Home Eko porady Czas przeprosić środowisko zaczynając od małych kroków. Zacznij od zmiany opakowań na ekologiczne!

Czas przeprosić środowisko zaczynając od małych kroków. Zacznij od zmiany opakowań na ekologiczne!

4 min czytania
0
0
620
czas-przeprosic-srodowisko

Dziwi Cię, że coraz trudniej odróżnić jesień od zimy? Zapomniałeś już co znaczą obfite opady śniegu? A może zastanawiasz się, dlaczego w miejscach, które dotychczas były od tego wolne, zaczęły występować tornada i inne rzadkie zjawiska atmosferyczne? Wszystkiemu winni jesteśmy my – to człowiek nadmiernie ingerując w środowisko naturalne doprowadził do zmian klimatycznych. Na szczęście, jeszcze nie wszystko stracone – najwyższy czas zmienić swoje przyzwyczajenia, najlepiej zaczynając od tych najprostszych. Dobrym pomysłem na start będzie zamiana plastikowych opakowań na opakowania ekologiczne.

Z  czego wykonane są opakowania, z których korzystamy?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Duży supermarket, sobotnie zakupy na cały tydzień. Dział warzywny – pakujemy owoce i warzywa do plastikowej “zgrzewki”. Idziemy dalej – pieczywo wrzucamy do plastikowych torebek. Podchodzimy do działu świeżego – wędliny i sery pakowane są do plastikowych “siatek”. Przy kasie sięgamy po kolejny plastik, by wszystko co wyżej zapakować i zabrać ze sobą do samochodu. To wszystko, niestety, ma ogromny wpływ na środowisko z racji materiału, z jakiego zrobiono opakowania.

Z czego zrobione są te opakowania? To głównie polimery syntetyczne czyli substancje złożone z długich łańcuchów cząsteczek. Owszem, są trwałe, dopasowują się do potrzebnego kształtu, nie niszczą się w niskich temperaturach. Są przy tym tanie. Gdzie jest zatem problem? Plastik nieodpowiednio zutylizowany zalega w środowisku przez setki lat uwalniając w tym czasie substancje szkodliwe dla roślin i zwierząt. Lepiej wybrać np. ekologiczne opakowania Slowpack, gdzie kupimy produkty dobrze wyselekcjonowane i w pełni przyjazne naturze.

papierowe-formy-do-pieczenia

Opakowania ekologiczne czyli jakie?

O zgubnym wpływie tworzyw sztucznych na środowisko powiedziano już wystarczająco dużo, by mieć świadomość, jak szkodzą one naszej planecie, a tym samym ludzkości. Dlatego wybór opakowań ekologicznych powinien być dla nas wręcz oczywisty. Opakowania takie niczym nie ustępują swoim sztucznym odpowiednikom. Ba, posłużą równie długo (albo i dłużej) jak ich szkodliwi kuzyni, a będę równie funkcjonalne. Weźmy np. takie kubki ekologiczne biodegradowalne, które coraz częściej możemy spotkać w restauracjach czy barach serwujących napoje na wynos. Kubki takie mogą mieć przeróżne nadruki, trzymać ciepło i być wygodne w użyciu. Są również tanie, podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki. Wybór wydaje się zatem oczywisty. 

kubki-papierowe

To co, od czego zaczniesz swoją zmianę?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…