26
Wrz
2017
1
symbole na metkach ubraniowych

Oznaczenia na metkach – co znaczą symbole na metkach?

Czy wiesz jak dbać o swoje ubrania? Czy dokładnie sprawdzasz oznaczenia na metkach ubrań przed wrzuceniem ich do pralki? Jeśli nie, to może czas zacząć?

Z pewnością chcesz, aby ubrania służyły Ci jak najdłużej. Warto zatem zwracać uwagę na symbole na metkach, które przekazują nam informacje o tym, w jaki sposób należy o nie dbać. Mówią one m.in. o tym w jakiej temperaturze należy uprać daną tkaninę oraz jak ustawić żelazko do jej prasowania.

Co znaczą te tajemnicze symbole? Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej!

Symbole na metkach – oznaczenia prania

Po co one w ogóle istnieją? Wskazują niezbędne informacje dotyczące prania danej tkaniny oraz odpowiedniej dla niej temperatury. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie tkaniny mogą być prane w pralce. Niektóre nadają się jedynie do prania ręcznego. Niewłaściwe potraktowanie ubrania może skutkować jego zniszczeniem.


oznaczenia na metkach - można prać

Jeśli na swoim ubrani zobaczysz takie oznaczenie, to możesz spokojnie wrzucić jej do pralki. Oznacza ono nic innego jak to, że można prać. Ale najpierw upewnił się, że obok nie ma dodatkowego oznaczenia z wymaganiami co do prania.


oznaczenia na metkach - pranie w 30 stopniach

oznaczenia na metkach - można prać w 30 stopniach

 

 

Te oznaczenia pojawiają się na metkach zamiennie, a oznaczają to samo – można prać już w 30 stopniach. Są to symbole, które wskazuje, że możemy prać ubrania w normalnym cyklu z maksymalną temperaturą 30 stopni Celsjusza. Pierwsze oznaczenie w zależności od tkaniny – zmienia wartość temperatury. Może to być 40, 50 lub więcej stopni Celsjusza. Natomiast w drugim oznaczeniu, z kropką, zwiększa się ilość kropek. I tak jeśli ubranie będziemy mogli prać w 40 stopniach to pojawią się dwie kropki, a w 60 będą to już trzy kropki. Jeśli będzie ich więcej, możesz prać tkaniny w jeszcze wyższych temperaturach.


oznaczenia na metkach - prać delikatnie

To oznaczenie z pojemnikiem wody i jedną kreską pod nim mówi, aby te tkaniny prać delikatnie. Należy ustawić pralkę w trybie prania syntetycznego dla delikatnych ubrań. Jest to charakterystyczny symbol, w którym zmienia się jedynie wartość temperatury. Może to być 30, 40, 60 lub więcej stopni Celsjusza, lub wspominanie wcześniej kropeczki.


oznaczenia na metkach - prać bardzo delikatnie

Ten symbol mówi Ci, że musisz uprać tkaninę bardzo delikatnie. Należy wybrać cykl prania dla tkanin delikatnych z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni Celsjusza. Taki symbol pojawia się również dla tkanin, które można prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, choć jest to rzadkością.


oznaczenia na metkach - nie można prać

Oznaczenie to wskazuje, że ubrań nie należy prać, a jedynie czyścić na sucho.


oznaczenia na metkach - prać ręcznie

Ten symbol informuje, że możemy prać ubrania tylko ręcznie, w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza.


Oznaczenia na metkach – prasowanie

Po praniu, należy pamiętać, że nie wszystkie ubrania mogą być prasowane, a z kolei inne – mają szczególne wymagania dotyczące tej kwestii.


oznaczenia na metkach - nie prasować

Gdy widzimy taki znaczek, ubrań nie można prasować.


oznaczenia na metkach -prasować w temp 110

Symbol ten sygnalizuje, aby nie używać gorącego żelazka. Należy ustawić go na maksymalną temperaturę 110 stopni Celsjusza. Nie należy go również prasować z użyciem pary. Istnieją jeszcze dwa podobne oznaczenia z różną ilością kropek: dwie kropki oznaczają temperaturę nie wyższą niż 150 stopni, a trzy kropki to temperatura nie przekraczająca 200 stopni.


