Home Sprzątanie Jak czyścić okulary? Sposoby na czyste okulary!

Jak czyścić okulary? Sposoby na czyste okulary!

11 min czytania
0
0
317
Sprawdź, jak czyścić okulary we właściwy sposób!

Czyszczenie okularów to jeden z elementów dbania o akcesorium codziennego użytku. Poprawa jakości naszego widzenia to tylko jedna z funkcji noszenia okularów. Jednak dbałość o wzrok jest równie ważna, jak właściwa pielęgnacja szkieł okularowych. Jak czyścić okulary, aby zadbać o ich żywotność i korekcyjne właściwości? Przychodzimy z odpowiedzią!

Jak czyścić okulary? Podstawowe zasady czyszczenia okularów

Jeśli mamy wadę wzroku, nie obędzie się bez okularów. Ich długotrwałe noszenie nie może być jednak uciążliwe. Prawidłowe czyszczenie okularów wymaga stosowania się do określonych zasad. Dlatego, zanim zdecydujemy się wyczyścić okulary, warto poznać ogólne reguły ich starannej pielęgnacji.

 1. Zanim zaczniemy czyścić okulary, musimy mieć czyste ręce. Dzięki temu szkła okularowe nie zostaną zabrudzone i nie osadzą się na nich dodatkowe drobinki kurzu. Lepiej także nie pożyczać okularów, jako że w ten sposób na ich powierzchnię przeniosą się inne bakterie.
 2. Najlepiej czyścić porządnie całe okulary. Czyszczenie oprawek powinno być pierwszym krokiem, aby doprowadzić nasze okulary do porządku. W ten sposób zarówno oprawki, jak i soczewki okularowe nie zostaną zniszczone.
 3. Okulary korekcyjne należy umyć pod niewielkim strumieniem ciepłej wody – gorąca woda doprowadziłaby do uszkodzenia soczewek okularowych. Warto pamiętać, że nie można czyścić szkieł na sucho i zawsze należy je zwilżyć! W innym wypadku może dojść m.in. do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej.
 4. Po umyciu wysuszone okulary korekcyjne, najlepiej wytrzeć miękką ściereczką z mikrofibry lub bawełnianym ręczniczkiem. Dzięki temu ich zarysowanie nie będzie możliwe. Trzeba również pamiętać, aby korzystać z czystego materiału do przetarcia powierzchni szkieł, czy oprawek.
 5. Należy zadbać o odpowiednie przechowywanie okularów. W tym celu dobrze sprawdzi się np. futerał.

Sprawdź także domowe sposoby na mycie okien!

Przekonaj się, jak myć okulary poprawnie!

Czym czyścić okulary?

Nie można czyścić okularów przy pomocy przypadkowych preparatów. Do czyszczenia okularów dobrze jest posłużyć się delikatnym płynem, który po zakończonym myciu należy porządnie spłukać. Także czyszczenie pod bieżącą letnią wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, może okazać się właściwym sposobem. Skuteczne zastosowanie mają również specjalne chusteczki higieniczne. Lepiej unikać produktów do czyszczenia np. szklanych powierzchni i zamiast tego warto używać specjalnego płynu do mycia. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania i to, czy okulary zawierają dodatkowe zdobienia jak np. malowane zauszniki. Nie zmienia to faktu, że możliwości na czyszczenie okularów jest wiele, a zadowalające efekty zapewni nawet sama ściereczka z mikrofibry!

Dowiedz się również, jak wygląda czyszczenie piekarnika i na czym polega czyszczenie pralki.

Jak czyścić okulary domowym sposobem?

Wyczyszczenie okularów to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza jeśli nie wiemy nic o poprawnych technikach ich mycia. Warto poznać sprawdzone sposoby, aby nie dopuścić np. do zarysowania szkieł. Jak czyścić okulary?

Czyszczenie okularów progresywnych

Ich noszenie zyskuje coraz bardziej na popularności. Nie tylko zapewniają komfort widzenia, ale również dobrze się prezentują. Jak czyścić okulary progresywne? Zasadniczo do czyszczenia okularów nie potrzeba innych metod, jak tych, które stosowane są do innego typu soczewki. Warto jednak zaznaczyć, że okulary progresywne nie mogą być przetarte przy pomocy zwykłych chusteczek do czyszczenia okularów. Dlaczego? W ich składzie można znaleźć alkohol, który negatywnie wpływa na soczewki. Lepiej więc wyczyścić okulary przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne również nie wymagają zastosowania wyszukanych sposobów. Dlatego główną zasadą jest wybór materiałów do czyszczenia okularów, które nie będą sprzyjały powstawaniu zarysowań na powierzchni szkła. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w produkty do mycia, dostępne m.in. w profesjonalnym salonie optycznym. Jednak stosowanie odpowiednich produktów w sprayu lub mycie miękką ściereczką, są równie skuteczne.

Dowiedz się, jak wyczyścić okulary

Jak wyczyścić okulary, aby uniknąć smug?

Smugi najczęściej pojawiają się np. w okularach z powłokami antyrefleksyjnymi. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się gotowe i skuteczne rozwiązanie. Dlatego do czyszczenia okularów warto postawić na środki czyszczące, które pomogą trwale pozbyć się niepotrzebnych smug. Jednak spodziewane efekty zagwarantuje również woda z płynem do naczyń lub płynem do okularów. Obie mieszkanki skutecznie wyeliminują tłuszcz lub brud, który pokrywa soczewki i oprawki.

Sprawdź również: https://czysty-zysk.com/jak-myc-szklo-bez-zaciekow/

Czyszczenie okularów – jakich błędów unikać?

Warto wiedzieć, jakich błędów nie można popełniać w codziennej pielęgnacji okularów. O czym jeszcze należy pamiętać, zanim przystąpimy do czyszczenia okularów?

 • Użycie papieru toaletowego lub ręczników papierowych, nie jest właściwym sposobem na czyszczenie okularów! Nie można wycierać soczewek o ubrania, czy stosować w tym celu zwykłych chusteczek higienicznych.
 • Podczas mycia okularów nie należy stosować zbyt dużej siły.
 • Okulary lepiej myć delikatnymi środkami, a także produktami, które w swoim składzie nie zawierają amoniaku .
 • Odradza się czyścić okularów śliną! Dlaczego? W jej składzie zawarte są oleje i inne, szkodliwe substancje.
 • Nie narażaj soczewek na szok termiczny lub działanie zbyt wysokiej temperatury.

Czyste okulary – o czym jeszcze pamiętać?

Wśród przydatnych wskazówek dbania o okulary korekcyjne warto wskazać, że są to m.in.:

 • noszenie przy sobie środków do czyszczenia soczewek, aby przemyć okulary także poza domem,
 • czyszczenie okularów umytymi dłońmi,
 • dokładne mycie oprawek,
 • zdejmowanie okularów oburącz, aby nie zepsuć ich przypadkowo,
 • trzymanie okularów z dala od innych kosmetyków, które mogłyby uszkodzić powłokę akcesorium.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…