?
4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz używając zmywarki
4 błędy, jakie prawdopodobnie popełniasz używając zmywarki
Jak oszczędzać wodę w domu?
Jak oszczędzać wodę w domu?
Jak dbać o zmywarkę?
Jak dbać o zmywarkę?

Zostaw komentarz