Home Eko porady Jak dbać o środowisko? Życie w stylu zero waste

Jak dbać o środowisko? Życie w stylu zero waste

10 min czytania
1
0
2,431
Jak dbać o środowisko?

Nasza planeta jest w coraz gorszej kondycji. Zmiana klimatu, rosnące góry odpadów, zanieczyszczone oceany, to obraz zaniedbań dokonanych przez ludzi w ciągu ostatnich stuleci. Wielu z nas wciąż nie wie, jak dbać o środowisko. Warto dać szansę życiu w stylu zero waste i spróbować nie przyczyniać się do narastającego problemu. Ten artykuł to dawka porad, dzięki którym zdobędziesz podstawowe informacje o tym, jak dbać o środowisko.

Środowisko jak dbać?

Jak dbać o środowisko na zakupach spożywczych?

Warto mieć wcześniej przygotowaną listę. Wtedy mamy większą szansę na to, że kupimy tylko produkty, których potrzebujemy. Spróbuj wyjść na zakupy, kiedy jesteś najedzony. Nawet najbardziej kuszące jedzenie wydaje się wtedy mniej atrakcyjne. Przedstawione metody, pomogą Ci ograniczyć marnowanie jedzenia. Szerzej o tym problemie pisaliśmy w artykule: Marnowanie żywności – jak temu zapobiec w domu?

Jak zadbać o środowisko?

Na zakupy idź przygotowany

Ucząc się, jak dbać o środowisko najlepiej zacząć od podstaw. Na zakupy warto zabrać ze sobą płócienne woreczki, przy kupowaniu warzyw, czy owoców na wagę nie będziemy potrzebować foliowych woreczków. Waga takich woreczków nie jest duża i nie przysporzy nam ogromnych, nadprogramowych nakładów finansowych. Unikniemy za to wykorzystania plastikowych woreczków, które zaraz po wejściu do domu, najprawdopodobniej byśmy wyrzucili. Dodatkowo warto wziąć ze sobą własną materiałową torbę, w którą po skończeniu zakupów zapakujemy nabyte produkty. Koszt takiej torby jest niewielki, wynosi tylko kilka złotych. Ponadto materiałowe torby można kupić w wielu miejscach, nawet w marketach, w których robimy zakupy.

Domowe środki czystości

Rezygnując z detergentów kupowanych w sklepach, również zmniejszamy zużycie plastiku. W końcu wraz ze środkiem czyszczącym kupujemy także przeważnie plastikowe opakowanie, do którego detergent jest wlany. Wiele środków czystości możemy stworzyć z sody oczyszczonej czy octu. Ocet świetnie radzi sobie np. z czyszczeniem piekarnika. Kupuj środki czystości, których nie dasz rady odtworzyć domowymi sposobami. Zrezygnowanie z nawet jednego detergentu, kupowanego regularnie robi różnicę.

Domowe środki czystości

Nie wyrzucaj!

Pomyśl, czy rzeczy, które są już dla Ciebie całkowicie nieprzydatne, będą potrzebne komuś innemu. W myśl powiedzenia: śmieci jednego są skarbem drugiego. Jeśli dana rzecz jest w dobrym stanie, pomyśl o sprzedaniu jej w internecie albo przekazaniu jej dla bardziej potrzebujących. Masz w domu koc lub pościel, które chcesz wyrzucić? Zanieś je do schroniska dla zwierząt, tam takie podarunki przyjmowane są często przez cały rok i są naprawdę potrzebne! Pozbędziesz się rzeczy zalegających w Twoich szafach, a pisaki będą miały ciepłe i wygodne legowiska.

Papierowy zawrót głowy

Papier to tani i łatwo dostępny materiał. W niektórych przypadkach ciężko pomyśleć o jego zamiennikach jednak czasami zminimalizowanie użycia papieru jest naprawdę proste. Używasz ręczników papierowych? Zastąp je ściereczkami i materiałowymi ręcznikami. W końcu je zawsze możesz uprać, a ręcznik papierowy nadaje się do jednorazowego użytku. Dodatkowo przy takiej zmianie zaoszczędzisz również pieniądze! Spróbuj także ograniczyć drukowanie, może wystarczy Ci wersja na komputerze czy telefonie? Kiedy jednak naprawdę musisz coś wydrukować, wydrukuj dany tekst na obu stron kartki, w ten sposób zużyjesz mniej papieru.

Sposoby dbania o środowisko

Jak dbać o środowisko i nie utonąć w morzu plastiku?

Wodę powinien pić każdy, by jego organizm mógł dobrze funkcjonować. Dlatego warto zaopatrzyć się w butelki i dzbanki filtrujące wodę. W ten sposób będziesz mógł się napić w każdej chwili. Wystarczy, że do butelki z filtrem wlejesz wodę z kranu. Tym sposobem zaoszczędzisz na kupowaniu wody butelkowanej, a także ograniczysz ilość produkowanych plastikowych odpadów. Im mniej zużywamy plastiku, tym większa szansa na to, że będziemy latem pływać w czystych wodach. Przez śmieci w morzach i ocenach codziennie giną zwierzęta żyjące w wodzie. To korzyść i dla Ciebie i dla nich. Wybieranie rozwiązań wielorazowych to ważny krok, podczas nauki tego, jak dbać o środowisko.

Domowe kosmetyki

Domowe kosmetyki sposobem na zadbanie o środowisko

Na naszym blogu znajdziesz dużo przepisów na domowe kosmetyki. Od peelingów po maseczki, każdy z tych elementów domowego SPA możesz zrobić sam. Kiedy poświęcasz czas na własnoręczne stworzenie kosmetyków, wiesz, co znajduje się w ich składzie. Sam możesz dobrać ulubione składniki i zrezygnować z tych, za którymi nie przepadasz. Domowe kosmetyki pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko, ponieważ w takim wypadku nie kupujesz plastikowych opakowań. Ponadto zrobienie domowych kosmetyków wcale nie zajmuje dużo czasu!

Na koniec podsumujmy najważniejsze informacje:

  • Przed zakupami sporządź listę potrzebnych produktów,
  • Na zakupy chodź z własnymi woreczkami i torbami,
  • Spróbuj stworzyć domowe środki czystości,
  • Zastanów się, czy rzecz, którą chcesz wyrzucić, nie przyda się komuś innemu,
  • Papierowe ręczniki zamień na ręczniki materiałowe,
  • Twórz własne kosmetyki,
  • Stosuj dzbanki i butelki filtrujące.

Mamy nadzieję, że tych kilka porad sprawiło, że już wiesz, jak dbać o środowisko, a przynajmniej jak zacząć. Liczą się codzienne, drobne czynności. Pamiętaj, że często lepiej wybrać rzeczy, których możesz używać wielokrotnie. Trzymamy kciuki, za wszystkich chcących pomóc środowisku.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Jeden komentarz

  1. Kamila

    3 czerwca, 2019 at 11:47 am

    Ja staram się korzystać z naturalnych kosmetyków. Bardzo często robię kosmetyki samodzielnie, np. mydła, toniki, olejki, odżywki do włosów. To nie takie trudne!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…