Home Sprzątanie Czyszczenie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć?

Czyszczenie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć?

9 min czytania
0
2
3,266
Czyszczenie płyty indukcyjnej płynem do mycia naczyń

Coraz więcej osób w swoich kuchniach rezygnuje z kuchenek gazowych. Przyczyną tej sytuacji może być to, że płyty indukcyjne wydają się bezpieczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Kiedy chcesz przestawić się z jednej kuchenki na drugą, warto dowiedzieć się kilku rzeczy. Pierwsze czyszczenie płyty indukcyjnej, przeprowadzone w nieodpowiedni sposób może zostawić trwałe ślady. Dlatego artykuł, który czytasz, powstał z myślą o tych, którzy właśnie kupili sobie płytę albo wprowadzili się do mieszkania, gdzie takową zamontowano. Czytając dalej, dowiecie się, że czyszczenie płyty indukcyjnej nie musi być problemem.

Przed czyszczeniem płyty indukcyjnej przeczytaj instrukcję

Przed czyszczeniem płyty indukcyjnej przeczytaj instrukcję

Nikt nie lubi czytać instrukcji, ale jeśli to zrobimy, jest duża szansa, że dowiemy się przydatnych rzeczy. Co za tym idzie, nie popełnimy błędów, których będziemy żałować, a płyta długo będzie wyglądać jak nowa.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – jak często?

Najlepiej czyścić ją po każdym posiłku. Nawet jeśli na płycie nie pozostały widoczne resztki jedzenia, gdzieś mógł nam prysnąć tłuszcz z patelni albo woda z garnka. Dlatego płytę należy czyścić po każdym użyciu. Dzięki temu unikniesz trudnych do zmycia, zaschniętych zabrudzeń.

Jak często czyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty indukcyjnej płynem do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń to środek, który ma wiele zastosowań. Możesz nim także czyścić płytę indukcyjną. Na wilgotną ściereczkę wlej trochę płynu do mycia naczyń. Większość środków do mycia naczyń jest raczej wydajna, więc wystarczy Ci jedna lub dwie krople. Następnie zmyj powierzchnię płyty, wypłucz szmatkę i powtórz czynność tym razem wilgotną szmatką bez środka czyszczącego. Czyszczenie płyty indukcyjnej możesz zakończyć przecierając ją na sucho ręcznikiem papierowym, by nie pozostały zacieki. Do usunięcia bardziej upartych zabrudzeń wypróbuj środki przeznaczone specjalnie do czyszczenia płyty indukcyjnej. W przypadku korzystania z dedykowanych środków czystości sprawdź instrukcję na odwrocie opakowania i postępuj zgodnie z tymi wytycznymi.

Czyszczenie płyty indukcyjnej - czego unikać?

Czyszczenie płyty indukcyjnej za pomocą płynu do mycia szyb

Kolejnym środkiem, który nie jest co prawda dedykowany bezpośrednio do czyszczenia płyty indukcyjnej, ale sprawdzi się przy jej zmywaniu, jest płyn do mycia szyb. Podsumowując, jeśli skończyło Ci się mleczko do Twojej płyty indukcyjnej, ale w szafce stoi jeszcze płyn do szyb możesz przełożyć zakupy i właśnie nim wyczyścić płytę.

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty indukcyjnej octem

Ocet to środek przydatny w kuchni nie tylko, kiedy mówimy o gotowaniu. W wielu naszych artykułach jest wymieniany jako środek do czyszczenia różnych powierzchni. W tym przypadku ocet znowu przychodzi nam z pomocą. Jeśli boisz się użyć go w oryginalnym stopniu skoncentrowania, możesz rozcieńczyć go w wodzie. Następnie namocz w nim szmatkę i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię. Po resztkach jedzenia na Twojej płycie nie będzie już ani śladu! Ocet to tanie i wydajne rozwiązanie, jeśli chodzi o sprzątanie. Dodatkowym plusem tej metody jest jej naturalność. Wybierając ocet, zamiast chemicznych środków czystości, wywiera się również mniejszy wpływ na środowisko. Jeśli ciekawi Cię jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu sprawdź nasz poprzedni artykuł.

Czyszczenie płyty indukcyjnej za pomocą płynu do mycia szyb

Czyszczenie płyty indukcyjnej – czego unikać?

Nie próbuj czyścić swojej płyty druciakiem. Nawet jeśli jest bardzo brudna. Kiedy użyjesz druciaka, to możesz bardzo mocno porysować płytę, a tego nie da się już cofnąć. Unikaj także ostrzejszych zmywaków. Na czyszczenie płyty indukcyjnej przeznacz jedną miękką ściereczkę lub szmatkę. Dzięki temu Twoja płyta będzie Ci służyć przez długie lata.

Uporczywe zabrudzenia

Co zrobić, kiedy przełożyliśmy czyszczenie płyty indukcyjnej na później i powstałych zabrudzeń nie możemy już domyć? Tutaj pomocne będzie wykorzystanie specjalnych skrobaczek do płyt indukcyjnych. Tego typu narzędzia przydadzą się także w przypadku, kiedy przypalimy naszą płytę. Wspomniane skrobaczki są stworzone specjalnie do takich sytuacji. W internecie możemy je nabyć już od 10 do 30 złotych. Pamiętajcie jednak, że takie rozwiązanie to ostateczność i pomimo odpowiedniego przystosowania skrobaczek zachowajcie ostrożność, by nie porysować powierzchni.

Czyszczenie płyty indukcyjnej - uporczywe zabrudzenia

Na koniec szybkie podsumowanie – czyszczenie płyty indukcyjnej możecie wykonać za pomocą:

  • płynu do mycia naczyń,
  • płynu do szyb,
  • octu,
  • dedykowanych środków,
  • miękkich szmatek i ręczniki papierowe, 
  • specjalnych skrobaczek (w przypadku uporczywych zabrudzeń).

Mamy nadzieję, że czyszczenie płyty indukcyjnej, nie będzie Ci już sprawiać problemu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…