Home Sprzątanie Jak dbać o zmywarkę?

Jak dbać o zmywarkę?

6 min czytania
1
0
1,483
Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarki stały się obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni niemalże w każdym domu. Większość z nas nie wyobraża sobie powrotu do ręcznego mycia naczyń. Co jednak zrobić, aby ten sprzęt służył nam przez dłuższy czas?

Dbanie o zmywarkę – podstawowe informacje

Przede wszystkim istotne jest, aby używać specjalnej soli do zmywarek. Większość z nas ma w domu twardą lub średnio twardą wodę, która bywa problematyczna dla tego typu urządzeń. Powoduje osadzanie się kamienia, a przez to niszczenie sprzętu. Odkładający się kamień może również zmniejszyć skuteczność zmywarki. Dlatego sól w dbaniu o zmywarkę jest niezbędna. Wiele modeli ma specjalny wskaźnik informujący, kiedy należy wsypać sól do urządzenia. Preparaty 3w1, 4w1 itp. spełniają swoją rolę w przypadku miękkiej wody i tylko wtedy możemy zrezygnować z dodatkowej soli do zmywarek.

Aby zmywarka działała dobrze przez dłuższy czas, należy czyścić ją przynajmniej kilka razy w roku używając specjalnego preparatu odkamieniającego do zmywarek. W tym celu powinniśmy włożyć detergent i uruchomić pustą zmywarkę używając intensywnego programu, oferującego najwyższą temperaturę zmywania.

Częstotliwość czyszczenia filtrów w zmywarce

Filtry w zmywarce należy czyścić co kilka miesięcy lub nawet częściej. Wszystko zależy tak naprawdę od częstotliwości używania zmywarki. W filtrach zbierają się resztki jedzenia pozostałe na talerzach. Brak właściwej pielęgnacji filtrów może spowodować zatkanie zmywarki, a tym samym woda zacznie się z niej wydostawać na powierzchnię kuchni. Warto także regularnie sprawdzać czystość dysz na ramionach myjących. Zapchanie nawet jednej z nich może znacząco zmniejszyć skuteczność zmywania.

Wiele osób zapomina także o utrzymywaniu w czystości drzwi zmywarki oraz znajdujących się tam uszczelek. Są to miejsca, w których zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia. Dlatego warto czyścić te miejsca regularnie.

Dostosowanie zmywarki do stopnia twardości wody

Każda zmywarka ma instrukcję obsługi, w której możemy wyczytać sposób na dostosowanie jej do stopnia twardości wody. W wielu przypadkach wystarczą ustawienia fabryczne. Jednak czasem trzeba wybrać odpowiedni program, aby zmywarka mogła działać właściwie.

Stosuj akcesoria do zmywani naczyń w zmywarce

Stosowanie specjalnych preparatów poprawi jakość zmywania, a także wpłynie pozytywnie na działanie zmywarki. Możemy wybrać:

 • płyny i tabletki – warto wybrać te najlepszej jakości. Dzięki temu zmywanie będzie przyjemne, ponieważ wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte z talerzy. Uda się wtedy uzyskać bardzo dobre efekty z procesu zmywania,
 • nabłyszczacz – po jego użyciu naczynia będą lśniły jak nowe. Podobny efekt można uzyskać ustawiając właściwie parametry zmywarki,
 • odświeżacz – eliminuje on przykry zapach, który czasem pojawia się w zmywarce przez pozostawianie tam resztek jedzenia czy też przez suszenie naczyń gorącą parą. To zawieszka z haczykiem wypełniona płynem, którą przyczepia się do kosza na naczynia tak, by nie stykała się z talerzami,
 • sól do zmywarki – pomoże zadbać o czystość zmywarki. Usunie z niej wszelkie zabrudzenia.

Odpowiednie dbanie o zmywarkę wymaga od nas odrobiny pracy, a także pewnych nakładów finansowych. Warto jednak pamiętać, że te podstawowe czynności związane z prawidłową eksploatacją zmywarki, pozwolą nam na uniknięcie kłopotliwych sytuacji związanych z naprawą lub szybką wymianą aktualnego sprzętu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

 1. Czego nie powinniśmy myć w zmywarce? | Czysty Zysk

  31 października, 2017 at 2:14 pm

  […] jest korzyści z posiadania zmywarki. Trzeba jednak o nią właściwie dbać, aby mogła nam służyć przez dłuższy czas. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, jakich […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…