Home Organizacja Dojrzałość emocjonalno-społeczna u dziecka i jej rozwój

Dojrzałość emocjonalno-społeczna u dziecka i jej rozwój

5 min czytania
1
0
5,808
Dojrzałość emocjonalno-społeczna u dziecka i jej rozwój

Rozwój dziecka to nie tylko widoczna nauka sprawności fizycznej, mowy i samodzielności. Istnieje również nauka dojrzałości emocjonalnej. Czym tak naprawdę jest i w jaki sposób ją rozwijać?

Naucz mnie mamo, tato!

Dojrzałość społeczna u dziecka rozwija się od samego urodzenia. Łatwo zauważyć, że każde dziecko różni się pod tym względem. Inaczej reagują na kontakt z innymi ludźmi, na porażki i na to, co dzieje się wokoło nich. Duży wpływ na to mają swoiste cechy charakteru, które widzimy od najmłodszych lat. Między innymi takie jak wstyd, ambicja, przyjacielskość lub odosobnienie. Można by wymieniać w nieskończoność. Każda z tych cech jest ważna, jednak nie może zawładnąć dzieckiem. Tu największą rolę odgrywają rodzice przez dostarczanie dziecku odpowiednich doświadczeń i bodźców, które uczą ich radzenia sobie z przeróżnymi emocjami.

Jak uczyć dziecko dojrzałości emocjonalnej?

Każde z dzieci ma pewne braki, które można zniwelować. Dziecko dojrzewa emocjonalnie w wieku około 6-7 lat. Wtedy przeprowadza się tak zwany test na gotowość szkolną. Pociecha w tym wieku potrafi prawidłowo dostosować się do obowiązujących norm i radzić sobie z wieloma emocjami. Jednak zanim do tego dojdzie, warto od najmłodszych lat wprowadzać dziecko w ten system wartości, który przyniesie mu największe korzyści. W tym celu zachęcamy do skorzystania z pomocy oferowanych przez sklep www.MojeBambino.pl.

Przykłady na budowanie odpowiedniej postawy

Rozwój dojrzałości emocjonalnej polega głównie na ćwiczeniu komunikacji i współpracy. Najczęściej w placówkach oświatowych stosuje się chusty do zabaw ruchowych, które w prosty sposób rozwijają te umiejętności. Warto od najmłodszych lat korzystać ze spotkań z innymi dziećmi, aby pociecha miała szansę naturalnie nauczyć się dzielenia, współczucia, czy obcowania w grupie. Ułatwi mu to z pewnością start w przedszkolu i wzmocni poczucie wartości. Dzieci uwielbiają rywalizację, dlatego tak samo, jak w przedszkolach, tak i w domach dobrym sposobem na rozwój właściwych zachować jest tablica motywacyjna. Uczy ona dziecko, co jest dobre, a co złe oraz ponoszenia konsekwencji za nieodpowiednie wybory.

Komunikacji też trzeba się nauczyć. Mikrofony, bańki i inne produkty zachęcające do mowy pokonują u dzieci wstyd. Mowa wyraźniej się poprawia, a co za tym idzie, dziecko coraz lepiej rozumie i wyraża swoje emocje.

Do wszystkich zabaw warto dołączyć ćwiczenia oddechowe, które w chwili silnego wzburzenia lub przesadzonych emocji zrelaksują i wyciszą młodego człowieka. Systematyczne ćwiczenia sprawią, że nauczy się korzystać z tej umiejętności każdego dnia.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. marta

    7 stycznia, 2019 at 11:45 pm

    Bardzo ważny temat, każdy rodzić powinien zasięgnąć wiedzy na temat wychowania i rozwoju dziecka, nie można ufać wyłącznie intuicji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…