Home Artykuły sponsorowane Grille gazowe – technologie, które zapewnią zdrowe grillowanie

Grille gazowe – technologie, które zapewnią zdrowe grillowanie

9 min czytania
0
0
321
Grille gazowe

Grille gazowe – co sprawia, że grillowanie na nich jest zdrowsze?

Grille węglowe ciągle cieszą się ogromną popularnością, ale okazało się, że wiele z nich może emitować szkodliwe dla zdrowia substancje. Badania przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Warszawskiej wykazały, że podczas przygotowywania potraw na grillu węglowym powstaje nawet 13 szkodliwych dla zdrowia substancji! Już podczas rozpalania grilla wytwarzają się rakotwórcze węglowodory aromatyczne! 

Grillowanie

Problem ten dotyczy przede wszystkich sprzętów z niższej półki, zasilanych brykietem niskiej jakości. W tym samym badaniu wykazano, że grille gazowe praktycznie nie emitują szkodliwych substancji.

Skąd wynikają takie różnice? Kluczowe znaczenie ma sposób odprowadzania tłuszczu. Porównajmy standardowe rozwiązania oferowane przez producentów:

 • W grillach węglowych tłuszcz najczęściej skapuje na rozżarzony brykiet, co prowadzi do powstawania szkodliwych substancji. Co prawda można ograniczyć ten problem, ale wiele osób, nie ma świadomości zagrożenia. Rozwiązaniem może być stosowanie tacek aluminiowych, które zbierają skapujący tłuszcz, tworząc barierę przed kontaktem z brykietem.
 • Praktycznie wszystkie nowoczesne grille gazowe są wyposażone w szyny aromatyzujące, które zapobiegają skapywaniu tłuszczu na palniki. Ponadto, dzięki nim wszystkie grillowane potrawy mają znacznie więcej walorów smakowych – tłuszcz odparowywany z aromatyzerów sprawia, że mięso staje się soczyste i aromatyczne.

Dodatkowym udogodnieniem w sprzętach wysokiej klasy jest misa ociekowa, gromadząca nadmiar tłuszczu, który nie zostanie odparowany – dzięki temu łatwo wyczyścić grill. 

Wydajne grillowanie – technologie w nowoczesnym grillu gazowym

Grille gazowe mają znaczną przewagę nad grillami węglowymi nie tylko dlatego, że są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Warto zdecydować się na taki sprzęt również ze względu na komfort użytkowania, wydajność grillowania i możliwości kulinarne. Przede wszystkim rozpalenie takiego grilla jest o wiele szybsze i łatwiejsze – standardem we wszystkich grillach tego typu jest elektryczny zapłon, dzięki któremu wystarczy kilka sekund, aby palniki zaczęły nagrzewać ruszt.

Ponadto, zaawansowane technologie, które oferują producenci grillów gazowych wysokiej klasy, znacząco ułatwiają grillowanie i pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty. Ciekawe rozwiązanie można znaleźć w grillach gazowych produkowanych przez niemiecką markę Enders. Oto najważniejsze z nich:

 • Strefa wysokiej temperatury – na grillu węglowym uzyskanie wysokiej temperatury może być trudne, szczególnie dla nie wprawionej osoby, ale sprzęty marki Enders posiadają strefę Turbo Zone, która gwarantuje błyskawiczne osiągnięcie temperatury 400 stopni, która umożliwia przygotowanie steków lub pizzy.
 • Równomierne rozprowadzenie ciepła – na grillach zasilanych brykietem ciężko uzyskać równomierną temperaturę na całej powierzchni rusztu. Grille gazowe Enders, z przemyślanym systemem palników Heat Range są wolne od takiego problemu, a ponadto temperaturę można precyzyjnie kontrolować.
 • Pokrywa z termometrem – grillując na nowoczesnym sprzęcie zasilanym gazem, zawsze masz pełną kontrolę nad potrawami na ruszcie. Termometr w pokrywie precyzyjnie mierzy temperaturę. Dodatkowym udogodnieniem w grillach gazowych Enders jest przezroczysta obudowa, przez którą można podejrzeć grillowane przysmaki nawet, gdy pokrywa jest zamknięta. 
 • Palnik boczny – wiele modeli posiada dodatkowe udogodnienie w postaci palnika bocznego, na którym można podgrzewać sosy lub gotować dodatki do grillowanych dań.

Palnik rożna – umożliwia przygotowanie na rożnie pieczeni lub kurczaka z idealnie wypieczoną skórką. 

Wiele osób jest przekonanych, że dobry grill gazowy, to duży wydatek, ale marka Enders udowadnia, że zdrowe grillowanie na wydajnym sprzęcie może być dostępne dla każdego! Produkty niemieckiego producenta to udane połączenie wysokiej funkcjonalności z przystępną ceną. 

Grill

Grille gazowe – ogromny zakres kulinarnych możliwości

Grille gazowe utrzymują wysoką temperaturę przez długi czas, dzięki czemu świetnie się nadają do przygotowywania bardziej wymagających potraw. Na żeliwnym ruszcie bez problemu przygotujesz mięsa, które potrzebują bardzo wysokiej temperatury lub potrawy, które wymagają długiego pieczenia w niskiej temperaturze. 

Marka Enders opracowała także rozwiązanie, które pozwala przygotować grillu azjatyckie dania, włoskie pizze oraz ciasta! W wybranych modelach ruszt posiada specjalną konstrukcję z wymiennymi wkładami Switch Grid – w miejsce wyjmowanego elementu można wstawić dedykowane akcesoria do grillowania. W ofercie marki znajduje się:

 • kamień do pizzy – umożliwia przygotowanie prawdziwej pizzy we włoskim stylu lub aromatycznego ciasta.
 • brytfannę – sprawdzi się do przygotowania potraw duszonych, gulaszu oraz żeberek.
 • patelnię żeliwna – dzięki niej możesz przygotować przystawki lub warzywa do grillowanych dań
 • stojak do kurczaka – pozwala uzyskać niezwykle soczystego kurczaka 
 • patelnię do warzyw – z nieprzywierającą powłoką znajdzie zastosowanie w grillowaniu małych kawałków warzyw lub ryb

 

Grille gazowe zapewniają świetne efekty podczas grillowania klasyków z rusztu, ale ich możliwości są znacznie większe. Inwestując w sprzęt wysokiej jakości, zyskujesz funkcjonalną, mobilną kuchnię! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…