Home Sprzątanie Sposoby na mrówki – czyli co zrobić, gdy mrówki pojawią się w domu?

Sposoby na mrówki – czyli co zrobić, gdy mrówki pojawią się w domu?

21 min czytania
0
0
5,305
Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki nie sprawiają problemu, o ile trzymają się z dala od naszych domów. Sytuacja się zmienia, kiedy widzimy całą kolonię mrówek buszującą po naszej kuchni.  Wiele osób nie wie, jakie  sposoby na mrówki się sprawdzą. W celu wyeliminowania przeciwnika warto dowiedzieć się, jaki gatunek mrówek został naszym niechcianym współlokatorem.

Gatunki mrówek

Mrówki faraona to przybysze z cieplejszych krajów. Dlatego, tak często możemy je znaleźć w domu. Przyzwyczajone do wyższych temperatur szukają schronienia w ciepłych mieszkaniach. Ich niewielki rozmiar pozwala im dostać się do budynków przez najmniejsze szczeliny. Kiedy ten gatunek pojawi się u Waszych sąsiadów, to problem za chwilę będzie dotyczył całego bloku. Nawet jeśli na co dzień nie lubicie swoich sąsiadów w tej walce dobrze połączyć siły, by mrówek pozbyć się raz na zawsze.

Kolejnym gatunkiem mrówek, którego możemy spodziewać się w polskich domach, są gmachówki. Ich gniazd raczej nie znajdziemy w mieszkaniu, ponieważ naturalnie zamieszkują drzewa. Kiedy jednak jesteśmy posiadaczami domu zbudowanego z drewna, ten gatunek mrówek może spróbować się do nas wprowadzić. Na ogół mrówki gmachówki to jednak goście, którzy traktują nasze mieszkanie jak supermarket. Przyszły, by znaleźć jedzenie i przynieść je dla reszty kolonii do miejsca, gdzie gniazdują. Natomiast mrówki faraona, nie są przejściowymi gośćmi. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy znaleźć ich gniazda.

Hurtnice i mrówki darniowe

Innym gatunkiem mrówek są także hurtnice, czyli mrówki europejskie. Ich znak rozpoznawczy to brunatny pancerz. Zakładają swoje gniazda w bardzo różnych miejscach. Nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach. Są nieproszonymi gośćmi nie tylko w naszych domach, ale także w ogrodach, gdzie mogą doprowadzić do zniszczeń, odkrywając korzenie roślin. Ostatni typ mrówek, który chcemy opisać to mrówki darniowe. Ich długość wynosi do 8 milimetrów. Gatunek ten buduje swoje gniazda na suchym podłożu. Mrówki darniowe wchodzą do naszych domów aby poszukać pożywienia. Najczęściej można je spotkać latem oraz wiosną. Zimą zakładają one gniazda w ciepłych budynkach. Oczywiście wymienione mrówki to nie są jedyne wdzierające się do naszych mieszkań gatunki, jednak są najbardziej popularne.

Jak pozbyć się mrówek z domu

Lepiej zapobiegać niż szukać sposobów na mrówki

Mrówki pojawiają się w naszych domach głównie ze względu na to, że szukają one pokarmu. Chcąc zapobiec inwazji mrówek, warto sprawdzić, czy w murach domu nie powstały żadne szczeliny. W razie gdyby jakieś się pojawiły, należy je zabezpieczyć. Wszystkie, nawet najmniejsze otwory wokół instalacji grzewczej, czy wodociągowej należy zakleić. Każda najmniejsza szczelina może być dla mrówek idealną drogą do Waszego mieszkania. Jeżeli powodem obecności mrówek w naszym mieszkaniu jest szukanie pożywienia, warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Żywność znajdująca się w naszym domu powinna być szczelnie zamykana, po każdym posiłku powinniśmy starannie wyczyścić kuchnię. Żywność powinniśmy przechowywać w lodówce albo w specjalnych pojemnikach próżniowych. Jeżeli chcemy, by mrówki nie pojawiły się w naszym domu, nie powinniśmy zostawiać resztek pożywienia. Kosz na śmieci także powinien być szczelny oraz czysty. Dodatkowo możemy także spryskać potencjalne wejścia naturalnymi specyfikami.

