Home Sprzątanie Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby

Czyszczenie rolet materiałowych – domowe sposoby

10 min czytania
0
0
6,687
Czyszczenie rolet materiałowych - domowe sposoby

Gdy słońce świeci i mocno grzeje w okna to zaciągamy rolety. Większość z Nas ma je zrobione z w miarę sztywnych materiałów, które potrafią bardzo szybko się ubrudzić. Może również pojawić się na nich grzyb. W tym wpisie powiemy Ci jak się przed tym uchronić, oraz jak wyczyścić już ubrudzone rolety materiałowe. Czyszczenie rolet nie musi być trudne!

Rolety materiałowe – jak je czyścić?

Rolety materiałowe są rzeczą trudną do utrzymania w czystości. Całe szczęście można je czyścić na mokro, na przykład używając wilgotnej szmatki. Jednak zanim przetrzesz je nawilżoną ściereczką, powinno się je odkurzyć.

Odkurzyć je możesz suchą ściereczką, lub nawet odkurzaczem ale na bardzo niskich obrotach (kiedy odkurzacz nie wciąga powietrza na maxa).

Po ich odkurzeniu możesz zacząć je przecierać na mokro. Możesz do tego użyć samej wody, my jednak polecamy roztwór wody z octem, oraz delikatna ściereczka z mikrofibry. Roletę wówczas należy dokładnie przetrzeć ściereczką namoczoną w roztworze.

Rolet materiałowe - jak je czyścić

Do zabrudzeń takich jak niewielkie plamki, lub ryski może przydać się szkolna gumka do ścierania. Wystarczy nią przetrzeć plamkę lub rysę. Jednak warto najpierw sprawdzić, czy sama gumka nie pozostawi żadnych śladów.

Rolet do czyszczenia nie musisz zdejmować z okna, wystarczy, że je całkowicie rozwiniesz. Pozostaw je rozwinięte, aż całkowicie wyschną. Jeśli zwiniesz je wilgotne, prawie na pewno pojawi się na nich pleśń.

Czyszczenie rolet rzymskich

Rolety rzymskie są o tyle łatwiejsze do czyszczenia, że można je uprać w pralce, a następnie uprasować. Pranie takich rolet powinno się odbywać w temperaturze 30 stopni, chyba że producent sugeruje coś innego na metce.

Zanim zaczniemy prać rolety rzymskie, powinniśmy je zdemontować. W tym celu należy najpierw rozwinąć roletę na całej wysokości, tak, by materiał był wyprostowany. Następnym krokiem będzie wyciągnięcie sznurków i odczepienie pręcików. Od mechanizmu powinniśmy także odczepić tkaninę zamocowaną na rzepie. 

Pranie dla rolet rzymskim powinno odbywać się bez wirowania. Możesz je rozwiesić na suszarce do wyschnięcia, a następnie uprasować i z powrotem wpiąć do stelaża. Jeżeli zamierzamy wyprać rolety rzymskie w pralce, powinniśmy dobrać do tkaniny odpowiedni detergent, a całe pranie należy wykonać z zastosowaniem programu dla tkanin delikatnych. Zanim wypierzemy rolety rzymskie w pralce, koniecznie musimy się upewnić, czy producent nie zabrania takiego sposobu ich czyszczenia. Jeżeli z kolei obawiamy się, że domowe czyszczenie rolet rzymskich spowoduje ich uszkodzenia, możemy oddać je do pralni chemicznej. Jest to wskazane przy roletach wykonanych z tkanin szczególnie wymagających. 

Nie wiesz jakie masz rolety? Rolety rzymskie posiadają rzepy, na które są przypinane do stelaża aby łatwiej można było je ściągnąć. Rolety materiałowe niestety nie są już tak wygodne do czyszczenia, jednak nadal są niezawodne w ochronie przed słońcem.

Czyszczenie rolet rzymskich

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Pleśń na roletach nie jest wcale niemożliwa do usunięcia! Takich rolet nie musimy od razu spisywać na straty. Do czyszczenia rolet z pleśni przyda się szczotka (taka do rąk będzie idealna), oraz mikstura czyszcząca stworzona z proszku do prania, płynu do mycia naczyń i wody. Taką mieszankę należy nałożyć na miejsce gdzie jest pleśń i użyć szczotki lub gąbki. Posłużą nam one do zdejmowania zabrudzeń z rolety. By wyczyścić rolety materiałowe z pleśni do przygotowania takiej mieszanki powinniśmy użyć wody ciepłej, jednak nie gorącej. Dodatkowo powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ze względu na to, że mocne tarcie zanieczyszczonej rolety może spowodować jej uszkodzenie. Poprzez intensywne tarcie prawdopodobne jest także uszkodzenie rolety. Dodatkowo nie powinniśmy jej także mocno moczyć. 

Przy użyciu tej metody pleśń powinna zejść całkowicie. Jeśli jednak pleśń cały czas pozostanie na rolecie, należy użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Najpierw powinniśmy go jednak przetestować w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nie spowoduje on odbarwienia tkaniny. Po usunięciu pleśni nie powinniśmy zwijać wilgotnej rolety. Wskazane jest pozostawienie jej do wyschnięcia. Preparaty przeznaczone do usuwania pleśni nie tylko usuną już powstałe zabrudzenia, ale także sprawią, że pleśń nie pojawi się na nowo

Czyszczenie rolet z pleśni nie jest trudne, warto jednak zamiast pozbywać się pleśni z rolet, zapobiegać jej powstawaniu. W tym celu powinniśmy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których rolety się znajdują. Szczególnie narażone miejsca, w których najbardziej gromadzi się wilgoć – takie, jak kuchnia czy łazienka. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie wentylatora lub klimatyzacji czy też kupno pochłaniacza wilgoci. Jeżeli zastawiasz się, co robić, kiedy pojawi się wilgoć w domu, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni wpis!

Najważniejsza przy utrzymaniu rolet w czystości jest systematyczność ich czyszczenia, szczególnie tych znajdujących się w kuchni i łazience. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom czyszczenie rolet przestanie być przykrym obowiązkiem i stanie się czynnością niezwykle łatwą i przyjemną. Jeżeli macie jakieś sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie rolet – podzielcie się z nami w komentarzu!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…