Home Sprzątanie Jaka motywacja do sprzątania jest najlepsza?

Jaka motywacja do sprzątania jest najlepsza?

8 min czytania
0
0
1,467
motywacja do sprzątania

Dla niewielu osób sprzątanie jest prawdziwym relaksem i przyjemnością. Zwykle to przykry obowiązek, który pozwala na doprowadzenie wnętrza do stanu używalności. Istnieją jednak sposoby, aby motywacja do sprzątania pomogła nam przekonać się do tej wcześniej nieprzyjemnej czynności.

Znajdź cel sprzątania

Cel, dla którego sprzątamy jest najważniejszy. Nikt nie lubi robić rzeczy bez żadnego celu. Cel pozwala zmienić nastawienie. Może to być cel krótkotrwały, na przykład wizyta gości. Jednak należy pamiętać, że w dłuższej perspektywie sprzątanie dla gości może być frustrujące. Może oznaczać, że po prostu wstydzimy się tego, jak wygląda nasz dom. Oczywiście, czasem zewnętrzny bodziec jest potrzebny, ale nie powinien on być jedyny. Najlepszą motywacją będzie to, że po prostu dzięki sprzątaniu, będzie można żyć w poukładanym i przyjemnym pomieszczeniu. Dużo łatwiej odpocząć i cieszyć się relaksem, gdy wokół nie ma rozwalonych rzeczy. Chcesz w końcu zacząć, ale nie wiesz od czego? Sprawdź nasz artykuł, który nauczy Cię od czego zacząć sprzątanie.

Motywacja do sprzątania przy muzyce

Najgorszym co może być jest sprzątanie w ciszy. To każdego może zdołować. Monotonny szum wody czy dźwięk włączonego odkurzacza mogą wywołać frustracje u każdego. Gdy włączymy swoja ulubioną muzykę, na pewno obowiązki sprawią nam dużo większą przyjemność. Na pewno również czas na sprzątaniu minie znacznie szybciej. Warto włączyć podczas sprzątania energetyczne kawałki. Najlepiej słuchać ich głośno. Nawet możemy zatańczyć przy odkurzaczy czy miotle. Słysząc swój ulubiony kawałek, nie należy się hamować. Podczas sprzątania można również śpiewać. Na pewno będzie to świetny sposób na uprzyjemnienie sobie tych przykrych obowiązków.

Oglądanie filmu

Jeżeli większość czynności będzie wykonywana w jednym pomieszczeniu, nie ma przeszkód, aby oglądać w tym samym czasie film lub ulubiony serial. Dzięki temu, bardzo szybko można będzie poskładać czy wyprasować górę ubrań, czy uporządkować rzeczy w szafie. Trzeba jednak uważać, aby fabuła filmy nas tak nie wciągnęła, że kompletnie zapomnimy o sprzątaniu. Jest tu więc pewne ryzyko.

Maseczka jako motywacja do sprzątania

Czas związany ze sprzątaniem domu warto połączyć z pielęgnacją własnej urody. Bez przeszkód możemy prasować z maseczką na twarzy. Podczas mycia podłogi natomiast można nałożyć na włosy odżywkę. I podłoga będzie czyta i włosy bardziej odżywione. Sprzątanie zacznie nam się wtedy kojarzyć z mini SPA. Chętniej będziemy wtedy podejmowali domowe obowiązki.

Słuchanie audiobooka

Podczas szorowania kafelków czy mycia podłóg trudno jest czytać książkę. Jednak alternatywą może być audiobook. Dzięki niemu sprzątanie może zacząć się nam kojarzyć z ciekawą historią, jaką słyszeliśmy i czyszczenie kuchni czy łazienki może być pretekstem, żeby w spokoju posłuchać danej opowieści. Naprawdę ciekawa motywacja do sprzątania, którą pokochają mole książkowe!

Nagradzanie się słodyczami

Warto nagradzać samych siebie, na przykład poprzez słodycze. Na przykład za każde wysprzątane pomieszczenie będzie przysługiwała nam jedna kratka czekolady. Warto jednak z tym uważać, jeżeli mamy naprawdę duży dom. Może się wtedy okazać, że podczas każdego sprzątania będziemy zjadali całą czekoladę. Może to niezbyt korzystnie wpłynąć na naszą linię.

Sprzątanie w towarzystwie

Wszystkie czynności mogą być przyjemne, ale tylko wtedy, gdy wykonuje się je w odpowiednim towarzystwie. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, jednak, gdy tylko się da, warto angażować kogoś znajomego do sprzątania. Mycie okien stanie się przyjemne, jeżeli zrobimy to z chłopakiem, mężem lub siostrą. Zdecydowanie wykorzystajmy nawet takie momenty na spędzenie czasu z najbliższymi, którego mamy jednak coraz mniej, zważywszy na dynamiczny świat pełen zajęć.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…