Home Artykuły sponsorowane Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

6 min czytania
0
0
632

Panele fotowoltaiczne wykorzystują do wytwarzania energii promieniowanie słoneczne. Dzięki temu, że jest to odnawialne źródło energii jego zasoby są niewyczerpalne. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na aspekt ekologiczny oraz na fakt, że pozwalają wytwarzać energię praktycznie za darmo. Znacząco obniża to koszty eksploatacyjne budynku. Warto bliżej przyjrzeć się budowie oraz funkcjonowaniu takiej instalacji.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Główną częścią paneli są ogniwa fotowoltaiczne, w których zachodzi proces przemiany promieniowania w energię. Zbudowane są one z materiałów półprzewodzących, a najczęściej jest to krzem, selen oraz german. Każde ogniwo złożone jest z dwóch warstw półprzewodnika. Pierwsza warstwa umieszczona na górze jest cienka i przezroczysta. Bezpośrednio nad nią umieszcza się elektrodę ujemną oraz specjalną powłokę antyrefleksyjną. Druga warstwa posiada natomiast elektrodę naładowaną dodatnio. Pojedyncze ogniwa łączą się ze sobą tworząc panele.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd. Jest to możliwe dzięki temu, że promienie słoneczne padają na ogniwa, które dzięki temu, że zbudowane są z półprzewodzących materiałów są w stanie je pochłonąć. W ruch wprawiony zostaje elektron odpowiedzialny za wytworzenie energii elektrycznej. Prąd stały wytworzony przez ogniwa trafia do kluczowego elementu całej instalacji, czyli falownika. To w nim zachodzi proces zmiany prądu stałego w zmienny, czyli taki, który występuje w instalacji elektrycznej. W przypadku instalacji połączonych z siecią energetyczną konieczne jest także zastosowanie licznika dwukierunkowego. Każda instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe chroniące ją przed nagłymi zmianami napięcia oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Bardzo istotne jest także to, aby panele na dachu umieszczone zostały pod odpowiednim kątem gwarantującym odpowiednią ekspozycję na słońce.

Instalacja fotowoltaiczna a ekologia

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Wykorzystuje ona bowiem naturalne i odnawialne źródło energii, dlatego nie ma obaw o jego wyczerpanie. Dodatkową zaletą jest to, że pracują one bardzo cicho i nie generują szkodliwego hałasu, który mógłby negatywnie wpływać na ludzi czy całe środowisko. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w procesie produkcji ogniw podczas ich pracy nie emitowane są do atmosfery żadne szkodliwe gazy czy inne zanieczyszczenia. Z tego względu ich stosowanie wpływa pozytywnie na jakość powietrza. Bezemisyjność paneli fotowoltaicznych oraz fakt, że korzystanie z nich nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla środowiska naturalnego sprawiają, że są one tak chętnie wybierane.

Jak dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną?

Moc instalacji fotowoltaicznej musi być odpowiednio dopasowana do wielkości gospodarstwa domowego, aby była w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie może być ona również zbyt duża, gdyż będzie to wiązało się ze stratą energii. Pod uwagę trzeba wziąć również wielkość i kąt nachylenia dachu, a także jego ekspozycję na słońce. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który nie tylko przeprowadzi niezbędne obliczenia, ale także doradzi konkretną instalację, która w pełni spełni wszelkie oczekiwania.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…