Home Eko porady Czym wyczyścić złoto czyli sprawdzone sposoby na czyszczenie złota

Czym wyczyścić złoto czyli sprawdzone sposoby na czyszczenie złota

8 min czytania
0
0
1,532
Czyszczenie złota - jak wyczyścić złoto domowym sposobem

Złoto to piękny i drogocenny materiał, z którego wykonywana jest biżuteria, jednak często jest on podatny na wszelkiego typu uszkodzenia. Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się czym wyczyścić złoto i poznasz najskuteczniejsze, sprawdzone sposoby!

Dlaczego złoto zmienia swój kolor?

Przedmioty wykonane ze złota są raczej odporne na działanie korozji oraz kwasów, jednak jeśli w stopie istnieje zawartość miedzi, może to mieć wpływ na jego kolor, przyczyniając się do powstania patyny czyli szarozielonego nalotu. Do utraty szlachetnego koloru przyczynia się także stosowanie balsamów oraz różnych środków do higieny i pielęgnacji ciała. Należy zatem pamiętać, by np. podczas kąpieli zdejmować złote kolczyki i inną biżuterię.

Czym wyczyścić złoto?

Jeśli Twoje ulubione naszyjniki czy pierścionki wykonane ze złota straciły blask, masz kilka opcji na przywrócenie im dawnego wyglądu. Pierwsza z nich to oddanie cennej biżuterii do złotnika, który dzięki swojej profesjonalnej wiedzy sprawi, że Twoje przedmioty odzyskają blask. Możesz także wyczyścić je samemu, przy użyciu produktów codziennego użytku. Okazuje się, że jest to bardzo proste i nie wymaga wcale dużych nakładów finansowych! Musisz jednak być ostrożna i pamiętać, że złoto to miękki metal. Do jego czyszczenia nie powinnaś zatem wykorzystywać twardych szczotek czy druciaków, ponieważ mogą one spowodować powstanie rys i innych uszkodzeń na delikatnej powierzchni złotych przedmiotów. Nie zapominaj też, by zachować ostrożność przy czyszczeniu biżuterii, która wykonana jest ze złota oraz innych materiałów takich, jak np. kamienie szlachetne. Stosowanie niektórych metod pomoże pozbyć się zabrudzeń z powierzchni wykonanych ze złota, ale może uszkodzić te, które powstały z innych materiałów.

Płyn do naczyń

Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić złoto, niektóre odpowiedzi mogą Cię nieco zdziwić. Okazuje się, że jednym z preparatów, który dobrze radzi sobie z zabrudzeniami na złocie jest płyn do naczyń. Aby przywrócić ładny wygląd starej złotej biżuterii wlej kilka kropli płynu do naczyń do ciepłej wody. W powstałym roztworze zanurz przedmioty, które chcesz oczyścić i pozostaw na około 15-20 minut. Po tym czasie wyjmij oczyszczane przedmioty z roztworu i delikatnie oczyść przy pomocy miękkiej ściereczki lub szmatki. Zamiast płynu do naczyń możesz także użyć szarego mydła, które spełni to zadanie równie dobrze. Jeśli chcesz, zamiast zwykłej wody możesz wykorzystać wodę gazowaną, która sprawi, że efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

Proszek do pieczenia

Jest to kolejna metoda, wykorzystująca produkty, które ma w domu praktycznie każdy. Aby wyczyścić złote przedmioty przy pomocy proszku do pieczenia należy wysypać go na wacik kosmetyczny, który został zwilżony przy pomocy wody. W następnym kroku delikatnie pocieramy przedmiot, który chcemy wyczyścić. Proszek do pieczenia powinien delikatnie się pienić. Następnie przedmioty należy pozostawić na pół godziny, a po upływie tego czasu delikatnie umyć i oczyścić.

Jak wyczyścić złoto domowym sposobem - czyszczenie złota

Soda oczyszczona

Okazuje się, że soda oczyszczona po raz kolejny przychodzi nam z pomocą przy trudnym zabrudzeniach. Nada się między innymi do czyszczenia kuchni, fug, srebrnych sztućców, a jak się okazuje także złota. Zrób papkę z 1 łyżki sody oczyszczonej oraz 1 łyżki wody. Następnie wetrzyj ją delikatnie w powierzchnię przedmiotów, które zamierzasz wyczyścić. Możesz w tym celu użyć miękkiej ściereczki. Wykonuj tę czynność przez kilka minut, a następnie umyj złote przedmioty pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.

Cebula i inne

Jeśli na złotej biżuterii pojawi się nieestetyczny osad, w celu jego usunięcia możesz skorzystać z soku z cebuli. Należy zwilżyć nim wacik, a następnie delikatnie pocierać. Innym sposobem będzie pokrojenie cebuli na plasterki i pocieranie nimi złotych przedmiotów. Do czyszczenia rzeczy wykonanych ze złota przyda się także spirytus oraz denaturat. Substancje te sprawią, że złoto niemal natychmiast odzyska swój blask i dawny kolor.

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas sposoby ułatwią Tobie czyszczenie złotych przedmiotów. Jeśli masz inne sprawdzone sposoby na to, czym wyczyścić złota, daj znam znać w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…