Home Sprzątanie Alergia u dzieci – na co trzeba uważać, gdy dziecko ma uczulenie na kurz?

Alergia u dzieci – na co trzeba uważać, gdy dziecko ma uczulenie na kurz?

10 min czytania
1
0
1,979
Alergia u dzieci - roztocza kurzu domowego

Uczulenie na kurz dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Roztocza kurzu domowego są jednak znacznie bardziej niebezpieczne dla najmłodszych. To u nich reakcje alergiczne są poważniejsze i groźniejsze. Na co trzeba uważać, gdy nasze dzieci mają uczulenie na kurz? Jak objawia się wziewna alergia u dzieci

Uczulenie na kurz – przyczyny

Roztocza są odpowiedzialne za uczulenie na kurz. To maleńkie pajęczaki, które bardzo lubią ciepło. Ich pożywieniem jest złuszczony naskórek człowieka. Ciała i odchody roztoczy to w głównej mierze białko, które u alergików wywołuje reakcje alergiczne. Uczulenie na kurz najczęściej ujawnia się jesienią i zimą, czyli w sezonie grzewczym. Większość czasu spędzamy wtedy w zamkniętych pomieszczeniach, a mieszkania wietrzymy zdecydowanie rzadziej. 

Gdzie gromadzi się kurz?

Roztocza kurzu domowego przebywają przede wszystkim tam, gdzie znajdą dużo pokarmu, czyli ludzkiego, złuszczonego naskórka. Najwięcej gromadzi się ich w:

  • dywanach i wykładzinach;
  • pościeli, poduszkach, materacach, łóżkach;
  • tapicerowanych meblach;
  • zasłonach;
  • pluszowych zabawkach. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, usuńmy z naszego domu te rzeczy, które zbierają najwięcej kurzu. dobrze jest pozbyć się także wszelkiego rodzaju bibelotów. Dzięki temu sprzątanie, które należy wykonywać znacznie częściej, gdy w domu ktoś ma uczulenie na kurz, pochłonie mniej czasu i wysiłku. 

Uczulenie na kurz u dziecka

Objawy alergii na kurz – alergia u dzieci i dorosłych

Reakcje alergiczne w przypadku uczulenia na kurz są bardzo męczące i uporczywe. Najczęściej spotykane, podstawowe objawy, to:

  • duszności – często towarzyszy im świszczący oddech, uczucie drapania w gardle, suchy kaszel i inne problemy z drogami oddechowymi uniemożliwiające oddychanie;
  • nieżyt nosa – często powracający katar występujący w konkretnych sytuacjach i o tych samych porach dnia;
  • kichanie – zazwyczaj w charakterze napadowym, gdy kichamy kilka razy pod rząd;
  • katar – z wodnistą, przezroczystą wydzieliną, która cieknie z nosa;
  • swędzenie w nosie – uczucie świądu w nozdrzach w pomieszczeniach;
  • łzawienie oczu – połączone z zaczerwienieniem oczu, zdarza się też osobom, które nie cierpią na zapalenie spojówek;
  • objawy skórne – często zdarzają się wysypki, egzemy atopowe, zapalenie skóry;
  • zaczerwienienie skóry – zwykle występuje na łokciach, w okolicach kolan i pachwin, a także na twarzy i skórze głowy. 

Objawy alergiczne są bardzo uciążliwe. Dlatego mogą powodować problemy ze snem oraz wynikające z niego poczucie ciągłego zmęczenia i bóle głowy. U dzieci szczególnie widoczne mogą być też zaburzenia koncentracji i senność. 

Alergia u dzieci – kiedy objawia się uczulenie na kurz? 

Alergia na roztocza kurzu domowego często występuje rano, po przebudzeniu. Łóżko i pościel to miejsca, w których znajduje się zdecydowanie najwięcej osobników. Kontakt z nimi skutkuje pojawieniem się reakcji alergicznych po wstaniu. Sprzątanie to także moment szczególnego narażenia na działanie alergenu. 

Okres grzewczy to czas, kiedy częściej pojawiają się objawy alergii na kurz. Wówczas spędzamy więcej czasu w mieszkaniach, w których jest ciepło. Jesienią i zimą nie wietrzymy pomieszczeń zbyt często. Pajęczaki mają dzięki temu doskonałe warunki do rozwoju. 

Co istotne, objawy alergii na roztocza zwykle ustępują zaraz po wyjściu na świeże powietrze (oczywiście jeśli nie mamy uczulenia na pyłki). 

Wszelki kontakt z przedmiotami, w których znajduje się dużo kurzu – dywan, tapicerowane meble, koce, pościel, poduszki, łóżko, może poskutkować pojawieniem się objawów. U dzieci to szczególnie niebezpieczne. Często bawią się na dywanie, przytulają do pluszowych zabawek. Nie chcąc odebrać dzieciom przyjemności z zabawy, musimy szukać innych sposobów na walkę z alergią niż pozbycie się przedmiotów. 

Alergia u dzieci - jak prać pluszaki

Jak zapobiegać objawom, gdy dziecko ma uczulenie na kurz

Alergia u dzieci wymaga od dorosłych sporo pracy i troski o zdrowie najmniejszych. Niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednią temperaturę (około 20 stopni Celsjusza) i wilgotność powietrza, która nie przekracza 50%. Ważne, aby takie warunki panowały przede wszystkim tam, gdzie dziecko śpi. Równie ważne jest częste i regularne wietrzenie pomieszczeń

Do prania pościeli i ręczników powinniśmy używać hipoalergicznych detergentów. W zwykłych proszkach do pozbycia się roztoczy kurzu domowego potrzeba przynajmniej 60 stopni. Warto więc sięgnąć po takie, które przyniosą nam szereg korzyści – zapewnią całkowite usunięcie brudu i kurzu, a także nie będą narażały tkanin na działanie wysokich temperatur. 

Częste odkurzanie to podstawa. Dzięki temu zabawa na dywanie nie będzie już potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Dobrze jest sięgnąć po filtry do odkurzacza, które dodatkowo uchronią przed roztoczami.

A co z pluszowymi maskotkami? Najlepiej trzymać je w zamknięciu, na przykład pudełkach lub workach. Na noc warto włożyć je do zamrażarki – niskie temperatury wybijają roztocza. Po mrożeniu odkurzamy zabawki, by pozbyć się odchodów i resztek pajęczaków. 

Alergia u dzieci – podsumowanie

Dzieci są znacznie bardziej podatne na uczulenie na kurz niż dorośli. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować objawów i wybrać się do alergologa, który potwierdzi alergię i, w razie takiej potrzeby, przepisze konkretne leki. Eliminowanie kontaktu z alergenem to jednak podstawa i to głównie od dorosłych zależy, czy dzieci będą miały styczność z kurzem. 

Przeczytaj też o tym, co to są roztocza i co to oznacza, że produkt jest hipoalergiczny.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Teresa

    27 lutego, 2020 at 9:23 am

    Mój syn ma alergię dlatego w domu mamy oczyszczacz powietrza i roombę, którą mogę włączać przez apkę jak nie ma mnie w domu. Dzięki czemu zawsze możemy wracać do czystego domu 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…