Home Sprzątanie Dlaczego pranie się nie wypłukuje? Pralka nie wypłukuje proszku? – porady

Dlaczego pranie się nie wypłukuje? Pralka nie wypłukuje proszku? – porady

8 min czytania
0
0
4,655
pralka nie wypłukuje proszku

Nie ma nic gorszego jak po zrobieniu pranie wyciągnięcie brudnych ubrań z pralki. W końcu po to je pierzemy, aby były idealnie czyste. Niestety częstym problemem jest pojawianie się zacieków na ubraniach. Pralka nie wypłukuje proszku? Co może być tego przyczyną?

Dlaczego pranie nie wypłukuje się dobrze?

Istotne jest, aby regularnie serwisować pralkę. Dzięki temu nie będą się w niej gromadziły zabrudzenia oraz zanieczyszczenia, które mogą mieć wpływ na brudzenie ubrań i pojawianie się na nich zacieków. Inną przyczyną może być gromadzenie się brudu w dozowniku na proszek. Może to w konsekwencji spowodować, że nasze brudne ubrania staną się jeszcze brudniejsze.

Brudne ubrania z pralki – zbyt duża ilość ubrań

Częstym błędem, który powoduje niewypłukiwanie proszku podczas prania jest załadowanie pralki zbyt dużą ilością ubrań. Dla przykładu – jeśli zamierzasz wyprać tkaniny bawełniane, załaduj do bębna 70% jego ładowności. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt. To informacja, którą warto zapamiętać szczególnie podczas wyboru pralki, gdyż jej ładowność zapewniająca skuteczne pranie jest mniejsza niż ta podawana przez producentów. Mniej ubrań zaprocentuje w skrócie lepszą skutecznością.

Pralka nie wypłukuje proszku – zbyt duża ilość środka

Więcej, czasem nie znaczy lepiej. To zasada, o której należy pamiętać podczas wsypywania proszku do pralki. Ilość proszku należy dostosować do stopnia zabrudzeń ubrań oraz korzystać z informacji, które są dostępne na etykietach. Jeśli załadujesz pralkę praniem po brzegi, a do tego wsypiesz zbyt dużo proszku, to nie dość, że zabraknie przestrzeni potrzebnej do usunięcia zabrudzeń, to jeszcze pralka nie będzie miała możliwości wypłukać dobrze proszku z ubrań.

Niewłaściwy wybór programu = pralka nie wypłukuje proszku

Powodem dla którego ubrania po praniu będą nadal brudne lub będą pojawiały się na nich zacieku jest również wybór nieodpowiedniego programu. Długość prania, a także temperatura, mają wpływ na to, czy proszek rozpuści się w wodzie podczas prania, czy też nie. Jeżeli pranie będzie trwało zbyt krótko, a temperatura będzie zbyt niska, to nie uda się właściwie wypłukać ubrań z pozostałości proszku. Duży wpływ na pranie ma też odpowiedni detergent. Sprawdź nasz artykuł, odnoszący się do tego, jaki środek do prania warto wybrać.

brudne ubrania

Zbyt duża ilość płynów zmiękczających

Stosowanie płynów zmiękczających ma bardzo dużo zalet. Nadają one ubraniom ładny zapach i długotrwałą świeżość, ułatwiają prasowanie czy zapobiegają elektryzowaniu się ubrań. Jednak jeżeli przesadzimy z ich ilością, z efektów prania na pewno nie będziemy mogli być zadowoleni. Płynów do płukania nie należy jednak stosować podczas prania wszystkich rodzajów ubrań. Przede wszystkim nie należy ich dodawać do pralki, jeżeli pieprzymy dżinsy lub ubrania welurowe. Możemy je jedynie zniszczyć. Zupełnie nie sprawdzą się również w pielęgnacji odzieży sportowej – potrafią doprowadzić do zatykania się membran przepuszczalnych. Dlatego, jeżeli pralka nie wypłukuje proszku, to warto przynajmniej na jakiś czas zacząć korzystać z płynnych środków czystości.

Nieodpowiednie suszenie

Często zacieki na ubraniach pojawiają się również w wyniku nieodpowiedniego suszenia ubrań. Po wyciągnięciu ubrań z pralki należy je starannie rozwiesić na wieszaku, a nie rozrzucać gdzie popadnie. Koszule najlepiej jest suszyć na niezbyt masywnych wieszakach. Dzięki temu nie będą się na nich pojawiały poważne zagniecenia, a woda będzie idealnie ściekała po ich powierzchni. Na powierzchni koszuli nie pojawią się także żadne zacieki. Do suszenia biustonoszy najlepiej sprawdzą się niewielkich rozmiarów wieszaki – w pozycji takiej włókna elastyczne nie ulegają niepotrzebnemu rozciąganiu. Wełny natomiast suszymy wyłącznie w pozycji poziomej, np. na złożonej suszarce, zabezpieczonej czystym ręcznikiem kąpielowym.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…