Home Sprzątanie Czy warto prać w detergentach przeznaczonych do danych tkanin?

Czy warto prać w detergentach przeznaczonych do danych tkanin?

9 min czytania
0
0
972
detergenty do danych tkanin

Każde pranie to w pewnym sensie zupełnie inny proces. Czasem możemy mieć problem z sortowaniem odzieży i będziemy chcieli wrzucić wszystko razem, żeby zaoszczędzić czasu i pieniędzy na wodzie czy środkach do prania. To z pewnością nie jest dobry pomysł, tak jak używanie tego samego detergentu do każdego rodzaju prania. Z naszego tekstu dowiesz się dlaczego. Zapraszamy do lektury.

Zacznijmy od kwestii różniących się od siebie tkanin. Oprócz materiału różniące je kolory też mają duży wpływ i mogą mieć konsekwencje na jakość prania. Kiedyś nie było łatwo zdobyć proszki czy płyny do prania, przeznaczone do każdego jego rodzaju, np. do prania kolorowego. Szczególnie w kilkanaście lat temu w naszym kraju. Obecnie jest to dużo bardziej ułatwione, przynajmniej pod kątem dostępności, bo cenowo nadal może to być dla nas spory wydatek. Jednak udowodnimy Ci dlaczego powinieneś zainteresować się takimi rozbudowanymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci uzyskać maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo.

kolor ubrania ma znaczenie

Kolor ubrania ma duże znaczenie

Pierwszym skojarzeniem może być podział na pranie kolorowe i białe. Jak najbardziej powinniśmy podzielić je, najlepiej za pomocą dwóch oddzielnych koszy, do których trafią wstępnie posortowane, brudne ubrania. Pomaga to w zaoszczędzeniu czasu i minimalizuje możliwość pomyłki i zabarwienia reszty rzeczy jedną zagubioną skarpetką czy bluzką. Do białego wskazane są środki do prania, które oprócz przeznaczenia do tego typu odzieży, posiadają odpowiednią ilość składników wybielających. Wtedy można być pewniejszym tego, że pranie wyjdzie jak najbardziej białe, ale też bez przesadnych przebarwień. Dlatego warto testować najróżniejsze środki, aż znajdziemy te najbardziej optymalne. Zazwyczaj więcej zawiera się ich w środkach do prania należących do chemii zagranicznej, choć nie jest to żadną niezaprzeczalną regułą.

Równie ważne jest to w przypadku kolorowego prania czy samego czarnego koloru. W pierwszym przypadku sprawa jest względnie prosta, ale musimy uważać na dane elementy garderoby. Jeśli mamy podejrzenia, że posiadają skłonności do farbowania, musimy wyprać je ręcznie, również za pomocą środka do kolorów, jednak nie ryzykując np. czerwonych plam na niebieskich spodniach. Z perspektywy ekspertów, niezwykle ważne skupianie się na czarnych ubraniach, które bardzo szybko potrafią wyblaknąć. Wiele gospodyń domowych popełnia ten błąd, że wrzuca czarne elementy z resztą kolorów, dodatkowo używając detergentu, który nie działa korzystnie na ten kolor. Do czarnego polecamy specjalne środki, posiadające dobraną kompozycję składników, pozwalającą utrzymać ten wymagający kolor w perfekcyjnej formie przez dłuższy czas niż 2 prania.

materiały specjalnego traktowania

Materiały, które potrzebują specjalnego traktowania

Kwestią, którą należy poruszyć przy tym temacie są też środki dla danych grup osobowych (np. dzieci) czy dla danej odzieży (np. swetrów). W tym przypadku zdarza się, że producenci chcą zachęcić klientów do zakupu nowej innowacyjnej formuły. Są jednak środki, które konsekwentnie, od wielu lat, są w pełni dostosowane do potrzeb wcześniej wspomnianych dzieci czy nawet niemowląt. Wtedy jak najbardziej warto zadbać o swoją pociechę i wykorzystać delikatniejszy, jak i niepowodujący reakcji alergicznych specyfik.

Jeśli posiadamy uciążliwe typy ubrań, które powodują problemy w standardowych praniach czy nawet podczas ręcznego prania, powinniśmy spróbować i zainwestować w taki produkt. Choć naszym zdaniem nie jest on niezbędny i z powodzeniem można poradzić sobie bez aż tak specjalistycznych rozwiązań. Dobrej jakości produkty należy stosować także w przypadku ubrań przeznaczonych do wykonywania wymagających zawodów. Dlatego też osoby pracujące np. w branży medycznej powinny zadbać o to, aby wybrana przez nich odzież medyczna była prana i pielęgnowana za pomocą dostosowanych do niej środków. Warto przy okazji poprzedniego akapitu nawiązać w końcu do pewnego drażliwego tematu, jakim są środki uniwersalne. Jest to zdecydowanie dyskusyjny temat, z racji tego, że oferuje najlepsze cenowo możliwości. W końcu bez problemu możemy uprać nim wszystko.

Czy rzeczywiście jest to tak proste, jak się wydaje? Oczywiście, specyfiki typu uniwersalnego nadal potrafią być naprawdę dobre jakościowo, jednak mogą nie podołać wszystkim wyzwaniom. Wyblaknięcie koloru, nie do końca białe pranie, czy inne problemy zdarzają się niestety nagminnie. Prawdą jest, że większość uniwersalnych formuł nie jest w stanie sprostać wszystkim plamom czy innym aspektom. Dlatego, jeśli mamy możliwość zaopatrzenia się w różne środki do różnych typów tkanin, powinniśmy z tego skorzystać. Daje nam to zdecydowanie większą szansę na to, że pranie zakończy się sukcesem i utrzyma swoją czystość.

Tekst powstał dzięki współpracy merytorycznej ze sklepem internetowym Eurochemia, którzy podzielili się z nami swoją bogatą wiedzą z tematyki chemii gospodarczej i zagranicznej. Możesz tam zakupić wiele środków czystości i nie tylko z kilku europejskich krajów.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…