Home Sprzątanie Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć

4 min czytania
2
0
562
Czym jest kurz, skąd się bierze i jak się go pozbyć

Codzienne sprzątanie wybawia nas tylko chwilowo z problemu, jakim jest kurz. Wytrzemy go, a po godzinie czy dwóch znowu widzimy jak osiada na powierzchni. Odłóżmy na chwilę ścierki i zobaczmy, z czym walczymy.

Czym jest kurz?

Kurz jest niczym innym jak sproszkowanym na bardzo drobny pyłek piaskiem, brudem i ziemią oraz wszystkim innym. W tym nieciekawym środowisku doskonale odnajdują się roztocza kurzu domowego.

A co to takiego? Roztocze to taki bardzo malutki, widzialny pod mikroskopem pajęczak. Roztocze często są przyczyną alergii, która objawia się bólami głowy, nieżytem nosa, częstym kichaniem oraz łzawieniem oczu. Jeśli podejrzewasz u siebie taką alergię, lepiej udaj się do lekarza, gdyż nieleczona może doprowadzić do astmy.

Wracając do naszych pajęczaków – jedzą co znajdą w kurzu. Uwielbiają wilgoć i temperaturę w okolicach 25 stopni Celsjusza. Giną gdy jest zimno (poniżej 0 stopni), oraz gdy jest bardzo, bardzo ciepło (powyżej 60 stopni). Dlatego, gdy są niskie temperatury zimą, dobrze jest wietrzyć mieszkanie przez 10-15 minut, dwa razy dziennie.

Czym jest kurz

Skąd bierze się kurz?

Tak jak wspominaliśmy na początku w skład kurzu wchodzi wszystko to co nas otacza, tylko, że w bardzo drobnej postaci. Wnosimy go więc do domu z zewnątrz, sam również tworzy się wewnątrz. Przedostaje się przez okna niesiony wiatrem, zostaje na ubraniach, torbach, zakupach niesionych prosto ze sklepu.

Sami przynosimy kurz, i sami go tworzymy. Warto więc codziennie poświęcić pół godziny i wytrzeć go w mieszkaniu, a raz na tydzień pozbyć się go z tych miejsc, do których nie mamy łatwego dostępu.

Skąd bierze się kurz

Jak pozbyć się kurzu?

Walka z kurzem to iście syzyfowa praca. Nie ma jednego sposobu aby pozbyć się go na dłużej. Pozostają więc nam standardowe sposoby, takie jak codzienne sprzątanie.

Do codziennego sprzątania kurzu polecamy namoczyć ściereczkę, choćby w zwykłej wodzie, aby kurz przyklejał się do niej i nie odlatywał na miejsca, które były już czyszczone. Sprzątając warto również pamiętać o kolejności! Sprzątaj zawsze od góry na dół. Najpierw najwyższe półki, a później przechodź do coraz niższych, aż dotrzesz do podłogi. Kurz z podłogi wciągnij odkurzaczem.

Jak pozbyć się kurzu

Systematyczność może okazać się w miarę skuteczną bronią, choć co prawda nie pozbędziemy się całego kurzu, jednak na pewno ograniczymy jego ilość w naszym otoczeniu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

2 komentarze

 1. Sprzątanie biur Lublin

  Sierpień 17, 2018 at 9:42 am

  Ja słyszałem żeby pozbyć się kurzu, a przynajmniej ograniczyć jego ilość w pomieszczeniach trzeba co najmniej 2 razy w roku omiatać ściany, bo na nich też się zbiera kurz. Wietrzyć czasami pomieszczenia, żeby zachować lepszą cyrkulację powietrza. A Wy jakie znacie jeszcze inne sposoby na pozbycie się kurzu?

  Odpowiedz

 2. Emilka

  Październik 9, 2018 at 12:06 am

  Kurz to wróg numer 1 w moim domu. Staram się go zwalczać jak tylko mogę Kilka cennych porad znalazłam też na internecie no i teraz nie mam juz takiego problemu .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Planowanie zakupów – najważniejsze porady

Często jest tak, że idziemy do sklepu posiadając jedynie wstępne ustalenia, dotyczące tego…