Humanitarne sposoby na mrówki

Skupmy się na sposobach na mrówki niewymagających zabijania mrówek. Domowe sposoby na mrówki nie zabiją ich, a jedynie skłonią do przeniesienia się w inne miejsce, z dala od naszego domu. Pamiętajmy, że mrówki są pożytecznymi stworzeniami, które zabijają i zjadają inne szkodliwe owady. Dodatkowo mrówki napowietrzają i spulchniają glebę, zjadają martwe owady i resztki organiczne, a ich odchody użyźniają glebę. Sprawia to, że mrówki są pożądane w naszych ogrodach, natomiast niekoniecznie w domach czy mieszkaniach.

Ocet

Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest ocet. Wystarczy polać drogi, którymi mrówki przemierzają nasze mieszkanie. To tani i łatwo dostępny sposób na przepędzenie mrówek. Innym sposobem na wykorzystanie octu w walce z mrówkami jest przygotowanie roztworu oraz spryskanie miejsc, w których najczęściej przebywają mrówki. Ocet będzie Twoim pomocnikiem także jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się pająków z domu i szukasz naturalnego, ale skutecznego sposobu.

Cytryna - sposób na mrówki

Cytrynowy sposób na mrówki w domu

Kolejne rozwiązanie stanowi żółty owoc z ciepłych krajów. Z cytryny należy wycisnąć sok, a następnie podobnie, jak w przypadku octu posmarować nim wszystkie miejsca, w których widzieliśmy mrówki. Dzięki swojemu kwaśnemu smakowi sok z cytryny to skuteczny sposób na mrówki. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów należy wykorzystywać cytrynę do walki z mrówkami niemal codziennie. Innym sposobem na wykorzystanie cytryny do walki z mrówkami jest wymieszanie soku z cytryny z wodą i przelanie mieszanki do butelki ze spryskiwaczem. Płynem tym należy spryskać nie tylko miejsca, w których najczęściej pojawiają się mrówki, ale także te miejsca, w których pojawiły się ich gniazda.

Skórka z pomarańczy

Pomarańcza nie tylko zachwyca nas przyjemnym zapachem, ale może okazać się także skuteczna, jeżeli walczymy z mrówkami, które pojawiły się w naszym domu. Warto zwrócić uwagę na dobroczynne właściwości skórki z pomarańczy zanim następnym razem obierzemy owoc i wyrzucimy jego skórkę. Zawiera ona substancję, która jest toksyczna dla mrówek. Aby przygotować naturalny środek na mrówki przy wykorzystaniu pomarańczy powinniśmy zetrzeć lub drobno pokroić pomarańczową skórkę. Następnie należy włożyć ją w miejsca, w których mrówki często przebywają. Powinna ona skutecznie je odstraszyć sprawiając, że mrówki w domu już nigdy się nie pojawią.

Zasyp im drogę

Skoro omówiliśmy już płynne sposoby na mrówki czas na sproszkowane specyfiki. Jeśli wolisz rozsypywać niż rozlewać, to przygotuj sól, cynamon lub proszek do pieczenia. Możesz każde z nich wypróbować w innym miejscu, w którym widziałeś mrówki i wybrać najskuteczniejszą metodę. Są duże szanse, że te sztuczne zaspy przegonią je na dobre.

Jak pozbyć się mrówek - cynamon

Ziołowe sposoby na mrówki

Weź pietruszkę, miętę lub majeranek i rozsyp na drodze mrówek. To zapachy, za którymi naprawdę nie przepadają. Taki zabieg powinien sprawić, że zmienią miejsce zaopatrywania się na inne. Jeżeli w naszym domu pojawiły się mrówki darniowe, najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się z domu będzie użycie w tym celu liści pomidorów, orzecha, majeranku lub bzu. Dodatkowo do walki z mrówkami możemy wykorzystać także zioła. W tym celu powinniśmy stworzyć specjalną ziołową miksturę. Do jej stworzenia potrzebujemy pokrzywy lub piołunu. Powinniśmy zalać liście wodą i pozostawić na kilka dni. Następnie tak powstałym specyfikiem możemy spryskać miejsca, w których przebywają mrówki. Jeżeli chcemy pozbyć się mrówek z domu możemy wykorzystać wszelkie rośliny, posiadające ostry zapach, który odstraszy mrówki.

