Home Sprzątanie Czym myć szafki kuchenne? Domowe sposoby na czyszczenie mebli kuchennych!

Czym myć szafki kuchenne? Domowe sposoby na czyszczenie mebli kuchennych!

10 min czytania
0
0
119
Czym myć szafki kuchenne? Sprawdź!

Kuchnia to pomieszczenie użytkowe, które często narażone jest na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń, czy zacieków. Dlatego też mając na uwadze dbałość o higienę i estetykę wnętrz, meble kuchenne powinny być regularnie czyszczone. Czym myć szafki kuchenne, aby za każdym razem wyglądały jak nowe? Podpowiadamy sprawdzone metody!

Codzienne czyszczenie mebli kuchennych

Z kuchni korzysta się każdego dnia – codzienne przygotowywanie posiłków wymaga przeprowadzania bieżących porządków, do których zalicza się przede wszystkim czyszczenie szafek kuchennych i pozostałych mebli. O czym trzeba pamiętać podczas codziennego sprzątania? W pierwszej kolejności za pomocą miękkiej ścierki i odpowiedniego środka dobrze jest usunąć zabrudzenia z górnych szafek. Dopiero później czyścić wnętrza szafek, aby stopniowo przechodzić do niższej zabudowy. Należy także starannie wyczyścić fronty kuchenne w taki sposób, aby nie doszło do ich odkształcenia, czy rozwarstwienia. Do czyszczenia frontów kuchennych dobrze jest wykorzystać roztwór octu z wodą lub sodę oczyszczoną. Można używać w tym celu także gotowych detergentów jak:

  • płyn do mycia naczyń – to skuteczny środek codziennego użytku, który dobrze sprawdza się przy usuwaniu trudnych zabrudzeń np. tłustych plam,
  • płyn do mycia szyb – wystarczy spryskać nim fronty, a następnie wykorzystać ręczniki papierowe, czy ściereczki z mikrofibry, aby delikatnie przetrzeć powierzchnię,
  • delikatne mleczko do czyszczenia – preparat najlepiej rozcieńczyć w wodzie, dzięki czemu idealnie poradzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami,
  • chusteczki nawilżane – ściereczki, które będą nasączone środkiem do czyszczenia, nadadzą się do usuwana różnego typu zabrudzeń.

Zastosowanie wybranych środków sprawi, że czyszczenie frontów kuchennych będzie proste i szybkie!

Czym myć szafki kuchenne z połyskiem? Sprawdź, czym czyścić szafki kuchenne!

Przeczytaj także: https://czysty-zysk.com/jak-usunac-kamien-z-czajnika/.

Czym myć szafki kuchenne lakierowane?

Czyszczenie mebli kuchennych na wysoki połysk nie musi być skomplikowane, jeśli wiadomo, jak prawidłowo można się do tego zabrać. Na tego typu powierzchni szafek bardzo łatwo powstają zabrudzenia, a w dodatku są one widoczne. Czym czyścić szafki kuchenne lakierowane? Do ich umycia warto wykorzystać wilgotną ściereczkę i delikatne środki. Tego typu szafki kuchenne nie powinny być czyszczone za pomocą preparatów na bazie alkoholu lub o właściwościach ściernych. Można usunąć zabrudzenia ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub płynu do mycia szyb, który skutecznie usuwa odciski palców. Po zakończonym myciu lakierowane fronty powinny zostać wytarte suchą ściereczką. Ta prosta metoda sprawi, że na powierzchni mebli lakierowanych nie znajdą się żadne smugi i zostanie im nadany świeży błysk!

Dowiedz się również, jak wyczyścić mikrofalówkę i jak zabrać się za czyszczenie piekarnika.

Jak myć drewniane meble kuchenne?

Trwałość i naturalny wygląd drewnianych mebli kuchennych sprawia, że cieszą się one powodzeniem i są często stosowanym rozwiązaniem w kuchni. Jednak dla właściwego utrzymania i długoletniej funkcjonalności niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tego rodzaju zabudowy. Szczególną ostrożność w dbaniu o stan zachowania mebli, należy zachować w przypadku litego drewna, którego lepiej nie narażać na duże ilości wody. Czym czyścić meble kuchenne z drewna? W codziennym czyszczeniu mebli kuchennych sprawdzi się woda i specjalne preparaty przeznaczone do tego typu materiału. Meble kuchenne drewniane nie mogą być czyszczone żrącymi środkami, czy produktami o działaniu ściernym, a ponadto wymagają okresowej konserwacji. W tym celu warto zastosować specyfiki, które przydają się do wykończenia frontów.

Czym czyścić szafki kuchenne? Dowiedz się!

Czym myć szafki kuchenne z tłuszczu?

Czym myć szafki kuchenne, jeśli pojawiły się na nich tłuste plamy? To częsty problem, dlatego warto wiedzieć, jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych. Zabrudzone powierzchnie można umyć przy pomocy różnych środków. Na pozbycie się tłustych plam dobrze działa zwykły płyn do naczyń (wystarczą dwie łyżki płynu na miskę ciepłej wody). Można użyć też ocet, który jest niezawodnym produktem do usuwania tego rodzaju śladów. Tłuste powierzchnie porządnie oczyści soda oczyszczona, jednak lepiej nie stosować jej do drewnianych lub lakierowanych mebli. W tym wypadku zastosowana soda oczyszczona do czyszczenia kuchni może jednak prowadzić do zarysowania powierzchni. Opcjonalnie warto wyczyścić szafki kuchenne z połyskiem, stosując amoniak. Zaleca się użycie 20-procentowego roztworu amoniaku z wodą, jednak nie do czyszczenia mebli kuchennych lakierowanych.

Jak jeszcze możesz zadbać o meble kuchenne?

Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób dbać o porządek w kuchni, aby nie zaszkodzić meblom. Tylko regularne czyszczenie pozwala na pozbycie się brudu, nadaniu pomieszczeniu blasku i świeżości. Co więcej – bieżące sprzątanie kuchni sprawia, że sama czynność staje się mniej czasochłonna, dzięki czemu przeprowadzanie porządków nie będzie uciążliwe. Częstą przyczyną powstawania licznych zabrudzeń na meblach kuchennych jest stosowanie niewłaściwych środków, czy technik mycia, stąd trzeba mieć na uwadze, jak i czym myć szafki kuchenne z połyskiem, aby dobrze o nie zadbać.

Dla utrzymania długotrwałego efektu czystości warto korzystać z okapu, który jest praktycznym elementem wystroju kuchni. Z tego względu dobrze jest pamiętać o uruchamianiu urządzenia np. w trakcie gotowania, czy otwierania piekarnika. W dodatku okap zmniejsza problem powstawania tłustych zabrudzeń i gromadzenia się wilgoci. Warto mieć na uwadze, że czynności takie jak czyszczenie okapu kuchennego lub czyszczenie płyty indukcyjnej, to także istotne element regularnych porządków!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…