Symbole na metkach – suszenie

Mogłoby się wydawać, że suszenie prania to jedna z prostszych czynności. Wystarczy rozwiesić pranie i gotowe! Jednak i tutaj ubrania i inne tkaniny mają swoje wymagania. Zobacz czy robisz to dobrze.


oznaczenia na metkach - suszyć w niskiej temperaturze

Ubrania nadają się do suszenia w suszarce, ale jedynie w niskiej temperaturze. Jeśli to oznaczenie będzie z dwiema kropeczkami to można wówczas suszyć ubrania w wysokiej temperaturze, jeśli będzie bez kropeczek to znaczy, że nie ma konkretnych wymagań. Może się również zdarzyć, że zobaczymy taki symbol przekreślony, wtedy nie suszymy tych ubrań w suszarce.


oznaczenia na metkach - rozwiesić do wysuszenia

Ten symbol nie oznacza nic innego jak to, że ubranie możesz rozwiesić na suszarce do wyschnięcia.


oznaczenia na metkach - suszyć w cieniu

Ubrania należy suszyć w cieniu jeśli dbamy o to, aby utrzymały swój kolor.


oznaczenia na metkach - suszyć rozłożone

Ubrania należy suszyć rozłożone.


Oznaczenia na metce – czyszczenie chemiczne

Korzystanie z pralni chemicznych niekiedy okazuje się jedynym ratunkiem, aby szybko pozbyć się plam z ubrań. Nie wszystkie jednak rzeczy się do tego nadają.


oznaczenia na metkach - nie można czyścić chemicznie

Rzeczy z takim symbolem nie mogą być czyszczone chemicznie. A jeśli kółko nie jest przekreślone to można wyczyścić tkaniny z pomocą środków chemicznych.


oznaczenia na metkach - czyścić chemicznie (oznaczenie P)

Oznaczenie P w kółku na metce mówi o tym, że ubrania można czyścić przy użyciu perchloroetylenu i rozpuszczalników węglowodorowych, a także R113 i R11.


oznaczenia ma metkach - czyścić tylko na mokro

To W w kółeczku na metce oznacza, że ubrania można czyszcić na mokro.


oznaczenia na metkach - czyścić we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych

Oznaczenie A na metce w kółeczku zezwala na czyszczenie tkanin we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych.


oznaczenia na metkach - czyścić w czteroetylenie lub beznzenie

Literka F w kółeczku na metkach oznacza, że tkaniny można czyścić w środkach posiadających w swoim składzie czteroetylen lub benzen.


Symbole na metkach – wybielanie

Do białych ubrań często dodajemy wybielacze, aby uzyskać ich piękny wygląd. Jednak okazuje się, że nie zawsze możemy wykorzystać tę metodę.


oznaczenia na metkach - nie można wybielać i chlorować

Nie należy używać wybielacza ani chloru. Ubrania należy prać w łagodnym detergencie lub specjalnym środku piorącym do kolorów.


oznaczenia na metkach - można wybielać

Można zastosować wybielacz chlorowy lub wodorowy. Dobry będzie również środek piorący do wszystkiego typu all in one.


oznaczenia na metkach - można stosować wybielacze tlenowe

Można stosować wybielacz tlenowy, bez dodatku chloru. Nadaje się również środek piorący wszystko w jednym.


oznaczenia na metkach - można chlorować

Mając to oznaczenie na tkaninie możesz mieć stu procentową pewność, że nic się dostanie jeśli zechcesz do jej prania dodać środków z chlorem.


Teraz, kiedy już zobaczyłaś większość tych oznaczeń, oraz dowiedziałaś się co one przedstawiają na pewno będzie Ci łatwiej przy sortowaniu prania. Pamiętaj, że nie tylko kolor, ale i materiał z jakiego jest zrobiona tkanina ma wpływ na to co znajdzie się w kolejnym praniu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak usuwać plamy po kosmetykach?
Jak usuwać plamy po kosmetykach?
Jak usunąć plamy po czerwonym winie?
Jak usunąć plamy po czerwonym winie?
Jak prać ręczniki by długo nam służyły i były miękkie?
Jak prać ręczniki żeby długo nam służyły i były miękkie?
Jak prać buty sportowe?
Jak prać buty sportowe?

Zostaw komentarz