Home Zdrowie i Uroda Domowe przetwory jesienią

Domowe przetwory jesienią

10 min czytania
0
0
1,840
Domowe przetwory jesienią

Koniec lata nadszedł dość niespodziewanie i na ulicach możemy dostrzec ludzi ubranych w wyciągnięte z dna szafy swetry, ciepłe kurtki i z parasolami w dłoniach. Z pewnością dzielimy się na tych, którzy lubią końcówkę lata i nie mogą doczekać się jesiennych rytuałów, oraz na tych, którzy tęsknią za latem. Żeby umilić sobie nadchodzącą jesień, możemy zrobić domowe przetwory. Jesienią robimy zapasy na zimę, cieszymy się nowymi smakami, na które czekamy cały rok. Pojawiają się grzyby, dynie, jarzębina i wiele innych warzyw i owoców, z których zrobimy domowe przetwory.

Domowe przetwory jesienią

Domowe przetwory cieszą przez cały rok. Samo ich przygotowywanie sprawia przyjemność. Są lepsze w smaku i dla zdrowia od tych dostępnych w sklepach. Do domowych przetworów nie dodajemy sztucznych barwników i konserwantów.  Jesienią przede wszystkim czekamy na grzyby, jednak to czas, kiedy możemy zrobić zapas warzyw w słoikach, konfitur lub nalewek. Pamiętajmy, żeby przygotować odpowiednie słoiki, które należy przygotować do pasteryzacji i przechowywania domowych przetworów w spiżarniach.

Domowe przetwory z warzywDomowe przetwory z warzyw

Sezonowe warzywa jesienią również są kolorowe i pełne witamin. Jesienią warto zrobić domowe przetwory z warzyw liściastych i ziół. Kończy się sezon na ogórki i cukinię, które można ukisić lub zamarynować. Z przerośniętych ogórków robi się pikle. Nie zapominajmy o słoikach ogórków małosolnych i kiszonych. Podobnie jest z pomidorami, papryką i bakłażanami – wczesna jesień to najlepsza pora na robienie z nich przecierów, soków lub marynat. Takie warzywa sprawdzą się idealnie zimą, kiedy skończy się na nie sezon. Weźmy pod uwagę warzywa korzeniowe, jak marchew, seler, pietruszka, burak… Można z nich przygotować sałatki wielowarzywne do słoików. Popularne kiszonki, gotowe na zimowy bigos lub kapuśniak robimy z kapusty w zalewie octowej. Zimą taka wersja kapusty to najlepsza dawka witaminy C.

Domowe przetwory z grzybów

Przetwory z grzybów

Wczesną jesienią, przy odpowiednich warunkach pogodowych, pojawiają się pierwsze grzyby. Same spacery do lasu z misją zbierania aromatycznych grzybów jest tradycją w wielu domach, na którą czeka się rok. Z maślaków, prawdziwków, podgrzybków i wielu innych leśnych grzybów możemy zrobić domowe marynaty lub ususzyć je na zimę. Taki dodatek to aromatyczna bomba do potraw mięsnych lub bigosu.

Domowe przetwory z owocówDomowe przetwory z owoców

Wczesną jesienią jest ostatni moment na domowe przetwory z malin, borówek i jeżyn. Takie konfitury smakują przez cały rok i nie trzeba do nich dodawać cukru, ze względu na naturalną słodycz owoców. Te owoce można wykorzystać także do produkcji nalewek, likierów lub wina. Dobrym pomysłem będzie zrobienie soku z malin i jeżyn. Mają w sobie ogromną porcję witamin i będą idealnie pasować do herbat podczas chłodnych wieczorów. Borówki oraz żurawina to świetny dodatek do pieczeni. Warto rozejrzeć się za owocami żurawiny, z której można przyrządzić przetwory pomagające profilaktycznie przy problemach z pęcherzem moczowym. Rozejrzyjmy się także za jarzębiną, z której oprócz pięknych korali na szyję, można zrobić powidła lub nalewkę. Pigwa to kolejny owoc, który nadaje się na domowe przetwory.

Wczesną jesienią dostaniemy na straganach owoce brzoskwini, nektarynki oraz śliwki. Świeże owoce dodajemy z przyjemnością do ciast, ale też zrobimy z nich słodkie dżemy, powidła i susz, który można wykorzystać na różne sposoby. Nie zapominajmy o jabłkach, które królują podczas złotej jesieni w naszych domach.  Idealne do szarlotek, pachnących cynamonem, kompotu i dżemów. Jeśli mamy dużo jabłek, warto zrobić z nich zapas gotowego farszu do szarlotek. Z jabłek możemy zrobić susz, który sprawdzi się jako aromat do pieczeni wieprzowej. Poobijane jabłka nadadzą się na domowy ocet, który przyda się w kuchni. Obok jabłek, pamiętajmy o gruszkach, które może zostać wykorzystana w formie słodkiego syropu lub dodatku do deserów. Gruszki marynuje się w słodkiej marynacie octowej, która pasuje do odświętnych obiadów z podaną na stole pieczenią. Dość popularny jest kompot z suszu gruszkowego, podawany w święta.

Domowe przetwory - Wina i nalewki

Wina i nalewki

Domowe nalewki najczęściej przygotowuje się z borówek, żurawiny, malin, i jeżyn. Doskonale sprawdzą się także pigwa i śliwka. Sporządza się z nich tak zwane pigwówki lub śliwówki, których próbuje się przy świątecznym stole. Jesienne nalewki są łatwe w przygotowaniu. Podczas przeziębień rozgrzewają dzięki dodanym do nich przyprawom korzennym i dostarczają porcję cennych witamin, zawartych w owocach.

Jesienią przygotowujemy wino domowe ze śliwek, gruszek i pigwy, lub czarnego bzu, albo cydr z jabłek i gruszek. Ponieważ w naszym kraju nie ma zbyt dobrych warunków do uprawy winogron, stawiamy na dostępne u nas dobrej jakości owoce. Dzięki temu domowe wino zachowa aromat i smak owoców. To tylko niektóre z możliwości, ponieważ wino można robić przez cały rok. Domowe wino nie jest trudne do przygotowania, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu, proporcji składników, czasu i cierpliwości.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…