Home Sprzątanie Czyszczenie szyby kominka – czym wyczyścić szybę kominka skutecznie?

Czyszczenie szyby kominka – czym wyczyścić szybę kominka skutecznie?

16 min czytania
0
0
465
Czyszczenie szyby kominka - czym czyścić szybę ominka?

Czyszczenie szyby kominka jest niezbędną czynnością, którą należy regularnie wykonywać. Kominek w salonie jest często jego główną ozdobą, która podkreśla charakter wnętrza, dodaje mu elegancji i klasy. Oprócz tego tworzy on romantyczny i ciepły klimat. Palący się w nim ogień wprawia w dobry nastrój i uspokaja po ciężkim dniu. Niestety posiadanie kominka wiąże się z koniecznością jego systematycznego oczyszczania, dotyczy to także szyb kominkowych. O ile czyszczenie komina wewnątrz nie sprawia większych trudności, tak czyszczenie szyby kominka może być dla wielu osób dosyć problematyczne.

Mycie szyby kominka – kiedy należy wykonać?

Mycie szyby kominka jest konieczne w przypadku nagromadzenia się na niej dużej ilości sadzy. Jest ona głównym powodem zanieczyszczenia. Osadza się na wskutek niepełnego procesu spalania produktów, zawierających w sobie dużą ilość węgla. Sadza jest tłusta, czarna i niestety odporna na działanie wielu środków chemicznych.

Wyczyszczenie szyby kominka należy przeprowadzić dopiero po jego wystudzeniu. Szybę w naszym kominku najlepiej czyścić, kiedy sadza nie tworzy zbyt grubej warstwy na jej powierzchni. Wtedy bez trudu można pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Brudną szybę kominka najlepiej oczyszczać każdego dnia, po jego użyciu.

W ten sposób nie powstaną uporczywe zabrudzenia, których trudno będzie się pozbyć. Czynność mycia szyb kominkowych powinna być codziennym rytuałem. Polecana się przystąpić do niej po upływie 12 godzin od wygaszenia paleniska.

Czyszczenie szyby kominkowej – przygotowanie

Czyszczenie szyby kominkowej powinno być poparte odpowiednim przygotowaniem. Najpierw należy oczywiście upewnić się, iż jest on już chłodny, aby uniknąć poparzeń. Przed tym procesem, warto też dokładnie wyczyścić kominek wewnątrz. Jeśli chodzi o czyszczenie szyby w kominku, najpierw trzeba uzyskać dostęp do niej od środka.

W zależności od rodzaju systemu otwierania drzwiczek czasem istnieje możliwość ich zdemontowania. Wtedy najlepiej położyć je na podłodze, podkładając wcześniej koc. Czyszczenie szyby kominka będzie wówczas o wiele łatwiejsze i przebiegnie sprawniej. Trzeba zabezpieczyć szybę kominka, ale także podłogę przed jej możliwym zabrudzeniem.

W sytuacji, kiedy kominek jest jeszcze na gwarancji, wtedy warto zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie co do sposobu konserwacji kominka. Jeżeli nie ma możliwości zdemontowania drzwiczek, wtedy także należy pamiętać o położeniu na podłogę szmatki, starego koca czy też tektury.

W ten sposób spływający po powierzchni środek czyszczący nie znajdzie się na podłodze. Ważne jest też ubranie rękawic gumowych. Dopiero teraz można przystąpić do czyszczenia szyby kominkowej.

Czym czyścić szybę kominka - sprawdź!

Czym wyczyścić szybę od kominka – specjalistyczny płyn

Czym wyczyścić szybę od kominka? Często wybieranym rozwiązaniem jest zakup specjalistycznego preparatu. Przed podjęciem się mycia powierzchni, koniecznie zabezpiecz fragment podłogi. Taki produkt został umieszczony w butelce z atomizerem, dzięki czemu można go z łatwością rozprowadzić po powierzchni.

Najpierw nakładamy środek na powierzchnię i czekamy ok. 10 minut (w zależności od zaleceń producenta). Następnie przecieramy szybę, sięgając po miękką ściereczkę. W ten sposób powinny zniknąć wszelkie drobinki sadzy. Brudną szybę niekiedy należy kilka razy potraktować tym preparatem. Co ważne, można to zrobić bez żadnych obaw o uszkodzenia komina. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby pozbyć się resztek detergentu.

Aby na czyszczonej powierzchni nie powstały smugi, należy wytrzeć ją do sucha. Co ważne, nigdy nie należy korzystać z chropowatych gąbek, gdyż mogą one porysować szybę. Specjalistyczny produkt usunie zanieczyszczenia i sprawi, że szyba wygląda estetycznie. Rozpuszczający tłuszcze płyn stworzony z myślą o tak uciążliwych zabrudzeniach dokładnie oczyści szybę w kominku w sposób szybki i skuteczny. Alternatywą jest sięgnięcie po domowe sposoby, jak na przykład czyszczenie szyby kominka popiołem.

Szyby często są kłopotliwe w czyszczeniu. Zobacz też artykuł https://czysty-zysk.com/mycie-okien-domowymi-sposobami/.