Pieprz czarny na mrówki

Ta przyprawa może nam bardzo pomóc, jeżeli mrówki dostały się do naszego mieszkania. Środek ten powinien skutecznie je odstraszyć. Aby odpowiednio wykorzystać jego potencjał powinniśmy zmieszać czarny pieprz z wodą, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Mieszaniną tą powinniśmy spryskać wszystkie miejsca, w których widzieliśmy mrówki.

Wazelina

Jest to inny, skuteczny i tani sposób na mrówki, który jednocześnie nie wymaga ich zabijania. Jeżeli chcemy pozbyć się mrówek przy użyciu wazeliny, wystarczy, że posmarujemy nią miejsca, w których mrówki najczęściej przebywają. Dodatkowo powinniśmy posmarować nią także miejsca przy drzwiach oraz oknach, a także wszystkich szczelinach przez które mrówki przedostają się do naszych wnętrz. Wazelina ma za zadanie stworzenie warstwy ochronnej, przez którą mrówki nie będą chciały przejść. Dodatkowo wazelina podrażnia receptory znajdujące się na czółkach mrówek, co sprawia, że nie mają one ochoty dotykać danego środka.

Domowe sposoby na mrówki w domu

Sposoby na mrówki – olejki eteryczne

Poza wazeliną innym sposobem na mrówki mogą być także naturalne olejki eteryczne do sprzątania. Działają one podobnie do wazeliny, podrażniając receptory, które są bardzo wrażliwe na zapachy. Dodatkowo olejki te są bardzo gęste. Mrówki nie będą chciały przechodzić przez miejsca posmarowane olejem lub wazeliną, ponieważ przykleją się do nich. Olejki eteryczne będą skuteczne tak długo, jak długo mają swój charakterystyczny zapach.

Płyn do mycia naczyń zmyje problem mrówek

Kiedy poprzednie sposoby zawiodły, można sięgnąć po coś mniej naturalnego. Pamiętajcie, że w tym przypadku płyn do mycia naczyń należy rozcieńczyć. Do 3 szklanek wody wlejcie szklankę płynu do mycia naczyń. Taką miksturą przetrzyjcie wszystkie miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Kiedy wszystkie sposoby na mrówki zawiodą

Mrówki to uparty i trudny przeciwnik.  Dlatego w ostateczności warto sięgnąć po dedykowane środki chemiczne. Pamiętajcie, by przy ich stosowaniu zachować ostrożność i stosować się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Jeżeli mrówki zaczynają się coraz bardziej rozprzestrzeniać, a domowe sposoby na mrówki nie są skuteczne, być może warto przetestować inne środki. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów na mrówki, w różnych cenach i o różnej skuteczności. Niektóre z nich działają przy wykorzystaniu środków hormonalnych. Sprawia to, że zahamowany jest rozwój larw, natomiast samice stają się bezpłodne. Pożądane efekty można jednak osiągnąć dopiero po dłuższym czasie.

Środek na mrówki

Spraye i ultradźwięki jako sposób na mrówki w domu

Dużo szybszy efekt przyniesie zastosowanie specjalnych sprayów, którymi należy spryskać miejsca przebywania mrówek. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tych środków, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta. Mogą one zjeść środek, a substancje zawarte w środkach na mrówki bardzo często są groźne dla zdrowia. Dość nietypowym sposobem pozbycia się mrówek są urządzenia emitujące ultradźwięki. Rozwiązanie to jest bardzo bezpieczne jeśli mamy w domu dzieci, jednak na efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Dodatkowym minusem tych urządzeń jest to, że nie działają one na larwy oraz jaja mrówek.

 Podsumujmy:

  • Mrówki nie lubią intensywnego zapachu pietruszki, mięty czy majeranku,
  • Ich dogi możecie przemyć sokiem z cytryny, octem albo płynem do mycia naczyń
  • Posypanie miejsc, w których się pojawiają proszkiem do pieczenia, cynamonem lub solą powinno pomóc.

Mamy nadzieję, że przedstawione domowe sposoby na mrówki pomogą Wam z nimi wygrać. Życzymy powodzenia w przepędzaniu nieproszonych współlokatorów!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…