Home Zdrowie i Uroda Domowe sposoby na alergie sezonowe – alergia jesienią

Domowe sposoby na alergie sezonowe – alergia jesienią

7 min czytania
0
0
1,410
Alergia jesienią - domowe sposoby na alergię!

Domowe sposoby na alergie sezonowe to najlepsze wyjście dla alergików. Alergicy dobrze wiedzą, że zmiana pogody zwiastuje ich sezonowe i uporczywe dolegliwości, jakimi są katar, kaszel, łzawienie oczu, ból nosa, kichanie lub wysypka… Alergia jesienią – kiedy temperatura spada i robi się wilgotno – też jest możliwa! Jak objawia się alergia jesienią i czy są domowe sposoby na alergie? Czy objawy przeziębienia można pomylić z jesienną alergią?

Domowe sposoby na alergie

Pogląd o tym, że najgorszy okres dla alergików przypada w okresie wiosenno-letnim jest błędny. Poza krótkim okresem między grudniem a lutym, każdy miesiąc w roku charakteryzuje się podwyższonym stężeniem różnych alergenów. Jesienią i zimą szczególnie uporczywe są bylica, zarodki pleśni, grzyby i roztocza.

Alergia jesienią – pyłkowica i roztocza

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych (pyłkowica) wbrew pozorom nie kończy się wraz z latem, ale może dokuczać alergikom także jesienią. W tym czasie pylą jedne z najsilniej uczulających w naszym kraju chwasty – głównie bylica. Można ją spotkać praktycznie wszędzie i wywołuje alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Do pozostałych powietrznopochodnych alergenów należą ambrozja, babka lancetowata, pokrzywa, komosa, perz oraz łubin.

Jesienią uczulają nas także roztocza kurzu domowego, które są wyjątkowo silnymi alergenami. Roztocza gnieżdżą się głównie w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i łóżku. Kiedy spędzamy więcej czasu z zamkniętych domach, słabo wentylowanych i ogrzewanych – alergia na roztocza nasila się. Objawy alergii na roztocza są często mylone z przeziębieniem.

Alergia jesienią na grzyby i pleśnie

Przyczyną jesiennych alergii bardzo często są grzyby pleśniowe, które szybko rozmnażają się deszczowy jesienny okres. Pleśnie znajdziemy w lasach, parkach, ogrodach, w stertach opadniętych, wilgotnych liści, a także w domu. Wraz ze wzrostem wilgotności na zewnątrz, wodą nasiąkają mury domów i bloków, co możemy zauważyć w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak piwnice i łazienki, albo pod tapetą. Często towarzyszy temu zapach stęchlizny. Przebywanie w zagrzybionych wnętrzach sprzyja przewlekłym stanom zapalnym nosa oraz zatok, a także może stymulować rozwój chorób alergicznych takich jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa i zatok, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie skóry. Pranie rzeczy to najlepszy sposób na to jak usunąć pleśń z ubrań.

Domowe sposoby na alergie - alergia jesieniąDomowe sposoby na alergie jesienią

Aby poradzić sobie z alergią jesienią, powinniśmy zastosować się do kilku zasad:

  1. Spacerujmy raczej zaraz po deszczu, gdy powietrze jest oczyszczone z większości alergenów. Gdy powietrze jest suche, rośliny pylą do późnego południa.
  2. Podczas spacerów lepiej unikajmy sterty liści, ponieważ są one pełne zarodników grzybów. To samo dotyczy domków letniskowych, altan i piwnic.
  3. Często sprzątajmy mieszkanie, raz w tygodniu umyjmy dokładnie podłogę, co pomoże zmniejszyć ilość roztoczy kurzu domowego.
  4. Utrzymujmy temperaturę w mieszkaniu  20°C, a wilgotność na poziomie 50%. Dobrym pomysłem jest zakup nawilżacza powietrza.
  5. Przed sezonem grzewczym oczyśćmy kaloryfery i grzejniki.
  6. Zrezygnujmy z nadmiaru roślin doniczkowych w domu, których gleba jest źródłem pleśni, lub wynieśmy dywany i zasłony, które są źródłem roztoczy.
  7. Regularnie wymieniajmy pościel, którą najlepiej prać w 60℃.
  8. Pluszowe zabawki raz na jakiś czas włóżmy do zamrażarki, żeby pozbyć się roztoczy.
  9. Sezonowe ubrania przechowujmy w kartonach, a przed ich założeniem wypierzmy je.

Stosując się do powyższych zasad możemy znacznie osłabić u siebie dokuczliwe objawy alergii. Niestety, nie da się ich całkowicie wyeliminować, dlatego potrzebna jest porada lekarza i leczenie.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…