Home Sprzątanie Jak czyścić zmywarkę- krok po kroku

Jak czyścić zmywarkę- krok po kroku

6 min czytania
0
0
251
Jak czyścić zmywarkę - krok po kroku

Mogłoby się wydawać, że zmywarka nie ma prawa się zabrudzić, w końcu myje naczynia używając odpowiednich środków czyszczących. Jednak wszystkie resztki jedzenia, tłuszcz oraz różnego rodzaju osad pozostaje na dnie przyczyniając się do brzydkiego zapachu oraz zwiększonej awaryjności urządzenia. Można się tego pozbyć w bardzo łatwy sposób – zobacz jak w łatwy sposób wyczyścić zmywarkę!

Czyszczenie zmywarki – od czego należy zacząć

W pierwszej kolejności należy opróżnić zmywarkę, wyjąć z niej wszystkie kosze i pojemniki na sztućce. Teraz można sprawdzić jak wygląda ramię zmywarki. Głównie chodzi o sprawdzenie czy otwory podające wodę nie są zablokowane. Jeśli są należy użyć zwykłej wykałaczki aby wyjąć z nich brud i tym samym je odblokować.

Następnie trzeba wyjąć spód zmywarki, gdzie gromadzi się największa ilość resztek jedzenia. Mogą one blokować odpływ wody z urządzenia. Jeżeli Twoja zmywarka wyposażona jest w filtr, należy go wykręcić i porządnie umyć w zlewie pod bieżącą wodą. Trudno dostępne miejsca najlepiej jest wyczyścić starą szczoteczką do zębów.

Najlepszym domowym sposobem do czyszczenia zmywarki jest użycie pasty wykonanej z wody i sody oczyszczonej. Należy ją dobrze rozprowadzić po dolnej części zmywarki. Można do tego również użyć wspomnianej szczotki do zębów.

Teraz przyszła kolej na wyczyszczenie uszczelek. Wszystkie uszczelki należy przetrzeć octem wymieszanym z odrobiną soku z cytryny. Najlepszym do tego narzędziem będzie zwykła szmatka. Jej róg trzeba zamoczyć w mieszance i przetrzeć nim dokładnie każdą z uszczelek. Nie zapomnij o bokach i krawędziach drzwi.

Kiedy wnętrze zmywarki jest już wyczyszczone, nadeszła kolej na kosze i pojemniki. Jeżeli nie są brudne, i nie mają na sobie plam po resztkach jedzenia, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Natomiast jeśli widoczny jest na nich brud przyda im się porządna kąpiel w płynie do mycia naczyń. Jeżeli nie zmieszczą się w kuchennym zlewie, pozostaje jeszcze wanna lub brodzik prysznicowy. Można również zostawić je namoczone na noc.

Gdy w zmywarce znajduje się osad z twardej wody można go usunąć z pomocą octu. Należy jedynie wlać dwie szklanki do podajnika i włączyć na któryś z programów zmywarki. W połowie trwania programu trzeba wyłączyć urządzenie na 20 minut, aby ocet pozostał chwilę na dnie i ściągnął cały osad. Później trzeba ją włączyć z powrotem, aby ukończyła program.

Teraz pozostał już tylko front zmywarki. Panel sterujący można wyczyścić za pomocą płynu do mycia okien, a wykałaczką wyczyścić szczeliny z brudu. Całe drzwiczki można przetrzeć wodą z octem i sokiem z cytryny. Jeżeli drzwiczki zmywarki są zbudowane z tego samego materiału co pozostałe meble w kuchni, należy użyć tego samego środka którego użyliśmy do mebli.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Jak wspomniałam wcześniej, najlepszym sposobem będzie użycie pasty z sody (soda oczyszczona zmieszana z wodą w takich proporcjach aby uzyskać konsystencję pasty) oraz octu (każdy rodzaj octu) z kilkoma kroplami soku z cytryny. Czyszczenie w taki sposób uchroni nas przed środkami chemicznymi, które mogą osiadać na naczyniach oraz sztućcach.

Warto profilaktycznie czyścić zmywarkę raz w miesiącu, co pozwoli nam uniknąć kłopotliwych napraw i sprawi, że dłużej będziemy się cieszyć tym niezastąpionym w wielu kuchniach sprzętem domowym.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Plamy z oleju silnikowego – jak je skutecznie wywabić?

Plamy z oleju silnikowego to jedne z najgorszych zabrudzeń, jakie mogą spotkać jakiekolwie…