Home Eko porady Domowy odświeżacz powietrza. Zobacz 5 sposobów na naturalny odświeżacz powietrza!

Domowy odświeżacz powietrza. Zobacz 5 sposobów na naturalny odświeżacz powietrza!

8 min czytania
0
0
1,910
Domowy odświeżacz powietrza - jak zrobić odświeżacz powietrza? 5 najlepszych sposobów!

Domowy odświeżacz powietrza to coraz popularniejszy sposób na piękny zapach w domu lub innych pomieszczeniach. Wykonanie dyfuzora zapachowego, naturalnego odświeżacza powietrza w formie potpourii czy odświeżacza w sprayu nie musi być trudne. Bazą dla wszystkich naszych propozycji są olejki zapachowe czy eteryczne. Sprawdź pięć sposobów na naturalny odświeżacz powietrza. Przekonaj się, jak zrobić odświeżacz powietrza w wybranej formie i ciesz się wyjątkowymi zapachami w swoim otoczeniu.

Jak zrobić odświeżacz powietrza w postaci dyfuzora?

Domowy odświeżacz powietrza w postaci dyfuzora potrafi być bardzo efektowny, a przy okazji praktyczny. Nie powinieneś też mieć większych trudności w jego wykonaniu. Jak zrobić odświeżacz powietrza w formie dyfuzora? Wystarczy przygotować:

 • niewielką buteleczkę, na przykład po perfumach,
 • patyczki dobrze wchłaniające ciecz,
 • wodę i czysty alkohol,
 • olejek zapachowy,
 • sodę oczyszczoną.

Przygotuj płyn – połącz wodę, niewielką ilość alkoholu, odpowiadającą Ci ilość olejku zapachowego, łyżeczkę sody oczyszczonej. Płyn wlej do buteleczki, zanurz patyczki – tak, aby maksymalnie zakrywały wlot. Ustawiony w wybranym miejscu domowy odświeżacz powietrza – dyfuzor warto co jakiś czas delikatnie przemieszać.

Jeśli interesuje cię DIY, koniecznie zobacz jak zrobić domowe świece zapachowe oraz naturalne mydło.

Naturalny i domowy odświeżacz powietrza!

Domowy odświeżacz powietrza na bazie potpourii

Pięknie wyglądający domowy odświeżacz powietrza można stworzyć z użyciem wysuszonych owoców, przypraw i płatków kwiatów. Potpourii tworzy się komponując wybrane składniki – osuszając je w piekarniku, a następnie zamykając w słoiku na kilka tygodni, by zapach się uwolnił. Można „doprawić” go olejkami eterycznymi. Efektownie wyglądające mieszanki to najbardziej naturalny odświeżacz powietrza, który można eksponować na misach czy talerzach z innymi dekoracjami.

Sprawdź też jak zrobić domowy oczyszczacz powietrza!

A może świąteczny zapach powietrza?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jako domowy odświeżacz powietrza świetnie sprawdza się… gotowanie. Tutaj przepis, jak zrobić odświeżacz powietrza jest prosty:

 • przygotuj garnek z litrem wody,
 • dodaj ulubione zapachy – olejek, korzenne przyprawy, zioła, aromatyczne owoce,
 • gotuj i pozwól rozchodzić się zapachowi po otoczeniu.

Często mimochodem ten typ odświeżacza tworzy się w czasie świątecznym. Wtedy bowiem używa się sporo aromatycznych przypraw i ziół, które mogą stworzyć wyjątkowe zapachy. Takie spojrzenie na domowy odświeżacz powietrza nadaje mu zupełnie nowego, tradycyjnego sensu.

Jak zrobić odświeżacz w sprayu?

Naturalny odświeżacz powietrza w formie sprayu również nie jest trudny do przygotowania. Ta forma sprawdza się w szczególności w miejscach, gdzie zależy nam na odświeżeniu powietrza niekoniecznie w sposób ciągły. Wystarczy czysta butelka z atomizerem, woda, olejek zapachowy i odrobina sody oczyszczonej dla zapewnienia trwałości. Składniki dokładnie wymieszaj, przelej do butelki. Przed każdym użyciem starannie wstrząśnij.

Jak zrobić odświeżacz powietrza? Naturalny odświeżacz powietrza

Jak zrobić odświeżacz powietrza w żelu?

Domowy odświeżacz powietrza w postaci żelu to ostatnia z propozycji. Przy odpowiednim przygotowaniu zapach będzie się utrzymywał nawet do 3 miesięcy. Ten odświeżacz może wyglądać efektownie, gdy na jego przechowywanie wybierze się dekoracyjne przezroczyste naczynie, doda barwników czy dołączy elementy ozdobne. Przygotuj go w następujący sposób:

 • w wybranym naczyniu rozpuść żelatynę według instrukcji (alternatywnie – kulki żelowe do nawadniania kwiatów),
 • dodaj wybrane olejki eteryczne,
 • nadaj koloru barwnikiem spożywczym, ewentualnie dodaj trwałe dekoracje.

Wbrew pozorom może być to całkiem naturalny odświeżacz powietrza. Wszystkie składniki, w tym także barwnik mogą mieć naturalne pochodzenie.

Domowe odświeżacze powietrza wykonane samodzielnie pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Dają również możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie zapachy pojawiają się w otoczeniu. Używanie odświeżacza jest najbardziej efektowne po oczyszczeniu powietrza. Będą doskonałym pomysłem na oryginalną dekorację czy prezent dla najbliższych. Wypróbuj pięć sposobów na domowy odświeżacz powietrza, a przekonasz się, że warto samodzielnie zadbać o zapach w domu w ekologiczny sposób.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…