Home Sprzątanie Czyszczenie okapu kuchennego – domowe sposoby

Czyszczenie okapu kuchennego – domowe sposoby

9 min czytania
0
0
1,240

Czyszczenie okapu kuchennego to nie lada wyzwanie dla niejednej gospodyni domowej. Wszystko za sprawą trudnych do usunięcia zabrudzeń z tłuszczu. Sprawdź jak za pomocą kilku wskazówek uporać się z czyszczeniem okapu kuchennego.

Czyszczenie okapu kuchennego – w trosce o Twoją kuchnię

Czyszczenie okapu kuchennego wbrew pozorom jest niezwykle ważne. To właśnie okap odpowiedzialny jest za pochłanianie tłustych oparów. Dlatego, aby zachować porządek w kuchni bardzo ważne jest, aby zadbać o jego czystość. W innym przypadku tłusta para będzie osiadać na szafkach i blatach. Niestety często podczas porządków domowych, zapomina się o umyciu okapu. Powoduje to duże zabrudzenia, których trudno się pozbyć. Dodatkowo zanieczyszczone filtry powodują, że sprzęt działa znacznie gorzej.

Czyszczenie Okapu Kuchennego

 

Czyszczenie okapu kuchennego – demontaż

Zanim przystąpisz do mycia, w pierwszej kolejności należy w odpowiedni sposób przyszykować sprzęt. Na wstępie odłącz okap od prąd. Należy zawsze o tym pamiętać, aby nie zostać porażonym. Następnie zdemontuj kratę i wyjmij filtr. Wyjęcie kratki jak i filtra nie powinno sprawiać problemów.

Czyszczenie okapu za pomocą oliwki

Jeśli zmagasz się z wyjątkowo uporczywym tłuszczem i dużą warstwą kurzu, użyj oliwki. Potrzebna Ci będzie gąbka, ścierka i ciepła woda. Nałóż na gąbkę oliwkę i przetrzyj nią okap. W następnej kolejności zwilżoną w gorącej wodzie ścierkę przyłóż do kratki, aby rozpuścić zabrudzenia. Teraz najlepiej twardą stroną gąbki szorować okap. Resztki wyczyść jak zwykle.Czyszczenie Okapu Kuchennego Oliwką

 

Soda oczyszczona na tłuste zabrudzenia

Do walki z zabrudzonym okapem równie dobrze sprawdzi się soda oczyszczona. Usuwa zanieczyszczenia z tłuszczu i kurzu. Do przygotowania preparatu, potrzebna będzie tylko woda i soda oczyszczona. Do miski wlej ciepłą wodę, a następnie wsyp sodę oczyszczoną w proporcji 1:3. Następnie dokładnie wymieszaj.

Za pomocą gąbki nałóż pastę na kratkę i dokładnie wyczyść. Staraj się nie się szorować twardą stroną gąbki. Resztki zabrudzeń i pozostałości po preparacie spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić na mało widocznej powierzchni, czy pasta nie zarysuje powierzchni. Zobacz również wpis soda oczyszczona do czyszczenia kuchni, a poznasz jej liczne zastosowania.

Czyszczenie Okapu Sodą Oczyszczoną

Niezastąpiony ocet w walce z zabrudzeniami

Ocet to niezastąpiony pomocnik domowy, który przydaje się niezwykle często podczas porządków. Również w tym przypadku świetnie się sprawdzi. Jednak na samym początku, warto się wyposażyć w pojemnik ze spryskiwaczem. W sklepach dostępne są specjalne opakowania wielorazowego użytku, dlatego zakup nie powinien być problemem. Dzięki niemu łatwiej można wyczyścić okap.

 

Teraz potrzebny będzie ocet i woda. Roztwór w proporcjach 1:1 dokładnie wymieszaj i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie zdemontowany okap spryskaj mieszaniną i pozostaw na 10-15 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Za pomocą gąbki wyszoruj powierzchnię kratki. Na sam koniec wystarczy pozbyć się resztek szmatką i wytrzeć okap do sucha. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić osad z mydła, to ocet również się do tego doskonale sprawdzi.

Czyszczenie Okapu - Spryskiwacz

Jak zapobiegać osadzaniu się tłuszczu?

Niestety nie da się zapobiec osadom z  tłuszczu na okapie. Częste gotowanie sprawia, że kratki szybko stają się zabrudzone. Im więcej gotujesz, tym sprzęt trzeba częściej czyścić. Jeśli przyrządzasz obiad lub kolacje codziennie, okap należy myć jeden raz w tygodniu. Natomiast jeśli gotujesz 3-4 razy w tygodniu, sprzęt wystarczy czyścić co drugi tydzień.

Czyszczenie okapu za pomocą płynu do naczyń

Do regularnego sprzątania (co tygodniowego lub co dwutygodniowego), doskonale nadaje się płyn do naczyń. Doskonale usuwa tłuszcz i inne zabrudzenia. Potrzebna będzie miska, gorąca woda, ścierka i oczywiście płyn. Do miski z ciepłą wodą dodaj kilka kropel płynu do naczyń. Następnie zwilżoną ścierką dokładnie przetrzyj zabrudzenia. Powtarzaj czynność i często zanurzaj ścierkę w ciepłej wodzie do uzyskania lepszego efektu. Co więcej, czyszczenie płyty indukcyjnej za pomocą płynu do naczyń, to również doskonały sposób.

Warto pamiętać o regularnym myciu okapu. Dzięki temu spędzisz nad nim mniej czasu. Lepiej sprzątać częściej, niż spędzać na czyszczeniu wiele godzin. Warto również zdemontować okap raz w miesiącu dla gruntownego porządku. Dokładne mycie sprawi, że okap dłużej będzie zachowywał czystość. Co więcej, dzięki temu sprzęt będzie działał sprawniej, a także będzie spełniał swoje zadanie znacznie lepiej.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…