Home Organizacja Imprezy w ogrodzie. Jak zaplanować?

Imprezy w ogrodzie. Jak zaplanować?

14 min czytania
0
0
1,909
Imprezy w ogrodzie

Zorganizowanie imprezy w ogrodzie (tzw. garden party) jest oryginalnym pomysłem i ciekawą alternatywą dla przyjęcia w zamkniętym pomieszczeniu. Sprawdzi się w letnie dni, kiedy pogoda sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. O czym należy pamiętać podczas planowania własnego przyjęcia w ogrodzie?

Imprezy w ogrodzie – najlepsze rozwiązanie latem

Przyjęcia w ogrodzie zazwyczaj organizowane są z okazji urodzin, ważnej rocznicy lub spotkania rodzinnego, ale to również dobry pomysł na spotkanie ze znajomymi lub wspólne grillowanie. Imprezy w ogrodzie najlepiej zaplanować wtedy, gdy pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Latem jest najcieplej w dzień i w nocy, a także długo jest widno, dlatego najczęściej biesiadujemy w ogrodzie o tej porze roku. Podstawą organizacji garden party jest przygotowanie ciekawego menu i atrakcji dla gości.

Jak zaplanować przyjęcie w ogrodzie?

Planowanie imprezy w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego terminu dla wszystkich gości, oraz takiego, w którym możemy przewidzieć sprzyjającą pogodę. Obserwujmy prognozę pogody i wybierzmy taki dzień, gdzie nie powinny wystąpić opady deszczu, będzie słonecznie, a temperatura na zewnątrz komfortowa. Jeśli w naszym ogrodzie dysponujemy zadaszeniem lub namiotem, parasolami ogrodowymi, to dobrze, bo mogą przydać w razie nagłej zmiany pogody. Dodatkowo, warto zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi i wieczornym atakiem komarów. Możemy w tym celu użyć moskitiery ogrodowej lub przenieść przyjęcie do domu. Warto skorzystać z domowych sposobów na komary lub kupić gotowe spray’e.

Przyjęcie w ogrodzie

Organizacja przestrzeni

Jeżeli nasze garden party będzie dużą imprezą, zadbajmy odpowiednio wcześniej o wystarczającą ilość miejsca dla gości. Sprawdźmy, czy mamy tyle mebli ogrodowych, stołów i krzeseł, żeby starczyło miejsca dla wszystkich. W przypadku ich braku możemy poprosić naszych sąsiadów o pożyczenie mebli, lub wypożyczyć je od specjalnej firmy, która się tym zajmuje. Zaplanujmy rozmieszczenie mebli tak, aby serwowanie jedzenia i przemieszczanie się gości między stołami nie było utrudnione.

Gdy mamy już odpowiednią ilość mebli i zaplanowaliśmy ich układ, zadbajmy o zastawę stołową. Ją również możemy pożyczyć, jednak jeśli musimy narazić się na koszt kupienia nowej, lepiej kupić zastawę jednorazową. W sklepach możemy dostać ekologiczne drewniane sztućce i papierowe talerze, które z powodzeniem imitują te szklane i porcelanowe. Ekologiczne, tańsze rozwiązanie, a przy tym nie wygląda ono tandetnie i zaoszczędzimy czas na sprzątanie!

Dekoracja i oświetlenie

Pamiętajmy o dekoracji i oświetleniu w ogrodzie. To one nadają przyjęciom niepowtarzalnej atmosfery i wyznaczają kierunek wieczoru. Oświetlenie powinno ono być nastrojowe i praktyczne. Zadbajmy o to, aby oświetlić miejsce, w którym siedzą goście, a także schody, oczka wodne i różnego rodzaju przeszkody, na które ktoś mógłby się natknąć. W sklepach możemy dostać różnego rodzaju lampy z energooszczędnymi żarówkami lub lampiony. Ciekawym rozwiązaniem są lampeczki na baterie słoneczne, które automatycznie zapalają się o zmroku. Jeśli zależy nam na romantycznym nastroju przy stole i naturalnym ciepłym świetle, postawmy świeczki. One sprawdzają się zawsze. Pamiętajmy, żeby w przypadku świeczek trzymać je z dala od sąsiadujących łatwopalnych ozdób lub kwiatów.

