Home Eko porady Farbujące buty – co zrobić, by buty nie farbowały?

Farbujące buty – co zrobić, by buty nie farbowały?

7 min czytania
0
0
9,343
Farbujące buty - co zrobić by nasze buty nie farbowały

Kupiłaś sobie nowe, czarne eleganckie buty, jednak po całodziennym noszeniu okazuje się, że masz na stopach czarne plamy, które na dodatek trudno zmyć? Przeczytaj nasz wpis i poznaj sposoby na farbujące buty. Nie pozwól, by Twoje buty zafarbowały Twoje ulubione rajstopy lub skarpetki i pozbądź się tego problemu!

Skąd ten problem?

Farbujące buty to efekt stosowania różnych barwników oraz farb przy produkcji butów wykonanych z tkanin zarówno naturalnych jak i syntetycznych. Problem ten może dotyczyć nie tylko taniego obuwia, ale występuje także przy butach z wyższej półki. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy farbujące buty trzeba reklamować? Otóż nie! – Są na to sposoby!

Lakier do włosów

Lakier to kosmetyk idealnie nadający się do utrwalenia naszej fryzury, jednak nie jest to jedyne jego zastosowanie. Będzie przydatny także, jeśli mamy farbujące buty. Jeśli spryskamy nim wnętrze naszego obuwia i pozostawimy na około pół godziny, osiądzie on na materiale i stworzy delikatny film – warstwę ochronną. Wadą tej metody jest to, że trzeba ją stosunkowo często powtarzać, ponieważ lakier bardzo łatwo się wyciera. Dodatkowo buty można założyć na stopy oczywiście tylko gdy lakier do włosów już wyschnie. Ponieważ lakier do włosów jest bezbarwny, metoda ta może być stosowana bez obaw, że lakier zmieni kolor wnętrza naszego obuwia.

Ocet na farbujące buty

Ocet to środek, który bardzo dobrze zakwasza oraz utrwala. Środek ten jest przydatny np. do prania czarnych rzeczy, pozbycia się pająków z domu i ekologicznego sprzątania. Okazuje się także, że może być pomocny w walce z farbującym obuwiem. Wystarczy nasączyć ściereczkę octem, a następnie kilkakrotnie przetrzeć nią wnętrze farbujących butów. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu z butów, należy je wyprać w pralce. Farbujące buty po zastosowaniu tej metody nie powinny być dłużej Twoim zmartwieniem!

Sól i ocet

Buty wykonane z materiału można wyprać w pralce, w wodzie z dodatkiem mydła, a następnie wypłukać. Po wypłukaniu wyprane buty należy zanurzyć w roztworze soli, octu i wody. Do litra wody dolej pół szklanki octu i wsyp 2 łyżki soli.

Bezbarwny lakier

Lakier może uratować nie tylko nasze rajstopy, w których poszło oczko, ale także farbujące buty, które posiadamy. Metoda ta jest jednak skuteczna tylko gdy problem farbujących butów dotyczy niewielkich obszarów. Należy na nie nałożyć bezbarwny lakier do paznokci, który podobnie jak lakier do włosów, stworzy film chroniący nasze stopy przed zafarbowaniem. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że lakier może odpadać od buta i pozostawać na naszych stopach.

Farbujące buty i profesjonalne kosmetyki

Jeśli nie pomogą domowe metody, innym sposobem na walkę z farbującymi butami mogą się okazać profesjonalne preparaty, przeznaczone specjalnie do farbujących butów. Działają one w taki sposób, że impregnują wnętrze obuwia, które przestaje wydzielać barwnik. Inna metoda to np. wymiana wkładek w butach. Środki te zwykle sprzedawane są w postaci sprayu, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ponadto kosmetyki te zwykle są bezbarwne, więc podobnie jak lakier do włosów, nie zmienią barwy naszych butów. Tego typu preparat powinien być odpowiednio dobrany do materiału, z którego zrobiono nasze obuwie.

Czy zdarzyło się Tobie kupić farbujące buty? Zareklamowałaś je, czy może wykorzystałaś którąś z wymienionych metod? Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i wskazówkami w komentarzu! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…