Home Sprzątanie Czyszczenie pralki – jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?

Czyszczenie pralki – jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?

11 min czytania
2
0
3,835
Czyszczenie pralki – jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?

Pralki, jak inne urządzenia AGD w naszym domu, potrzebują od czasu do czasu naszej uwagi. Powinnyśmy szczególnie o tym pamiętać podczas sprzątania łazienki. Dzięki temu, pozostają dłużej bezawaryjne i bezproblemowe. Czyszczenie pralki powinno nastąpić wcześniej niż wtedy, gdy bęben pralki zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Można będzie dzięki temu uniknąć brudu i nieprzyjemnego zapachu. Niestety, zazwyczaj takie kwestie zostawiamy na ostatnią chwilę.

Podstawowe informacje dotyczące czyszczenia pralki

Po pewnym czasie użytkowania, w bębnie pralki gromadzą się pozostałości proszku do prania, płynu do płukania tkanin oraz wszelkie inne brudy, jakie pochodzą z ubrań. Sprzyja to powstawaniu pleśni i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Aby pranie znów pachniało świeżością, warto po prostu zadbać o czystość wewnątrz urządzenia. Można to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób.

Do czyszczenia można użyć octu, który znajduje się w praktycznie każdym domu. Przyda się również wybielacz, woda i ścierki. Z pomocą tych środków, Twoja pralka będzie wyglądała jak nowa.

Czyszczenie pralki domowym sposobem

Czyszczenie pralki octem

Włącz w pralce program na pranie w pełnym cyklu. Następnie wybierz wysoką temperaturę wody. Oczywiście, pamiętaj o tym, aby bęben pralki był pusty. Gdy pralka będzie już wypełniona gorącą wodą, wlej do zbiornika na proszek dwie szklanki octu. Dzięki temu będzie można pozbyć się z pralki nieprzyjemnego zapachu. Trzeba pamiętać, aby pralka przeszła przez cały cykl prania.

Po zakończeniu ponownie włącz ten sam program. Wlej do szufladki na proszek dwie szklanki wybielacza. Pozwoli to zneutralizować zapach octu i pozbyć się wszelkich przebarwień. Pralka również powinna wtedy przejść przez cały cykl prania.

Po tym wszystkim należy wykonać trzeci cykl prania. Tym razem pozostawiamy pusty zbiornik, aby woda dokładnie wypłukała bęben z resztek octu i wybielacza. Gdy pralka skończy już pracować, wyjmij z niej szufladę na proszek i płyn do płukania. Pojemnik włóż do ciepłej wody i pozostaw na 30 minut. Następnie dokładnie umyj cały zbiorniczek przy użyciu płynu do czyszczenia (uniwersalnego). Wszystko dokładnie spłucz i wysusz, a później włóż szufladę do pralki.

Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać jest umycie gumy wokół pralki przy użyciu wilgotnej ściereczki. Zrób to bardzo dokładnie. Ścierka powinna być w stanie dotrzeć do najdalszych zakamarków. Usuniesz w ten sposób jeszcze pozostałe tam resztki wybielacza i octu. Po tym czyszczeniu dokładnie wytrzyj gumę na sucho.

Jak wyczyścić pralkę z pleśni?

Pleśń na uszczelce pralki powoduje, że po praniu ubrania, które miały być odświeżone, pachną gorzej niż przed praniem. Część wody z prania zawsze pozostaje w załamaniach uszczelki. Daje to pleśni znakomite warunki do rozwoju. Jest to w końcu jej naturalne środowisko, w którym może się rozwijać. Ponieważ pralka zapewnia dobre warunki do rozwoju pleśni, jest to dość częsty problem. Pleśń to jednak nie tylko brzydki zapach, ale może być ona także groźna dla zdrowia człowieka. Przez to z tym problemem powinniśmy uporać się jak najszybciej. Pleśń jest stosunkowo łatwa do rozpoznania w pralce. Zazwyczaj przyjmuje postać szarych kropeczek. Stopniowo zaczynają one tworzyć bardziej rozległe plamy. Dodatkowo towarzyszy im bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny. Usuwanie ściereczką nie jest skuteczne, ponieważ pleśń zazwyczaj pojawia się ponownie. Do usunięcia pleśni z tego miejsca będą potrzebne:

  • 2 szklanki octu,
  • 1/3 szklanki sody oczyszczonej,
  • szmatka lub stary ręcznik,
  • szczoteczka do zębów.

Jak usunąć pleśń z pralki

Dokładne czyszczenie uszczelki polega na wsypaniu sody oczyszczonej w jej szczeliny. Następnie należy tam wlać ocet. Soda spowoduje utworzenie szorstkiej powierzchni, a wchodząc w reakcję z octem spowoduje oderwanie brudu z uszczelki. Przetrzyj uszczelkę ręcznikiem, tak aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Najlepszy będzie do tego ręcznik papierowy, który dotrze we wszystkie zakamarki. Trudno dostępne miejsca można również wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Tak dokładnie umyta uszczelka na pewno nie będzie już powodowała nieprzyjemnego zapachu.

W walce z pojawiającą się pleśnią pomocne może być ozonowanie pralki. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z bakteriami i grzybami. Wodę ozonowaną można uzyskać z urządzeń zwanych ozonatorami. Ozon to substancja, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a dodatkowo jest skutecznym środkiem przeciwko pleśni. Aby pozbyć się jej z wnętrza naszej pralki wystarczy przepłukać ją wodą wzbogaconą ozonem.

Czyszczenie pralki a profilaktyka przeciw pleśni

Jeżeli udało nam się pozbyć pleśni z wnętrza naszej pralki, powinnyśmy zadbać o to, by nie dopuścić ponownie do jej powstania. W tym celu należy postawić na profilaktykę. Dzięki niezwykle prostym działaniom zminimalizujemy możliwość jej powstawania. Do prostych czynności należy między innymi otwieranie drzwiczek pralki po każdym praniu. Wskazane jest także dokładne wycieranie do sucha gumowego kołnierza tak, by zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Pleśń może także zbierać się w pojemnikach na detergenty, dlatego wskazane jest otwieranie szuflad z nimi po każdym praniu. Ubrania powinnyśmy wynosić i suszyć od razu po wykonaniu prania. Dodatkowo wskazane jest także, by co najmniej raz w miesiącu nastawić pralkę na pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza i jednocześnie nie wkładać ubrań do bębna. Będzie to tzw. „puste pranie”, które pozwoli pralce się oczyścić.

A może Wy macie jakieś inne sposoby na czyszczenie pralki? Jeśli tak, to podzielcie się w komentarzu! Jeżeli dodatkowo zastanawiasz się, jak dbać o zmywarkę i inny sprzęt domowy – koniecznie przeczytaj nasze poprzednie wpisy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

2 komentarze

  1. Kasia

    5 lipca, 2018 at 8:02 am

    Witam!

    Mam pytanie, czy ten sposob rowniez jest bezpiecnzy dla pralkosuszarki?
    Nie widze przeciwskazan, ale chce sie upewnic.

    Pozdrawiam,
    Kasia

    Odpowiedz

    • Alicja Miotelka

      9 lipca, 2018 at 7:34 am

      Dzień dobry!

      Tak, ten sposób czyszczenia będzie bezpieczny również dla Twojej pralkosuszarki w której dodatkowo należy przeczyścić filtr (wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą).

      Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…