Czyszczenie szyby kominkowej domowym sposobem

Czym czyścić szybę kominka? Oprócz specjalistycznego produktu można też skorzystać z pewnych domowych sposobów. Wiele osób sięga między innymi po preparaty do czyszczenia piekarników, które także radzą sobie z zabrudzeniami szyby kominka. Niektórzy powierzchnię tą oczyszczają tylko wodą, jednak nie poradzi sobie ona z grubszą warstwą sadzy.

Brudną szybę w kominku można oczyścić środkiem do piekarników i wodą, jeżeli zanieczyszczenia nie są zbyt silne. W przypadku bardzo smolistego nalotu przyda się natomiast wysokoprocentowy alkohol. Czym może być czyszczona szyba w kominku? Gotowe preparaty usuną trudne zanieczyszczenia, jednak z pewnością warto wypróbować wcześniej domowe sprawdzone sposoby.

Czym umyć szybę od kominka?- płyn do mycia naczyń

Czym umyć szybę od kominka? Czyszczenie szyby kominka może być wykonane przy użyciu zwykłego płynu do naczyń. Szyba w kominku może być skutecznie oczyszczona płynem do naczyń, o ile oczywiście zabrudzenia nie są zbyt silne. Taki środek ma właściwości, które pozwalają na rozpuszczenie tłustego osadu z sadzy.

Wystarczy nalać gorącej wody do wiadra, po czym dodać jedną łyżkę dowolnego płynu do mycia naczyń. Myjemy szybę gąbką, po czym przemywamy czystą wodą. Na koniec przecieramy ręcznikiem papierowym. Powierzchnię można też wypolerować ścierka z mikrofibry, za pomocą sprayu do mycia okien.

Czym wyczyścić szybę od kominka - domowe sposoby.

Czyszczenie szyby kominka octem spirytusowym

Szyba kominkowa może być szybko i tanio wymyta właśnie octem spirytusowym. Do pół litra wody wystarczy wlać taką samą ilość octu. W przypadku ciężkich zabrudzeń proporcje octu można zwiększyć, czy też zastosować go bez rozcieńczania. Przygotowaną miksturę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem, nanieść na powierzchnie i wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie popiołem

Czym wyczyścić szybę od kominka? Do czyszczenia szyb kominkowych bardzo często używany jest popiół. To domowy sposób, którym można skutecznie usunąć smolisty nalot, jednak wymaga dużo pracy. Najpierw trzeba rozrobić małą ilość popiołu z niewielką ilością wody na papkę, po czym nakładać go gąbką lub gazetą.

Brudna szyba powinna być przecierana, dopóki szybka komina nie będzie w pełni czysta. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie popiołu na sucho. Wtedy należy uważać, aby w popiele nie znalazły się nawet drobinki niedopalonego drewna czy też ciał obcych. Mogą one bowiem porysować całą szybę.

Czyszczenie szyby amoniakiem, octem i sodą oczyszczoną

Jeżeli powyższe domowe sposoby okazały się nieskuteczne, wtedy warto połączyć siłę amoniaku, octu i sody oczyszczonej. Wystarczy połączyć szklankę octu, pół szklanki amoniaki i dodać do tego łyżkę sody oczyszczonej.

Taką miksturę następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy na powierzchni szyby. Zostawiamy na ok. 10-15 minut, po czym przecieramy ledwie wilgotną ściereczką. Czynność w razie konieczności powtarzamy, aż do skutku.

Czyszczenie szyby kominkowej domowym sposobem - zobacz, jakie jest łatwe!

Konserwacja kominka – jak przeciwdziałać szybkiemu brudzeniu się szyby kominkowej?

Mycie szyby kominka powinno być przeprowadzane regularnie, jednak warto też wiedzieć, jak ochronić ją przed szybko tworzącymi się zabrudzeniami.

  • Spalany wilgotny opał jest główną przyczyną gromadzących się osadów. Mokre drewno brudzi nie tylko ją, ale również przewód kominkowy,
  • Warto też pamiętać o wysokiej temperaturze w komorze spalania, jak i właściwej wentylacji. Szyber nie powinien być też za bardzo przymknięty, gdyż utrudni to dopływ powietrza,
  • Wielu producentów ma w swojej ofercie produkty wyposażone w szybę samoczyszczącą, jest to z pewnością wygodne rozwiązanie dla właścicieli kominków.

Zadbanie o odpowiednią wentylację i suchość drewna to nie wszystko, co można zrobić. Kominek rozpalajmy stopniowo, zaczynając od skrawków papieru i małych kawałków drewna. Dopiero później można położyć nieco większe polana.

Przyda nam się do rozpalania także rozpałka do kominka. Kiedy ogień będzie już duży, możemy dołożyć wtedy grubsze kawałki drewna. Drewno umieszczamy zawsze na tylnej ściance, aby uniknąć okopcenia szyby w kominku podczas rozpalania. Ciąg zawsze dostosujemy do swoich własnych potrzeb.

Zobacz też sposoby na czyszczenie grilla.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…