Home Sprzątanie Czyszczenie butów zamszowych. 5 najskuteczniejszych metod

Czyszczenie butów zamszowych. 5 najskuteczniejszych metod

7 min czytania
0
0
4,631
Czyszczenie butów zamszowych - skuteczne metody czyszczenia zamszu

Zamsz jest materiałem często wykorzystywanym do produkcji butów. Pięknie wyglądają zarówno zamszowe buty, jak i torebki, ale niestety zamsz nie jest łatwym materiałem. Poznaj najlepsze sposoby na czyszczenie butów zamszowych i odkryj, że materiał ten nie musi sprawiać kłopotów.

Butów zamszowych oczywiście nie wolno wrzucać do pralki. Zamsz jest zbyt delikatny na pranie w pralce, które może przyczynić się do rozklejania czy pękania butów. Czasem ulega także odkształceniom i odbarwieniom. Jak zatem inaczej wyczyścić swoje ulubione zamszowe buty? 

Najpierw usuń błoto

Jeśli chcemy wyczyścić zamszowe buty najpierw powinniśmy usunąć z nich te zanieczyszczenia, których łatwo można pozbyć się bez użycia wymienionych dalej metod. Zanim spróbujesz pozbyć się plam z obuwia, spróbuj najpierw usunąć kawałki wyschniętego błota czy przyklejone liście. 

Czyszczenie butów zamszowych skórką od chleba?

Tak, dobrze czytasz! Skórka do chleba jest dobrym sposobem na pozbycie się zabrudzeń z naszych ukochanych zamszowych butów. Jak odpowiednio wykorzystać jej potencjał? Skórka od chleba przyda się w zwalczaniu niewielkich i suchych zabrudzeń. Miękka część skórki nadaje się do pocierania delikatnego zamszu. Dodatkowo skórka od chleba nie wyrządzi krzywdy naszym butom. Idealnie wyczyści buty, a po wszystkim wystarczy je otrzepać z okruchów chleba. Jest to dość nietypowe rozwiązanie, ale warto się przekonać na własnej skórze, czy da nam efekty, jakich oczekujemy!

Chusteczki na mokro

Mokre chusteczki to jedna z tych rzeczy, które warto mieć w swojej torebce! Przydatne nie tylko do oczyszczenia rąk, gdy w pobliżu nie ma toalety, ale sprawdzają się także jeśli chodzi o czyszczenie butów zamszowych. Wbrew pozorom, mokre chusteczki nie powinny zniszczyć zamszowych butów. Suche zamszowe obuwie należy delikatnie oczyszczać wilgotnymi chusteczkami. Ta metoda powinna pomóc w pozbyciu się wielu plam, jest szczególnie skuteczna jeśli chodzi o te tłuste. 

Szczoteczka do zębów

Kolejna z metod, która wykorzystuje przedmioty, które ma w domu niemal każdy. Aby wyczyścić buty szczoteczką do zębów, należy najpierw wysuszyć obuwie. Suche buty można delikatnie pocierać szczoteczką do zębów i w ten sposób pozbyć się plam. Nie można zapomnieć o tym, że buty czyścimy zawsze z włosem, a nie pod włos!

Czyszczenie zamszu - gumka do ścierania do czyszczenia butów zamszowych

Gumka do ścierania

Kolejny prosty i skuteczny sposób. Szkolna gumka do mazania przyda się także przy zwalczaniu suchych zabrudzeń z naszych butów. Nie można zapominać o tym, że gumka ta powinna być biała. Kolorowe gumki mogą zafarbować nasze buty. Działanie jest podobne do skórki od chleba. Po oczyszczeniu naszych butów wystarczy pozbyć się resztek. Buty powinny być dużo czystsze!

Czyszczenie butów zamszowych – soda oczyszczona – nasz pomocnik!

O niezwykłych zastosowaniach i właściwościach sody oczyszczonej można napisać wiele. Poświęciliśmy jej zatem osobny wpis. Pozbycie się osadu z kubków, ekologiczne sprzątanie i czyszczenie fug? – Soda będzie naszym idealnym pomocnikiem.  Soda oczyszczona sprawdza się nawet gdy chcemy wyczyścić nasze ulubione zamszowe buty. Jak w pełni wykorzystać jej dobrodziejstwa? Do czyszczenia zamszowych butów sprawdzi się papka z sody oczyszczonej i mleka. Na szklankę mleka dajemy łyżkę sody oczyszczonej. Tak powstałą papkę wcieramy ściereczką w zamszowe buty. Po wyschnięciu strzepujemy resztki sody. Pomocna w tym przypadku będzie szczotka do rąk. Soda oczyszczona bardzo często jest także stosowana samodzielnie, bez użycia mleka. 

Jak się okazuje, czyszczenie zamszu nie musi być wcale trudne i można pozbyć się zanieczyszczeń z butów przy użyciu przedmiotów, które w swoim mieszkaniu ma niemal każdy! To tylko kilka ze znanych metod czyszczenia zamszu. U Was sprawdzają się inne? Dajcie znać w komentarzu i opiszcie swoje metody! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…