Home Sprzątanie Czyszczenie fug – domowe sposoby

Czyszczenie fug – domowe sposoby

6 min czytania
1
0
1,005
Czyszczenie fug – domowe sposoby

Czyszczenie fug centymetr po centymetrze może stać się nużącym zajęciem. Każdy chce, aby kafelki łazienkowe lśniły czystością. Jednak, aby tak było musimy włożyć w to trochę pracy i cierpliwości. Ile razy zmagałaś się z pleśnią i  powracającym grzybem? Zdradzę Ci kilka moich niezawodnych sposobów na utrzymanie fug w czystości.

Jak powstaje pleśń i grzyb na fugach?

Kuchnia i łazienka to jedne z najbardziej narażonych miejsc na powstawanie pleśni i grzybów. Wszystko dlatego, że jest tam najlepsze środowisko do ich rozwoju. Na ścianach i podłogach tych wnętrz ułożone są płytki. O ile samą powierzchnię kafelki można idealnie wyczyścić, to problemem zaczynają być fugi. Tym bardziej, że szczeliny, w których gromadzi się brud oraz woda tworzą idealne siedlisko bakterii i grzybów. Łazienka jest szczególnie narażona na powstawanie takich zabrudzeń, ponieważ występują w niej ciągłe zachlapania, a także panuje wysoka wilgotność, prowadzi to do rozwoju pleśni. Najczęściej gromadzą się koło prysznica oraz miski WC. Zazwyczaj w walce z nimi sięgamy po mocne preparaty chemiczne oraz szorstkie ścierki czy gąbki. Powoduje to ryzyko powstania rys na kafelkach, a także uszkodzenia spoin.

Domowe sposoby

Produkty, które znajdziesz w swojej kuchennej szafce potrafią zdziałać cuda. Ich uniwersalność pozwala nam na korzystanie z nich nie tylko podczas gotowania, ale także sprzątania czy sporządzania własnych kosmetyków. W doprowadzeniu fug do czystości pomoże nam zwilżona soda oczyszczona. Wystarczy, że położymy ją wzdłuż zabrudzeń, których chcemy się pozbyć. Następnie należy odczekać pół godziny i zmyć proszek, używając do tego wilgotnej gąbki albo ściereczki. Soda oczyszczona przyniesie również zadowalający efekt przy walce z rdzą, tłustymi śladami oraz kamieniem, który tak często zbiera się wokół umywalek. Aby wzmocnić efekt można do czyszczenia wykorzystać starą szczoteczkę do zębów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że środek dostał się do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Kolejnym domowym sposobem w walce z zabrudzeniami fug jest specjalna pasta. Musisz wymieszać sodę oczyszczoną (całe opakowanie) z octem (100 ml)  oraz wodą (100 ml). Tak przygotowany preparat należy umieścić na zabrudzeniach, pozostawiając do wyschnięcia ok. 40 minut. Następnie należy zmyć fugi przy użyciu bawełnianej ściereczki, opcjonalnie dla lepszego efektu możesz użyć odrobiny płynu do mycia naczyń.

Do czyszczenia jasnych kafli możesz użyć soku z cytryny, który skutecznie je wybieli. Sok z cytryny poradzi sobie z kamiennym nalotem, lekkimi śladami rdzy oraz suchymi zabrudzeniami. Wystarczy wycisnąć sok na zabrudzenie, pozostawić na 10 minut, następnie przetrzeć wilgotną ściereczką, najlepiej taką, która nie pozostawia nitek, ani włosków.

Chemiczne preparaty to nie wszystko

Po ciężkie i ostre preparaty chemiczne sięgaj już w ostateczności, kiedy nie możesz sobie poradzić z pleśnią oraz grzybem domowymi sposobami. Pamiętaj, że chemiczne środki nie są dla nas zdrowe, wdychanie ich oparów może nieść za sobą różne skutki. Przede wszystkim unikaj ich kiedy w Twoim domu są małe dzieci. Plusem takich środków jest to, że tworzą barierę ochronną, uniemożliwiającą powstawanie przez jakiś czas nowej pleśni czy grzyba. Natomiast jeżeli nie są to duże powierzchnie możesz sobie pozwolić na domowe sposoby, przy czym nie tylko skorzysta Twoje zdrowie ale także portfel.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Rozdomowiona

    16 maja, 2018 at 1:40 pm

    Soda oczyszczona jest niezastąpiona, a na spore zabrudzenia fug sprawdza się także magiczna gąbka 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Jak wykonać piękne loki?

Nie każda z pań została naturalnie obdarzona kręconymi włosami. Okazuje się, że włosy pros…