Home Eko porady Jak działają panele fotowoltaiczne? Zasada działania i zalety

Jak działają panele fotowoltaiczne? Zasada działania i zalety

8 min czytania
0
0
1,341
jak-dzialaja-panele-fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Można zauważyć, że na dachach coraz większej liczby domów znajduje się dziś instalacja PV. Warto jednak wiedzieć, jak działają panele fotowoltaiczne i bliżej poznać liczne zalety tej inwestycji. Najistotniejsze pozostaje w niej bowiem to, że panele fotowoltaiczne w ciągu dnia są w stanie produkować energię w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Poznajmy zasadę działania paneli fotowoltaicznych i ich zalety.

Z czego zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Chętnie wybierana przez coraz większą liczbę inwestorów instalacja PV składa się z kilku elementów. Wymienić tu należy przede wszystkim panele fotowoltaiczne określane również zamiennie mianem paneli słonecznych. Te składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Nowoczesna i znana z niezawodności działania instalacja PV składa się również z licznika dwukierunkowego, umożliwiającego rozliczenie ilości energii wyprodukowanej przez prosumenta oraz przez niego pobranej.

Do tego w instalacji fotowoltaicznej nie może zabraknąć i falownika, którego głównym zadaniem jest przekształcenie produkowanego przez panele słoneczne prądu stałego na prąd zmienny.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowana. Warto wiedzieć jednak, że jest to przede wszystkim proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd stały. Nie byłoby to możliwe wówczas, gdyby nie działanie światła słonecznego, które pada na panele. Stąd też tak ważne jest właściwe ustawienie paneli słonecznych w miejscu skierowanym we właściwym kierunku. Dobrze przemyślana decyzja inwestycyjna pozwoli na zwiększenie opłacalności i wydajności instalacji PV, a to jeden z głównych celów każdego współczesnego inwestora zainteresowanego produkowaniem energii z odnawialnych źródeł.

Żywotność paneli słonecznych

Inwestor zainteresowany zakupem i montażem instalacji PV z pewnością chciałby wiedzieć, jak długo działają panele fotowoltaiczne. Odpowiedź jest z pewnością bardzo zadowalająca: panele najnowszej generacji z powodzeniem działać mogą nawet przez 40, do 50 lat! Roczna utrata ich wydajności wynosi niedużo, bo w najnowszej technologii już nawet około 0,4 %.

To doskonała wiadomość dla wszystkich współczesnych inwestorów zainteresowanych inwestycją w zakup i montaż OZE. Do tego warto dodać, że żywotność paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w latach 2000 – 2010 osiąga poziom nawet 25 lat. To również sporo. Ponadto należy podkreślić, że obecni producenci dają też długą gwarancję na oferowane panele. Ta wynosić może od 10 do nawet 15 lat. Dodatkowo doświadczeni producenci czy dystrybutorzy również kompleksowo doradzą, jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać. Z kompleksowego doradztwa z pewnością warto skorzystać. Warto podkreślić, że jedną z największych zalet paneli fotowoltaicznych będzie właśnie długa uch żywotność.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Aby można było jak najlepiej poznać zasadę działania paneli słonecznych, warto zapoznać się ze schematem produkcji prądu zmiennego. Wszystko zaczyna się od światła słonecznego, które pada na ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w panelach fotowoltaicznych. Wówczas może zajść zjawisko fotowoltaiczne, podczas którego światło słoneczne zostaje przekształcone w prąd stały. Warto zaznaczyć jednak, że ogólna sprawność zjawiska zależeć będzie nie tylko od struktury ogniwa fotowoltaicznego, ale również od miejsca montażu paneli, jak też od panujących warunków atmosferycznych.

Gdzie dochodzi zaś do zamiany prąd stałego na zmienny? Zjawisko to zachodzi w falowniku, a wytworzony tam prąd zmienny płynie później do gniazdek instalacji domowych, zasilając m.in. sprzęty użytkowane w domach.

Co dzieje się zaś wówczas, gdy ilość wyprodukowanej energii przekracza zapotrzebowanie energetyczne budynku? Wtedy prosument może tę energię zmagazynować w sieci elektrycznej, aby w przyszłości wykorzystać 70 – 80% przesłanej do sieci energii. Jeśli zaś ilość wyprodukowanej energii jest zbyt mała, wówczas prąd pobierany jest z sieci. Jest jednak sposób na to, by ilość energii generowanej z OZE była odpowiednia. Wystarczy prawidłowo obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej i właściwie dobrać ją do potrzeb energetycznych danego obiektu. Więcej na temat technicznych aspektów można znaleźć w specjalnej strefie wiedzy na stronie N-Energia.pl.

Panele fotowoltaiczne – korzyści

Do najczęściej wymienianych zalet paneli fotowoltaicznych zaliczyć należy długą ich żywotność (sięgającą nawet 40 – 50 lat!), produkowanie zielonej energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł środowiska naturalnego oraz niezależność energetyczną.

Warto wybrać optymalnie dopasowaną instalację PV i zainwestować w jej montaż!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…