Home Sprzątanie Czyszczenie zmywarki – jak wyczyścić zmywarkę krok po kroku?

Czyszczenie zmywarki – jak wyczyścić zmywarkę krok po kroku?

8 min czytania
0
0
3,601
Czyszczenie zmywarki - jak wyczyścić zmywarkę krok po kroku

Mogłoby się wydawać, że zmywarka nie ma prawa się zabrudzić, w końcu myje naczynia używając odpowiednich środków czyszczących. Jednak wszystkie resztki jedzenia, tłuszcz oraz różnego rodzaju osad pozostaje na dnie przyczyniając się do brzydkiego zapachu oraz zwiększonej awaryjności urządzenia. Można się tego pozbyć w bardzo łatwy sposób – poznaj proste sposoby na szybkie i łatwe czyszczenie zmywarki!

Czyszczenie zmywarki – od czego należy zacząć?

W pierwszej kolejności należy opróżnić zmywarkę, wyjąć z niej wszystkie kosze i pojemniki na sztućce. Teraz można sprawdzić jak wygląda ramię zmywarki. Głównie chodzi o sprawdzenie czy otwory podające wodę nie są zablokowane. Jeśli są należy użyć zwykłej wykałaczki aby wyjąć z nich brud i tym samym je odblokować.

Następnie trzeba wyjąć spód zmywarki, gdzie gromadzi się największa ilość resztek jedzenia. Mogą one blokować odpływ wody z urządzenia. Jeżeli Twoja zmywarka wyposażona jest w filtr, należy go wykręcić i porządnie umyć w zlewie pod bieżącą wodą. Trudno dostępne miejsca najlepiej jest wyczyścić starą szczoteczką do zębów.

Najlepszym domowym sposobem do czyszczenia zmywarki jest użycie pasty wykonanej z wody i sody oczyszczonej. Należy ją dobrze rozprowadzić po dolnej części zmywarki. Można do tego również użyć wspomnianej szczotki do zębów.

Czyszczenie zmywarki – uszczelki, kosze i front

Teraz przyszła kolej na wyczyszczenie uszczelek. Wszystkie uszczelki należy przetrzeć octem wymieszanym z odrobiną soku z cytryny. Najlepszym do tego narzędziem będzie zwykła szmatka. Jej róg trzeba zamoczyć w mieszance i przetrzeć nim dokładnie każdą z uszczelek. Nie zapomnij o bokach i krawędziach drzwi.

Kiedy wnętrze zmywarki jest już wyczyszczone, nadeszła kolej na kosze i pojemniki. Jeżeli nie są brudne, i nie mają na sobie plam po resztkach jedzenia, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Natomiast jeśli widoczny jest na nich brud przyda im się porządna kąpiel w płynie do mycia naczyń. Jeżeli nie zmieszczą się w kuchennym zlewie, pozostaje jeszcze wanna lub brodzik prysznicowy. Można również zostawić je namoczone na noc.

Gdy w zmywarce znajduje się osad z twardej wody można go usunąć z pomocą octu. Należy jedynie wlać dwie szklanki do podajnika i włączyć na któryś z programów zmywarki. W połowie trwania programu trzeba wyłączyć urządzenie na 20 minut, aby ocet pozostał chwilę na dnie i ściągnął cały osad. Później trzeba ją włączyć z powrotem, aby ukończyła program.

Teraz pozostał już tylko front zmywarki. Panel sterujący można wyczyścić za pomocą płynu do mycia okien, a wykałaczką wyczyścić szczeliny z brudu. Całe drzwiczki można przetrzeć wodą z octem i sokiem z cytryny. Jeżeli drzwiczki zmywarki są zbudowane z tego samego materiału co pozostałe meble w kuchni, należy użyć tego samego środka którego użyliśmy do mebli.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami to bardzo dobry sposób jeżeli jesteśmy fanami naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Wystarczy wykorzystać rzeczy, które mamy pod ręką w naszej domowej kuchni. Czyszczenie zmywaki możesz przeprowadzić przy pomocy octu.  Nada się do tego każdy jego rodzaj. W tym celu zmieszaj ocet z kilkoma kroplami soku z cytryny. Ocet jest niezwykle przydatny jeśli w naszym domu chcemy się przestawić na ekologiczne sprzątanie. Wielość zastosowań octu jest zaskakująca. Posiada on właściwości bakteriobójcze i skutecznie usuwa zabrudzenia takie, jak tłuszcz. Ocet możemy także wlać do kubka, który położymy na dnie zmywarki.

Soda oczyszczona

Podsumowując, jak wspomniałam wcześniej, najlepszym sposobem będzie użycie pasty z sody. Sodę oczyszczoną należy zmieszać z wodą w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję pasty. Sposób ten jest znany i doceniany od lat. Soda oczyszczona ma lekko żrące właściwości. Dodatkowo neutralizuje kwasy oraz zapachy i przywraca czystość. Czyszczenie zmywarek domowymi sposobami jest niezwykle przydatne, ponieważ nie zawsze używane przez nas środki chemiczne dokładnie się wypłukują. Stosując naturalne metody zapobiegamy ich osiadaniu na sztućcach lub talerzach.

Warto profilaktycznie czyścić zmywarkę raz w miesiącu, co pozwoli nam uniknąć kłopotliwych napraw i sprawi, że dłużej będziemy się cieszyć tym niezastąpionym w wielu kuchniach sprzętem domowym.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…