Home Sprzątanie Jak czyścić akwarium? Mini poradnik

Jak czyścić akwarium? Mini poradnik

6 min czytania
0
0
1,217
jak czyścić akwarium

Wbrew pozorom, akwarium nie jest takie proste w utrzymaniu. Wymiana wody, czyszczenie i utrzymanie żyjących w nim zwierząt wymaga odpowiedniej wiedzy, funduszy i jest czasochłonne. Jak czyścić akwarium? Sukcesem będzie z pewnością regularność. Podpowiadamy, jak najprościej i najefektywniej się za czyszczenie akwarium zabrać!

Jak często wymieniać wodę w akwarium?

Utrzymanie porządku w domu gdzie są zwierzęta nie musi być problematyczne. Jeśli w naszym domu jest akwarium, tym bardziej są na utrzymanie jego czystości  proste sposoby. Częstotliwość wymiany wody w akwarium zależy od wielkości zbiornika. Mały zbiornik wymaga częstszej wymiany wody, natomiast większe zbiorniki rzadziej. Wszystko zależy też od tego, jak wydajny mamy filtr, ile hodujemy rybek, ile mamy w akwarium roślin jak karmimy nasze zwierzęta. W kwestii wymiany wody musimy pamiętać, że świeżą wodę z kranu lub studni należy przelać do pojemników i przed przelaniem do zbiornika pozostawić ją na dobę. W przeciwnym razie nasze wodne zwierzęta mogą zostać uśmiercone.

Jak czyścić akwarium? Praktyczne wskazówki

Wymiana wody i czyszczenie mniejszego akwarium jest mniej uciążliwe i tańsze niż w przypadku zbiornika dużego, jednak częstotliwość czyszczenia jest znacznie większa. W małych akwariach raczej instaluje się mniej wydajny sprzęt niż w tych większych akwariach. Poza tym w małych akwariach jest mniej roślin, które działają jako naturalne filtry. Wybór wielkości zbiornika to kwestia indywidualna, jednak sama technika czyszczenia akwarium i wymiany wody jest podobna. Szybkie sprzątanie akwarium wymaga kilku kroków.

Odlanie części wody

Podczas czyszczenia akwarium należy odlać część wody do wiader przy pomocy węża lub specjalnej pompki. W ten sposób będzie można usunąć muł, odchody zwierząt i inne zanieczyszczenia z dna akwarium. Uważajmy, żeby nie wyciągnąć ryb i kamieni.

Usuwanie stałych zanieczyszczeń

Jak czyścić akwarium, w którym pływają liście? Wystarczy je pozbierać wraz z pozostałymi zanieczyszczeniami utrzymującymi się na roślinach. Możemy także nadmiernie rozrośnięte rośliny podciąć. Żwir należy wzruszyć, uważając by nie uszkodzić roślin. Glony na kamieniach należy wyczyścić szczotką lub wyparzyć.

jak często czyścić akwarium

Czyszczenie ścianek i innych obiektów z glonów

Wszystkie zbiorniki wodne porastają glonami. Jak czyścić akwarium, na którego szybach pojawiły się zielenice? Wystarczy je usunąć za pomocą specjalnego czyścika. Najlepiej wykonywać to przy włączonym oświetleniu i na ten czas podać rybom pokarm opadający na dno. Wtedy ryby będą zainteresowane jedzeniem, a my nie będziemy martwić się o ich uszkodzenie przyrządem czyszczącym. Aby glony nie rozrastały się tak mocno, należy trzymać akwarium w miejscu jak najbardziej oddalonym od okna.

Czyszczenie filtra

Na czas czyszczenia akwarium pompa musi być wyłączona. Następnie demontujemy filtr i dokładnie go czyścimy. Najlepiej robić to z wodą z akwarium, zamiast tej bieżącej z kranu, aby nie niszczyć dobroczynnych bakterii, które odpowiadają za niwelowanie szkodliwych związków.

jak czyścić dno akwarium

Jak czyścić akwarium – koniec czyszczenia

Wodę należy wlewać do akwarium wolnym strumieniem.  Być może po podmianie będzie konieczne zastosowanie różnorodnych preparatów uzdatniających wodę (warto szerzej zagłębić się w temat). Jeśli interesuje cię, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, jak zabrać się za wiosenne porządki lub uporać się z pchłami twojego zwierzaka, sprawdź nasze artykuły!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…