Home Eko porady Czas przeprosić środowisko zaczynając od małych kroków. Zacznij od zmiany opakowań na ekologiczne!

Czas przeprosić środowisko zaczynając od małych kroków. Zacznij od zmiany opakowań na ekologiczne!

4 min czytania
0
0
235
czas-przeprosic-srodowisko

Dziwi Cię, że coraz trudniej odróżnić jesień od zimy? Zapomniałeś już co znaczą obfite opady śniegu? A może zastanawiasz się, dlaczego w miejscach, które dotychczas były od tego wolne, zaczęły występować tornada i inne rzadkie zjawiska atmosferyczne? Wszystkiemu winni jesteśmy my – to człowiek nadmiernie ingerując w środowisko naturalne doprowadził do zmian klimatycznych. Na szczęście, jeszcze nie wszystko stracone – najwyższy czas zmienić swoje przyzwyczajenia, najlepiej zaczynając od tych najprostszych. Dobrym pomysłem na start będzie zamiana plastikowych opakowań na opakowania ekologiczne.

Z  czego wykonane są opakowania, z których korzystamy?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Duży supermarket, sobotnie zakupy na cały tydzień. Dział warzywny – pakujemy owoce i warzywa do plastikowej “zgrzewki”. Idziemy dalej – pieczywo wrzucamy do plastikowych torebek. Podchodzimy do działu świeżego – wędliny i sery pakowane są do plastikowych “siatek”. Przy kasie sięgamy po kolejny plastik, by wszystko co wyżej zapakować i zabrać ze sobą do samochodu. To wszystko, niestety, ma ogromny wpływ na środowisko z racji materiału, z jakiego zrobiono opakowania.

Z czego zrobione są te opakowania? To głównie polimery syntetyczne czyli substancje złożone z długich łańcuchów cząsteczek. Owszem, są trwałe, dopasowują się do potrzebnego kształtu, nie niszczą się w niskich temperaturach. Są przy tym tanie. Gdzie jest zatem problem? Plastik nieodpowiednio zutylizowany zalega w środowisku przez setki lat uwalniając w tym czasie substancje szkodliwe dla roślin i zwierząt. Lepiej wybrać np. ekologiczne opakowania Slowpack, gdzie kupimy produkty dobrze wyselekcjonowane i w pełni przyjazne naturze.

papierowe-formy-do-pieczenia

Opakowania ekologiczne czyli jakie?

O zgubnym wpływie tworzyw sztucznych na środowisko powiedziano już wystarczająco dużo, by mieć świadomość, jak szkodzą one naszej planecie, a tym samym ludzkości. Dlatego wybór opakowań ekologicznych powinien być dla nas wręcz oczywisty. Opakowania takie niczym nie ustępują swoim sztucznym odpowiednikom. Ba, posłużą równie długo (albo i dłużej) jak ich szkodliwi kuzyni, a będę równie funkcjonalne. Weźmy np. takie kubki ekologiczne biodegradowalne, które coraz częściej możemy spotkać w restauracjach czy barach serwujących napoje na wynos. Kubki takie mogą mieć przeróżne nadruki, trzymać ciepło i być wygodne w użyciu. Są również tanie, podobnie jak ich plastikowe odpowiedniki. Wybór wydaje się zatem oczywisty. 

kubki-papierowe

To co, od czego zaczniesz swoją zmianę?

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Jak usunąć plamy z trawy? Domowe sposoby

Plamy z trawy są dość trudne do wywabienia ze względu na silny barwnik (chlorofil), jednak…