Dekoracja zależy wyłącznie od tematu przyjęcia, budżetu i naszej wyobraźni. Pomysłów może być wiele, byleby nie przesadzić z ozdobami i zachować odpowiednią formę przyjęcia. Balony, serpentyny, bańki mydlane… to sprawdzi się idealnie na urodziny, jednak w przypadku np. komunii raczej postawmy na kwiaty. Rośliny zawsze są dobrym pomysłem i wyglądają pięknie. Możemy dostać ich różnorodne rodzaje, zapachy i kolory. Małym kosztem możemy zamówić lub kupić kwiaty na giełdzie kwiatowej, zebrać je z pola, naszego ogrodu i umieścić w butelkach z wodą. Piękna ozdoba w stylu eko!

Dekoracja i oświetlenie

Zabawy i atrakcje

Planując imprezy w ogrodzie, istotne są atrakcje dla gości. Zadbajmy o muzykę i miejsce gdzie będzie można tańczyć. Możemy zorganizować gry planszowe lub rozgrywkę ogrodowego badmintona, włączyć prezentację pamiątkową, lub zwyczajnie zrobić wspólne zdjęcie. Jeżeli mamy basen, zorganizujmy przyjęcie basenowe! Pomysłów jest wiele, które uzależnione są od naszych funduszy, tematu imprezy i preferencji gości. Przygotujmy kącik zabaw dla dzieci lub atrakcje organizowane specjalnie dla nich. Z pewnością nie będą się nudzić!

Imprezy w ogrodzie – planowanie menu

W przypadku dużej imprezy w ogrodzie przemyślmy zamówienie cateringu. Jeśli nasze przyjęcie odbędzie się w sezonie komunii lub wesel, warto zamówić taki catering dużo wcześniej, ponieważ firmy cateringowe mają wówczas dużo zamówień i możemy nie znaleźć takiej usługi na ostatnią chwilę. Z kolei w przypadku małego przyjęcia, kiedy zamierzamy przygotować menu samodzielnie, zaplanujmy listę dań i deserów, a także zakupów spożywczych. Uwzględnijmy w planie czas podania posiłków, a także ustalmy w menu pozycje według preferencji naszych gości (w tym menu dla dzieci). Warto zaplanować menu ze składników sezonowych. Są one nie tylko smaczne, ale też tańsze i raczej przystosowane do warunków na zewnątrz. Podczas przyjęcia w ciepłą pogodę podamy potrawy lekkie i chłodzące.

Zastanówmy się, czy centralnym miejscem naszej imprezy w ogrodzie będzie grill lub ognisko. To dobry pomysł, ale też wymaga odpowiedniego przygotowania grilla. Planując menu na grilla, weźmy pod uwagę kilka możliwości dań z rusztu i przekąsek (w tym wege). Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o propozycjach menu na grilla. Pamiętajmy o przykrywaniu potraw, które znajdują się na zewnątrz!

Menu na przyjęcie

Desery i napoje

Ważne jest zaplanowanie ciast i deserów. Latem sprawdzą się ciasta z owocami sezonowymi i serniki na zimno. Raczej nie podamy zapiekanych jabłek z rozgrzewającymi przyprawami korzennymi, a lody i orzeźwiające świeże owoce. Tort również powinien zostać zamówiony odpowiednio wcześniej i zawierać lekki krem, najlepiej owocowy. Zbyt słodki i ciężki tort nie nadaje się na letnie przyjęcia. W cukierniach jest wiele ofert tortów sezonowych, które wyglądają pięknie i kuszą proponowanym smakiem. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, z pewnością własnoręcznie zrobiony tort przyniesie nam dużo satysfakcji, a goście docenią gest. Zastanówmy się, czy warto zorganizować tak zwany słodki stół.

Na garden party podajmy napoje orzeźwiające. Woda z cytryną i cytrusami, lemoniady, soki, owocowy poncz. W przypadku alkoholu lepiej nie przesadzać z jego ilością i postawić na takie, które będą towarzyszyć podanym daniom. Dobrze sprawdzi się schłodzone prosecco, delikatne wina, cydr, letnie drinki. Zorganizujmy miejsce na alkohol w pobliżu grilla, lub stołu, tak aby uniknąć chaosu.

Organizacja imprezy w ogrodzie sprawi nam mnóstwo frajdy i sprawdzi nasze umiejętności planowania. Przygotowane przez nas przyjęcie może stać się niezapomnianym przez naszych gości wydarzeniem, dlatego warto zadbać o to, aby wszystko zaplanować odpowiednio wcześniej i dopiąć na ostatni guzik, aby zamiast stresu przed niepowodzeniem – dobrze się bawić.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…