Home Eko porady Bycie eko – zacznij od małych kroków

Bycie eko – zacznij od małych kroków

7 min czytania
0
0
1,191
Jak być eko - porady na bycie eko od podstaw

Pewne rzeczy są tak długo przedstawiane w różnych mediach, że z czasem mamy ich już serdecznie dosyć. Zazwyczaj jest to nasz wybór i możemy dane informacje zignorować bez konsekwencji. Jednak nie w przypadku, gdzie bycie eko to przyszłość naszego świata, przynajmniej w pewnym stopniu. O czym warto pamiętać, aby stać się choć trochę bardziej ekologicznym? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Podstawą jest oszczędzanie niemal wszystkiego. Prawda jest taka, że nasz niemal nieograniczony konsumpcjonizm połączony z coraz większymi potrzebami generuje koszty, przenoszące się na nadwyrężanie całej planety. Ludzi jest coraz więcej i większość z nich korzysta z prądu, chciałby się umyć w czystej wodzie i móc pić ją na co dzień. Dlatego też, aby myśleć bardziej kompleksowo, należy wprowadzać w życie zmiany (zamień na przykład foliówki na torby bawełniane), ograniczające choć w pewien sposób zużycie ziemskich zasobów. Zaznajomieni w temacie pewnie powiedzą, że to nie ma znaczenia. Zacznijmy od siebie, a im więcej osób zrobi to samo, tym większe znaczenie zyskuje bycie ekologicznym.

Eko porady jak być eko, co może dać bycie eko

Od czego zacząć bycie eko?

Zacznij od oszczędzania energii. Jeśli przestaniesz korzystać z tak wielu sprzętów elektronicznych, wtedy z pewnością elektrownia, która w naszym przypadku niemal na pewno jest węglowa, będzie musiała spalić choć trochę mniej paliwa. Dlatego też gaś każde niepotrzebne w danej chwili światło. Nie trzymaj urządzeń w trybie oczekiwania, tylko wyjmij wtyczkę. Korzystaj krócej z najbardziej prądożernych urządzeń, jak działający godzinami komputer stacjonarny czy telewizor z konsolą. Wyjdź na zewnątrz, spędź czas na świeżym powietrzu i przyczynisz się do samych pozytywów, zamiast marnować swoje zdrowie i oczywiście energię.

Postaraj się również używać trybów oszczędności energii. Obecnie odnosi się to naprawdę do wielu elementów, ponieważ każda pralka czy zmywarka nie będąca absolutnym szrotem posiada takie opcje, oszczędzające wodę i prąd, w dalszym ciągu spełniając swoje funkcje. Tak samo odnosi się to do nowszych samochodów. W tym przypadku coraz śmielej możesz patrzeć w stronę inwestycji w auto elektryczne, a tym bardziej hybrydowe. Świat dąży do stworzenia jak najlepszych warunków dla tego typu pojazdów, a moda na nie rozszerza się z dnia na dzień. Jest to na pewno zdrowsze dla środowiska rozwiązanie, które nie marnuje energii w drastycznym stopniu.

Bycie eko - eko porady

Świeża woda pitna to podstawa

Bycie eko to także dbanie o stan wody pitnej, a możemy to zacząć już we własnym zakresie. Absolutną podstawą powinno być włączanie kranu na jak najkrótszy czas. Chcesz umyć zęby? Wlej jej trochę do kubka. Musisz zmyć naczynia? Napełnij częściowo miskę i dodaj płynu do mycia naczyń. Chcesz wziąć kąpiel? Zrezygnuj z wanny, idź pod prysznic i włączaj wodę tylko w kluczowych momentach. Nawet nie masz pojęcia ile takim sposobem oszczędzasz czystej wody, której na świecie z roku na rok jest coraz mniej. Mniej metrów zużycia skutkuje też niższymi rachunkami, dlatego zdecydowanie warto wprowadzić te proste metody w życie.

Takich kroków, różniących się stopniem zaangażowania czy nawet przesady jest coraz więcej. Otaczają nas na każdym kroku. Oczywiście nie możemy stać się ich niewolnikami i wolne chwile przeznaczać na wymyślanie, jak jeszcze mogę pomóc biednej planecie. Ale absolutne podstawy powinny być wewnętrznym obowiązkiem dla cywilizowanego człowieka i jeśli chcesz być za takiego postrzegany, powinieneś się ich trzymać. Z pewnością nie stracisz na tym, a jedynie zyskasz, tak jak nasze środowisko naturalne.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…