27
Lis
2017
3
Czyszczenie piekarnika – jak wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika – co warto wiedzieć?

Czyszczenie piekarnika to jedno z trudniejszych zadań jeśli chodzi o domowe porządki. Przypalony tłuszcz nie zawsze łatwo odchodzi od ścian, podobnie jak spalone resztki jedzenia. Nie dość, że brudzą piekarnik, to jeszcze w czasie jego rozgrzewania nieprzyjemnie pachną. Jak zatem wyczyścić piekarnik?

Jest wiele sposobów na to, aby skutecznie wyczyścić piekarnik. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości zabrudzeń i tego, czy chcesz wyczyścić stare czy nowe plamy. Świeże bardzo szybko można usunąć posypując je mąką. Wystarczy chwilę odczekać, aby szybko pozbyć się zabrudzenia. Jeżeli jednak zabrudzenia są stare, trzeba zastosować znacznie bardziej czasochłonne metody.

Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są specjalne środki do odtłuszczania piekarników. Można także oczyścić szybę piekarnika denaturatem. Skuteczna do zmniejszania uporczywych plam jest również wazelina. Ale po kolei…

Funkcja samooczyszczenia w piekarniku

Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, które występuje w wielu piekarnikach nowej generacji. Bez problemu pozwala na automatyczne wyczyszczenie piekarnika wewnątrz. Dzięki wysokiej temperaturze, można będzie usunąć wszelkie zabrudzenia, jakie pojawiły się po grillowaniu czy pieczeniu ciasta. Trzeba jednak mieć świadomość, że chcąc nabyć piekarnik z taką funkcją, trzeba będzie za niego odpowiednio więcej zapłacić.

Piekarniki z emalią katalityczną

Są to piekarniki, które podczas swojego działania wypalają resztki jedzenia i pozostałych składników. Wystarczy jedynie wymieść takie resztki, a piekarnik pozostanie czysty. Bez trudu pozwoli to na pozbycie się brudu z trudno dostępnych miejsc. Takie piekarniki są wyposażone w specjalne filtry eliminujące cząsteczki tłuszczu.

Domowe sposoby czyszczenia piekarnika

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika


Soda oczyszczona do czyszczenia piekarnika

Wystarczy pomieszać wodę z sodą oczyszczoną, aby cieszyć się ze skutecznego preparatu do czyszczenia. Do 0,5 litra gorącej wody należy wsypać łyżeczkę sody, a następnie taki preparat użyć do mycia piekarnika. Pomocna będzie w tym gąbka, którą skutecznie umyjesz piekarnik.

Sól kuchenna do czyszczenia piekarnika

Należy posypać solą kuchenną wnętrze piekarnika. Szczególnie tam, gdzie pozostały przypalone resztki jedzenia. Po czym ustawić piekarnik na funkcję podgrzewania. Czynność należy wykonywać aż do całkowitego zbrązowienia soli. Następnie sól usunąć z piekarnika przy użyciu ściereczki. Na końcu cały piekarnik należy standardowo umyć.

Woda z cytryną do czyszczenia piekarnika

Wszystkie zabrudzenia z piekarnika można usunąć przy użyciu wody z cytryną. Do garnka należy wlać 0,5 l wody i wcisnąć do niego sok z połowy cytryny. W takiej postaci należy wstawić odkryty garnek do piekarnika. Poprzez podgrzewanie należy doprowadzić wodę do wrzenia. Para spowoduje, że brud zacznie mięknąć. Dużo łatwiej będzie go wtedy myć. Ponadto, sok z cytryny dodatkowo odświeży zapach piekarnika, co będzie dodatkową korzyścią.

Ocet do czyszczenia piekarnika

Jeżeli w piekarniku pojawiły się świeże zabrudzenia, spokojnie usuniesz je wodą z octem. Następnie należy nagrzać go do temperatury 150 stopni. Gdy przestygnie, ponownie należy przetrzeć jego wnętrze wilgotną szmatką, tym razem tylko zamoczoną w wodzie.

Ocet do czyszczenia piekarnika

Jak pozbyć się przykrego zapachu z piekarnika?

Po wyszorowaniu piekarnika z zabrudzeń, warto także zająć się przykrym zapachem, który może się z niego wydobywać. Można włożyć do piekarnika garnek wypełniony wodą, majerankiem, miętą i goździkami. Należy ustawić piekarnik na funkcję podgrzewania. Zamiast ziół można również zastosować inne odświeżające składniki, np. cynamon, sok z cytryny czy z pomarańczy.

Jak widać czyszczenie piekarnika nie jest w cale takie trudne. Najlepiej jednak robić to w miarę regularnie, wtedy jest to dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne. I jest przede wszystkim bardziej higieniczne. Zaoszczędzi nam również pracy związanej z usuwaniem nieprzyjemnego zapachu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Soda oczyszczona do sprzątania kuchni
Wilgoć w domu - co robić kiedy się pojawi?
Wilgoć w domu – co robić kiedy się pojawi?
Naklejki na szybach i meblach - jak się ich pozbyć
Naklejki na szybach i meblach – jak się ich pozbyć?
Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?
Jak i czym wyczyścić telewizor i monitor?

2 Odpowiedzi

  1. Sfenka

    Ja mam wlasnie katalize – zycie mi to ratuje i czas oszczedza 😉 Ja mam konkretnie Beko BIR35400XMS, ktory nie jest drogi, wiec podejrzewam, ze to coraz czestsza opcja. w piekarnikach :))

Zostaw komentarz