Home Eko porady Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

6 min czytania
3
0
1,412
czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia

Energia elektryczna wytwarzana z wykorzystaniem węgla kamiennego, brunatnego i drewna jest dużym zagrożeniem dla powietrza i naszego zdrowia. Wciąż nie zrezygnowaliśmy z tego źródła prądu, jednak możemy dołączyć do grona osób pozyskujących energię ze słońca. To rozwiązanie jest najbardziej bezpieczne dla środowiska. Jednak co niektórych zastanawia czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia.

Fotowoltaika a zdrowie – proces produkcji

Związki fluorowe (np. trifluorek azotu lub heksafluoroetan) są najbardziej niebezpiecznymi substancjami emitowanymi w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych. To właśnie te związki mają wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego. Miejmy na uwadze jednak, że ich emisja w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych jest znacznie mniejsza niż w przypadku powstawania gazów cieplarnianych podczas spalania paliw kopalnych. Istotne jest pochodzenie paneli słonecznych. Wybierajmy wyłącznie te ze znanego źródła – wówczas mamy gwarancję, że nie będą przejawiać szkodliwych właściwości.

Użytkowanie paneli słonecznych

W przeciwieństwie do procesu wytwarzania, panele fotowoltaiczne podczas użytkowania nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie człowieka.. Producenci paneli zazwyczaj deklarują do 25 lat żywotności paneli fotowoltaicznych. Po tym czasie moduły mogą nadal produkować prąd na zadowalającym poziomie, jednak producenci są zobligowani do ich odbioru. Muszą utylizować lub poddać je do recyklingu, tak, aby zminimalizować ewentualne emitowanie szkodliwych substancji.

Recykling i utylizacja paneli fotowoltaicznych

Zużyte panele fotowoltaiczne muszą być zutylizowane według jasno określonych procedur i środków bezpieczeństwa. Recykling pozwala na ponowne spożytkowanie większości materiałów w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych, które wykonane są przede wszystkim z takich materiałów jak szkło, krzem i aluminium. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na źródło, z którego kupujemy panele. Jeżeli producent pozostawi odpady fotowoltaiczne na wysypisku śmieci, zostanie on obciążony wysoką karą pieniężną.  Proces recyklingu paneli fotowoltaicznych jest stale udoskonalany.

Wpływ fotowoltaiki na zdrowie – realne zagrożenia

Do produkcji  paneli fotowoltaicznych wykorzystywany jest krzem, który naturalnie występuje w przyrodzie. Elektrownie fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń oraz nie wytwarzają szkodliwego dla zdrowia pola magnetycznegoRealne zagrożenia dla zdrowia podczas użytkowania paneli fotowoltaicznych wynikają z nieprawidłowo funkcjonującej instalacji lub brakujących zabezpieczeń:

 • niewłaściwy montaż – niedoświadczeni i nieprofesjonalni montażyści mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka pożaru i porażenia prądem lub zerwania instalacji z powierzchni dachu. 
 • ryzyko porażenia prądem – połączone ze sobą panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd o napięciu, który może narazić życie człowieka, jeśli będą zamontowane przez nieodpowiednią osobę. 
 • zagrożenie pożarowe – może wynikać m. in. z przegrzania złączy lub modułów, albo uszkodzenia inwertera.

Fotowoltaika to inwestycja na lata, dlatego powinniśmy wybrać firmę, która odpowiednio przeprowadzi montaż paneli fotowoltaicznych i podłączy naszą instalację do sieci. Dzięki temu mamy gwarancję niskich rachunków za prąd i bezpieczeństwa.

Fotowoltaika a zdrowie – wnioski

Fotowoltaika pozwala na niezależność energetyczną. Elektromagnetyczne promieniowanie wytwarzane podczas pracy paneli  nie jest szkodliwe dla środowiska.  Do tej pory zanotowano niewiele wypadków. Samoistne powstanie zagrożenia ze strony zamontowanego systemu są nikłe

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

3 komentarze

 1. Agnieszka

  5 lipca, 2021 at 6:55 pm

  Fotowoltaika to bezpieczne i coraz bardziej popularne rozwiązanie. Nie tylko nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale też nie zagraża środowisku, w którym żyjemy. Oprócz tego zyskujemy niższe rachunki za wodę i prąd. Jedynym minusem jest to, że jest to dość kosztowna inwestycja, ale z perspektywy kilku lat zgromadzone oszczędności z pewnością pokryją jej koszt 🙂

  Odpowiedz

 2. min

  3 sierpnia, 2021 at 3:46 pm

  super wpis pozdrowienia

  Odpowiedz

 3. Adam Zieliński

  14 września, 2021 at 8:33 am

  Jakoś nigdy się nie zastanawiałem nad tym czy są bezpieczne czy nie. Jakoś o tym się nie mówi nawet 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…