Home Eko porady Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia?

Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia?

6 min czytania
1
0
483

Drewniana deska do krojenia to przedmiot znajdujący się w każdym domu, choć powoli wypierane są przez deski plastikowe, szklane, a nawet silikonowe. Może być bambusowa albo dębowa, akacjowa lub z kokosa, jednak nie przygotowana do użycia traci na swojej jakości. Aby służyła ci w kuchni jak najdłużej powinnaś lub powinieneś postępować według kilku wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Impregnacja deski do krojenia.

Czym jest impregnacja? To nic innego jak zabezpieczenie deski przed niepożądanymi zewnętrznymi działaniami które wpływają na jej jakość. Aby zaimpregnować swoją deskę do krojenia musisz posiadać w swojej kuchni olej (jakikolwiek, najważniejsze żeby był roślinny) lub oliwę z oliwek. Wniknie on we włókna deski powstrzymując je tym samym przed wchłanianiem soków z innych produktów spożywczych.

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje stare deski to przydadzą ci się jeszcze:

 • sok z cytryny;
 • soda oczyszczona;
 • sól.

Jak to zrobić z nową deską do krojenia?

Jeżeli masz nową deskę do krojenia to nie musisz jej najpierw czyścić, tym bardziej myć gdyż woda wsiąknie w drewno i trzeba by było odczekać dzień lub dłużej z jej impregnacją, dopóki nie wyschnie. Z nową deską możesz od razu przystąpić do działania.

Użycie oleju

Deskę natrzyj z każdej strony olejem lub oliwą z oliwek. Zależy co masz pod ręką. Tak przygotowaną deskę musisz odłożyć na 24 godziny w miejsce gdzie nie będzie na niej osiadał kurz. Możesz ją schować na blasze w piekarniku, o ile nie będzie on używany przez ciebie w najbliższym czasie.

Po 24 godzinach deskę porządnie umyj. Możesz już zauważyć jak woda po niej spływa w ten inny sposób, niż po tej bez oleju. Po umyciu wysusz ją dokładnie i powtórz czynność z olejem. Ponownie umyj.

I w ten sposób deska jest już gotowa do codziennego użytku.

Impregnacja starych desek do krojenia

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Sodę oczyszczoną stosuje się do już używanych desek, podobnie jak sok z cytryny, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś kroić cebulę na drewnianej desce. Po jej umyciu zapach nadal pozostaje, a przecież tego nie chcemy.

Deskę do krojenia nacieramy sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny z każdej strony, odkładamy na pół godziny i dokładnie myjemy. W ten sposób sok lub soda zneutralizują nieprzyjemne zapachy. Po jej dokładnym umyciu i wysuszeniu możemy przystąpić do nacierania jej olejem, tak samo jak w przypadku nowej deski.

Sól

Soli używamy wtedy, gdy do deski poprzywierały różnego typu kawałki produktów spożywczych.

Wysypujemy wówczas pewną ilość soli na deskę (zależnie od tego ile mamy kawałków do oderwania) i delikatnie pocieramy dłonią, zataczając koliste ruchy. Resztki powinny same po chwili odpaść.

Stara deska do krojenia

Deski do krojenia warto impregnować co jakiś czas, aby dłużej nadawały się do użytku. Podobnie możesz też zabezpieczyć pozostałe drewniane przybory kuchenne takie jak łyżki lub łopatki.

I pamiętaj nigdy nie myj drewnianych rzeczy w zmywarce, bo przecież zależy ci na tym, aby jak najdłużej mogły ci służyć w kuchni.   

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Jeden komentarz

 1. Agnieszka Wieczorek

  Lipiec 18, 2018 at 7:19 pm

  Mam w domu jedną ulubioną deskę drewnianą i nie wyobrażam sobie, aby zamienić ją na inną 🙂 Odkażam ją octem, a następnie konserwuję olejem rzepakowym 🙂
  Bardzo ciekawy artykuł, skorzystam z Twoich rad 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Dolce Gabbana l imperatrice – emancypacja kobiecości

Na rynku powstaje coraz większa liczba zapachów dla kobiet, które mają podkreślać ich ogro…