Home Sprzątanie Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?

Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?

6 min czytania
1
0
2,168
Czego nie powinniśmy myć w zmywarce?

Zmywarka z pewnością jest ogromnym udogodnieniem. Trzeba jednak o nią właściwie dbać, aby mogła służyć przez długi czas. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, jakich przedmiotów nie można w niej myć, aby nie uszkodzić zmywarki lub rzeczy, które chcemy wyczyścić.

Czego nie powinniśmy myć w zmywarce? Jest to przede wszystkim delikatna porcelana, kryształy, ręcznie malowane naczynia czy szklane naczynia. Wszystkiego co stare, luksusowe i wartościowe nie należy myć w zmywarce, jeżeli nie chcemy tego zniszczyć.

Rzeczy, których nie powinniśmy myć w zmywarce


Drewno

W zmywarce nie należy myć żadnych drewnianych przedmiotów. Nie należy oczyszczać tam salaterek, desek do krojenia, drewnianych łyżek ani pałeczek do jedzenia. Drewno myte w zmywarce pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna pękach. Ponadto zwiększa ono również swoją objętość, co sprawia, że takie sprzęty po pewnym czasie nie będą nadawały się do użytku.

Nie myj żeliwnych patelni w zmywarce

Patelnia myta w zmywarce bardzo szybko rdzewieje. Żeliwo, z którego są one wykonywane, odpryskuje w trakcie mycia. Dlatego też należy żeliwne patelnie myć ręcznie. Ponadto konieczne jest unikanie do ich oczyszczania chemicznych środków czyszczących.

Zestawy obiadowe

Większość zestawów obiadowych ma na talerzach piękne wzory. Myte w zmywarce, bardzo szybko wyblakną. Nie będą się już tak dobrze prezentowały. Istnieje również ryzyko, że elegancka zastawa może odprysnąć podczas mycia w zmywarce. Dlatego do zmywarki nie należy wkładać odświętnej zastawy wykonanej z delikatnej porcelany.

Miedziane naczynia

Umieszczając miedziane naczynia w zmywarce można spowodować pojawienie się na ich powierzchni drobnych wgnieceń. Właśnie tego należy je myć ręcznie, aby takich sytuacji uniknąć. Najlepiej do mycia takich naczyń używać miękkiej szmatki, aby ich powierzchnia nie uległa zarysowaniu.

Nie myj noży w zmywarce

Mycie tarek i noży w zmywarce może po pewnym czasie spowodować ich stępienie.

Kryształowe kieliszki i delikatne szkło

Kryształowych kieliszków pod żadnym pozorem nie należy myć w zmywarce. Drobinki jedzenia zalegające na talerzach mogły porysować ich powierzchnię, która jest bardzo delikatna. Zbyt wysoka temperatura, w jakiej myte są naczynia, mogłaby spowodować ich popękanie. Kieliszki najlepiej myć ręcznie i wycierać miękką ściereczką.

Jeżeli mamy kieliszki wykonane z delikatnego szkła, również nie należy wkładać ich do zmywarki. Samo ciśnienie wody może spowodować ich popękanie.

Pojemniki próżniowe i kubki termiczne

Dużo osób zastanawia się czy kubki termiczne można być w zmywarce. Próżniowe zamknięcia pojemników i kubki termiczne ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury panującej w zmywarce. Do zabezpieczeń znajdujących się w takich kubkach może dotrzeć woda, która spowoduje ich rozszczelnienie.

Emaliowane naczynia kuchenne

Są to naczynia szczególnie podatne na odpryskiwanie. Należy myć je ręcznie, najlepiej miękką gąbką. Dzięki temu bez żadnych problemów można będzie zachować je w nienagannym stanie i używać przez długi czas.

Warto pamiętać o wymienionych rzeczach, które nie nadają się do mycia w zmywarce. Dzięki temu nie dojdzie do ich zniszczenia.

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Michalina

    3 listopada, 2017 at 9:46 am

    Większości naczyń z tworzyw nie można myć w zmywarce, np. misek od blenderów/mikserów, naczyń do gotowania na parze, kiełkownic. Dlatego u siebie mam kiełkownicę w słoiku, i nawet jak kiełki spleśnieją, mogę ją umyć w zmywarce i jest jak nowa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…