Home Sprzątanie Sposoby na mrówki – czyli co zrobić, gdy mrówki pojawią się w domu?

Sposoby na mrówki – czyli co zrobić, gdy mrówki pojawią się w domu?

8 min czytania
0
0
832
Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki nie sprawiają problemu, o ile trzymają się z dala od naszych domów. Sytuacja się zmienia, kiedy widzimy całą kolonię mrówek buszującą po naszej kuchni.  Wiele osób nie wie, jakie  sposoby na mrówki się sprawdzą. W celu wyeliminowania przeciwnika warto dowiedzieć się, jaki gatunek mrówek został naszym niechcianym współlokatorem.

sposoby na mrówki

Gatunki mrówek

Mrówki faraona to przybysze z cieplejszych krajów. Dlatego, tak często możemy je znaleźć w domu. Przyzwyczajone do wyższych temperatur szukają schronienia w ciepłych mieszkaniach. Ich niewielki rozmiar pozwala im dostać się do budynków przez najmniejsze szczeliny. Kiedy ten gatunek pojawi się u Waszych sąsiadów, to problem za chwilę będzie dotyczył całego bloku. Nawet jeśli na co dzień nie lubicie swoich sąsiadów w tej walce dobrze połączyć siły, by mrówek pozbyć się raz na zawsze.

Kolejnym gatunkiem mrówek, którego możemy spodziewać się w polskich domach, są gmachówki. Ich gniazd raczej nie znajdziemy w mieszkaniu, ponieważ naturalnie zamieszkują drzewa. Kiedy jednak jesteśmy posiadaczami domu zbudowanego z drewna, ten gatunek mrówek może spróbować się do nas wprowadzić. Na ogół mrówki gmachówki to jednak goście, którzy traktują nasze mieszkanie jak supermarket. Przyszły, by znaleźć jedzenie i przynieść je dla reszty kolonii do miejsca, gdzie gniazdują. Natomiast mrówki faraona, nie są przejściowymi gośćmi. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy znaleźć ich gniazda. Oczywiście wymienione mrówki gmachówki i faraonki to nie są jedyne wdzierające się do naszych mieszkań gatunki, jednak są najbardziej popularne.

sposób na mrówki w domu

Lepiej zapobiegać niż szukać sposobów na mrówki

Chcąc zapobiec inwazji mrówek, warto sprawdzić, czy w murach domu nie powstały żadne szczeliny. W razie gdyby jakieś się pojawiły, należy je zabezpieczyć. Wszystkie, nawet najmniejsze otwory wokół instalacji grzewczej, czy wodociągowej należy zakleić. Każda najmniejsza szczelina może być dla mrówek idealną drogą do Waszego mieszkania.

Humanitarne sposoby na mrówki

Skupmy się na sposobach na mrówki niewymagających zabijania. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest ocet. Wystarczy polać drogi, którymi mrówki przemierzają nasze mieszkanie. To tani i łatwo dostępny sposób na przepędzenie mrówek.

jak pozbyć się mrówek

Cytrynowy sposób na mrówki w domu

Kolejne rozwiązanie stanowi żółty owoc z ciepłych krajów. Z cytryny należy wycisnąć sok, a następnie podobnie, jak w przypadku octu posmarować nim wszystkie miejsca, w których widzieliśmy te szkodniki.

Zasyp im drogę

Skoro omówiliśmy już płynne sposoby na mrówki czas na sproszkowane specyfiki. Jeśli wolisz rozsypywać niż rozlewać, to przygotuj sól, cynamon lub proszek do pieczenia. Możesz każde z nich wypróbować w innym miejscu, w którym widziałeś mrówki i wybrać najskuteczniejszą metodę. Są duże szanse, że te sztuczne zaspy przegonią je na dobre.

jak się pozbyć mrówek

Ziołowe sposoby na mrówki

Weź pietruszkę, miętę lub majeranek i rozsyp na drodze mrówek. To zapachy, za którymi naprawdę nie przepadają. Taki zabieg powinien sprawić, że zmienią miejsce zaopatrywania się na inne.

Płyn do mycia naczyń zmyje problem mrówek

Kiedy poprzednie sposoby zawiodły, można sięgnąć po coś mniej naturalnego. Pamiętajcie, że w tym przypadku płyn do mycia naczyń należy rozcieńczyć. Do 3 szklanek wody wlejcie szklankę płynu do mycia naczyń. Taką miksturą przetrzyjcie wszystkie miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Kiedy wszystkie sposoby na mrówki zawiodą

Mrówki to uparty i trudny przeciwnik. W Waszej drużynie, czy to w bloku, czy w mieszkaniu jest na pewno mniej zawodników, bo kolonie mrówek bywają naprawdę ogromne. Dlatego w ostateczności warto sięgnąć po dedykowane środki chemiczne. Pamiętajcie, by przy ich stosowaniu zachować ostrożność i stosować się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu.

Podsumujmy:

  • Mrówki nie lubią intensywnego zapachu pietruszki, mięty czy majeranku,
  • Ich dogi możecie przemyć sokiem z cytryny, octem albo płynem do mycia naczyń
  • Posypanie miejsc, w których się pojawiają proszkiem do pieczenia, cynamonem lub solą powinno pomóc.

Mamy nadzieję, że przedstawione domowe sposoby na mrówki pomogą Wam z nimi wygrać. Życzymy powodzenia w przepędzaniu nieproszonych współlokatorów!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Środki piorące, a alergicy. Na co należy uważać?

Większość konsumentów tak naprawdę nie zastanawia się zbytnio nad tym, jaki środek do pran…