Home Sprzątanie Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby

Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby

5 min czytania
0
0
1,156
Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby

Gdy słońce świeci i mocno grzeje w okna to zaciągamy rolety. Większość z Nas ma je zrobione z w miarę sztywnych materiałów, które potrafią bardzo szybko się ubrudzić. Może również pojawić się na nich grzyb. W tym wpisie powiemy Ci jak się przed tym uchronić, oraz jak wyczyścić już ubrudzone rolety materiałowe.

Rolet materiałowe – jak je czyścić?

Rolety materiałowe są rzeczą trudną do utrzymania w czystości. Całe szczęście można je czyścić na mokro, na przykład używając wilgotnej szmatki. Jednak zanim przetrzesz je nawilżoną ściereczką, powinno się je odkurzyć.

Odkurzyć je możesz suchą ściereczką, lub nawet odkurzaczem ale na bardzo niskich obrotach (kiedy odkurzacz nie wciąga powietrza na maxa).

Po ich odkurzeniu możesz zacząć je przecierać na mokro. Możesz do tego użyć samej wody, my jednak polecamy roztwór wody z octem, oraz delikatna ściereczka z mikrofibry. Roletę wówczas należy dokładnie przetrzeć ściereczką namoczoną w roztworze.

Rolet materiałowe - jak je czyścić

Do zabrudzeń takich jak niewielkie plamki, lub ryski może przydać się gumka do ścierania, taka szkolna. Wystarczy nią przetrzeć plamkę lub rysę. Jednak warto najpierw sprawdzić, czy sama gumka nie pozostawi żadnych śladów.

Rolet do czyszczenia nie musisz zdejmować z okna, wystarczy, że je całkowicie rozwiniesz. Pozostaw je rozwinięte, aż całkowicie wyschną. Jeśli zwiniesz je wilgotne, prawie na pewno pojawi się na nich pleśń.

Czyszczenie rolet rzymskich

Rolety rzymskie są o tyle łatwiejsze do czyszczenia, że można je uprać w pralce, a następnie uprasować. Oczywiście najpierw należy je zdjąć ze stelaża. Pranie takich rolet powinno się odbywać w temperaturze 30 stopni, chyba że producent sugeruje coś innego na metce.

Pranie dla rolet rzymskim powinno odbywać się bez wirowania. Możesz je rozwiesić na suszarce do wyschnięcia, a następnie uprasować i z powrotem wpiąć do stelaża.

Nie wiesz jakie masz rolety? Rolety rzymskie posiadają rzepy, na które są przypinane do stelaża aby łatwiej można było je ściągnąć. Rolety materiałowe niestety nie są już tak wygodne do czyszczenia, jednak nadal są niezawodne w ochronie przed słońcem.

Czyszczenie rolet rzymskich

Pleśń na roletach

Kuchnia i łazienka to miejsca gdzie rolety najbardziej są narażone na pleśń, a to z powodu panującej w tych pomieszczeniach wilgoci. Powinno się je wówczas częściej czyścić.

Do czyszczenia rolet z pleśni przyda się szczotka (taka do rąk będzie idealna), oraz mikstura czyszcząca stworzona z proszku do prania, płynu do mycia naczyń i wody. Taką mieszankę należy nałożyć na miejsce gdzie jest pleśń i użyć szczotki.

Pleśń powinna zejść całkowicie.

Najważniejsza przy utrzymaniu rolet w czystości jest systematyczność ich czyszczenia, szczególnie tych znajdujących się w kuchni i łazience.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Domowe sposoby na zniszczone włosy to doskonały wybór jeśli pragniesz mieć gęste i lśniące…