Home Zdrowie i Uroda Co jeść w upały? Dieta na lato

Co jeść w upały? Dieta na lato

9 min czytania
1
0
793
Co jeść w upały

Co jeść w upały, kiedy temperatura powietrza jest nie do zniesienia i nie mamy apetytu? Dieta na lato nie wymaga od nas czasochłonnego gotowania, ponieważ to tylko spotęgowałoby upał w domu. Latem spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, chce nam się jeść mniej i głównie chłodzimy organizm. To dobry czas na zmianę swoich nawyków żywieniowych i przy okazji zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu i oprzemy swoją dietę na lekkich daniach, bogatych w sezonowe warzywa i owoce.

Lekka dieta na lato

Co jeść w upały? Przede wszystkim zrezygnujmy z tłustych, ciężkich dań, które wymagają pieczenia, smażenia, lub gotowania. Raczej nie mamy ochoty na gorące dania, wiec możemy wypróbować chłodniki, sałatki lub owocowe koktajle. Odpowiednia dieta na lato powinna opierać się na warzywach i owocach. Wśród dziesiątków różnorodnych gatunków świeżych produktów nie trudno o ciekawe przepisy.

Warto sięgać po sezonowe warzywa, które są tańsze i niezbędne do naszej diety. Pomarańczowe warzywa i owoce obniżają ciśnienie tętnicze i pomagają zniwelować nam uczucie przemęczenia. Marchew pozwala nam zachować w dobrej kondycji włosy i paznokcie, ale zawarty w niej β-karoten chroni naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Do wakacyjnego jadłospisu warto dodać nieco zielonego koloru w postaci jarmużu, kopru, szpinaku i natki pietruszki. Zielone warzywa są bogate w żelazo, które jest dobrym zamiennikiem dla mięsa, strączków i jaj. Co jeszcze jeść latem, jeśli nie chcemy jeść mięsa? Możemy wypróbować dietę wegańską. W sklepach jest coraz więcej dostępnych zamienników nabiału, które mogą zastąpić któreś ze składników pochodzenia zwierzęcego. 

Dieta na lato nie wyklucza mięsa, jednak jeśli nie chcemy z niego rezygnować, to warto jest je ograniczyć do trzech porcji w tygodniu. Zdrowszym wyborem będą chude mięsa, najlepiej drób i ryby. Do ich przygotowania warto wykorzystać świeże zioła i przyprawy. Niektóre z nich działają chłodząco. Między innymi czosnek polecany jest ze względu na to, że poprawia on krążenie krwi, pobudzając organizm do naturalnego chłodzenia. Do sałatek warto dodać ser lub ryż, żeby były bardziej sycące. 

Mleko i produkty mleczne są bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka i wapnia. Jogurty orzeźwiają i pomagają przy problemach trawiennych wywołanych wysoką temperaturą. W połączeniu z produktami zbożowymi i owocami można skomponować koktajle. Z dodatkiem musli bogatym w żelazo i świeżymi jagodowymi owocami (zawierającymi antyoksydanty) możemy skomponować niskokaloryczne śniadania.  

Dieta na lato

Czego nie jeść w upały?

Przede wszystkim unikajmy ciężkostrawnych potraw i wysokokalorycznych przekąsek. Ograniczajmy cukier i tłuszcz w postaci śmietanek, słodkich napojów i słodyczy. Ciężkostrawne i przetworzone produkty wywołują niestrawność i ociężałość. Podczas upałów mięso, niektóre sery, kremowe ciasta i słodkie drinki szybko tracą swoją świeżość i mogą rozwinąć się w nich bakterie.

Kiedy chcemy szybko się ochłodzić, sięgamy po lody lub zimne napoje z lodówki. Takie spożywanie często kończy się przeziębieniem lub anginą, ponieważ w naszym ciele zachodzi gwałtowna różnica temperatur. Pamiętajmy o tym, bo lato będziemy musieli spędzić przykuci do łóżka.

W upały ograniczajmy kawę i napoje zawierające kofeinę, ponieważ działają moczopędnie i pobudzająco. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, nie powinniśmy pić alkoholu, ponieważ odwadnia on organizm i może wywołać zawroty głowy lub omdlenie. Szkodliwe są też słodkie gazowane napoje, które zamiast ochładzać, odwadniają nasz organizm i mogą doprowadzić do niewydolności nerek i otyłości. 

Nawadnianie organizmu

Organizm dorosłego człowieka składa się w 70% z wody, która latem pełni rolę termoregulatora. Wraz z potem usuwana jest z organizmu woda i sole mineralne. Trzeba je uzupełniać, bo ich niedobór sprawia, że czujemy się osłabieni, boli nas głowa i możemy się odwodnić. Niezależnie od tego, czy odczuwamy pragnienie, należy wypić minimum 1,5 l płynów dziennie. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, świeże soki lub herbaty ziołowe. Możemy wypić napary z mięty lub szałwii, które mają właściwości chłodzące organizm. Idealne będą świeże soki, lemoniady i koktajle bezalkoholowe. Warto jeść owoce regulujące nawodnienie organizmu, jak arbuzy, melony i pomarańcze. Osoby o zwiększonej aktywności fizycznej lub odczuwające napiętą suchą skórę, bóle głowy i ogólne osłabienie mogą sięgnąć po napoje izotoniczne, które nawadniają i uzupełniają niezbędne dla organizmu mikroelementy. Poza tym picie dużej ilości wody pozwala szybciej wytrzeźwieć podczas picia alkoholu. Zobacz też inne metody w naszym artykule: https://czysty-zysk.com/jak-szybko-wytrzezwiec-zrob-to-na-10-sposobow/.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Jeden komentarz

  1. Monia

    21 lipca, 2020 at 9:37 pm

    Na lato najlepsze jest coś lekkiego i orzeźwiającego. Ja przede wszystkim stawiam na warzywa i owoce. Przygotowuje często sałatki, wykorzystując przy tym warzywa i owoce, które rosną na mojej działce. Czasem kupuję je też u lokalnych dostawców. Jeśli chodzi o słodkości to staram się przyrządzać coś z galaretką lub z owocami. Poza tym woda z cytryną i miętą to w moim domu podstawa 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…