Home Sprzątanie Czyszczenie grilla – sprawdzone sposoby

Czyszczenie grilla – sprawdzone sposoby

7 min czytania
0
0
1,329
Czyszczenie grilla - sprawdzone sposoby

Coraz cieplejsze letnie dni zachęcają do grillowania w gronie znajomych i rodziny. Aby grillowanie było przyjemne należy przygotować się do niego odrobinę wcześniej. Oprócz zrobienia zakupów pamiętajmy, że odpowiednie czyszczenie grilla to podstawa, aby smak przygotowanych na ruszcie potraw cieszył nasze podniebienie… i zdrowie.

Czyszczenie grilla – sprawdzone sposoby

Nie zapominajmy, że w przypadku grilla gazowego lub elektrycznego należy odłączyć go od źródła zasilania przed czyszczeniem!

Po każdym grillowaniu należy wykonać następujące czynności:

  • wysypać popiół i resztki brykietu,
  • przemyć grill od wewnętrznej i zewnętrznej strony,
  • wyczyścić ruszt z resztek jedzenia i tłuszczu,
  • osuszyć grill, aby nie rdzewiał.

Grill zazwyczaj czyścimy płynem do naczyń i gąbką. W sklepach można znaleźć specjalne środki zmiękczające zaschnięte zabrudzenia. Możemy użyć produktów do czyszczenia piekarników, albo ściereczek nasączonych odpowiednim płynem czyszczącym. Nie wolno prać żeliwnego rusztu w zmywarce!

Do czyszczenia grilla nie potrzeba zaawansowanego w obsłudze sprzętu. Dobrze jest przemywać jeszcze ciepły ruszt samą wodą. Pod wpływem ciepła i polewaniu wodą pod ciśnieniem usuniemy z powierzchni rusztu zanieczyszczenia. Następnie należy dokładnie przetrzeć grill ręcznikiem papierowym. Pamiętajmy, aby chronić grill przed deszczem, aby nie rdzewiał.

Aby uniknąć zabrudzeń dobrze jest używać do grillowania aluminiowych tacek. Wyciekający z potraw tłuszcz nie przedostanie się do żaru, a tym samym nie wydzielą się toksyczne związki, które z kolei osadzają się pod wpływem ciepła na grillowanym jedzeniu. Po każdym grillowaniu tacki można wyrzucić a ruszt nie wymaga czyszczenia.

Jak czyścić grill ekologicznie?

Dobrze jest przemyć ruszt wodą z octem. To ekologiczny sposób, który zastąpi zastosowanie gotowych środków czyszczących. Ocet usuwa uporczywe zabrudzenia. Po każdym przemyciu rusztu octem warto ,,przepalić” grilla przed położeniem na ruszt potraw, aby pozbyć się charakterystycznego dla octu zapachu.

Możemy wykonać pastę z sody oczyszczonej. Potrzebujemy niewielkiej ilości wody i sodę, które po połączeniu mają przybrać konsystencję pasty. Dla przyjemnego zapachu możemy dodać do pasty sok z cytryny. Pastę nakładamy na ruszt i zostawiamy na jakiś czas. W ten sposób brud zmięknie i będzie łatwiejszy do usunięcia. Domowej roboty środek kosztuje niewiele i jest ekologiczny.

Ciekawym sposobem jest ułożenie rusztu na folii aluminiowej, dokładne posypanie go solą i wstawienie do piekarnika nagrzanego do 180°C. Czas takiego ,,pieczenia” jest uzależniony od tego jak szybko sól zacznie brązowieć. Gdy to się stanie, brud będzie łatwo usunąć drucianą szczotką.

Dlaczego czyszczenie grilla jest ważne

Dlaczego czyszczenie grilla jest ważne?

Czyszczenie grilla jest dość uciążliwą i raczej niechętnie wykonywaną przez nas czynnością, jednak to bardzo ważne, żeby co jakiś czas dokładnie go wyczyścić. Czyszczenie grilla wpływa na jakość naszego jedzenia. Na wierzchu pozostawionych na ruszcie resztek jedzenia gromadzą się liczne bakterie. Podgrzewanie jedzenia na brudnym grillu jest bardzo niehigieniczne. Ponadto, pozostały, wytopiony tłuszcz po ponownym podgrzaniu zaczyna się ulatniać w postaci dymu. Potrawy przypiekane na brudnym ruszcie nabierają gorzkiego smaku i możemy się nimi zatruć. Ból brzucha i niestrawność to pierwszy sygnał, że powinniśmy zadbać o czystość naszego grilla. Częste grillowanie na brudnym ruszcie może doprowadzić do zmian miażdżycowych w naszym organizmie.

Grillowanie będzie przyjemne, jeśli będziemy pamiętać o czyszczeniu grilla. Wyczyszczony na błysk ruszt nie tylko będzie lepiej wyglądał, ale też wpłynie na jakość naszego jedzenia.  Im częściej będziemy czyścić grill, tym będzie nam łatwiej i przyjemnej to zrobić. A co najważniejsze – będziemy zawsze dobrze przygotowani na ucztowanie. Zadbany grill będzie nam służył przez długi czas. Gdy doprowadzimy nasz grill do lśnienia, możemy zastanowić się, co przygotować na grilla w zdrowszej wersji.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…