Home Zdrowie i Uroda Jak odetkać nos? Oto domowe sposoby na zatkany nos

Jak odetkać nos? Oto domowe sposoby na zatkany nos

9 min czytania
0
0
2,107
|ak odetkać nos - zobacz domowe sposoby na zatkany nos!

Zatkany nos to objaw, który najczęściej towarzyszy alergii, katarowi czy stanu zapalnemu zatok. Ta nieprzyjemna dolegliwość może pojawić się także na skutek długotrwałego kontaktu z dymem tytoniowym oraz jako reakcja na niskie temperatury. Właśnie z tego względu najczęściej z zatkanym nosem mamy do czynienie w sezonie chorobowym, czyli jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Jak odetkać nos domowymi sposobami, aby poczuć ulgę i zapobiec niepożądanym powikłaniom?

Jak odetkać nos? Jakie są objawy?

Ból nosa i uczucie zatkania wywołane są przez obrzęk naczyń krwionośnych, nierzadko połączony ze stanem zapalnym. Na skutek ograniczenia lub całkowitego zablokowania swobodnego przepływu powietrza przez nos pogarsza się ogólne samopoczucie. Przy długotrwale utrzymującym się uczuciu zatkania do objawu może dołączyć także ból głowy i zmniejszona wydolność fizyczna. Poza tym, zatkany nos uniemożliwia komfortowe spożywanie posiłków oraz picie, a także zmienia barwę głosu i utrudnia wysławianie się. Krótko mówiąc, objaw ten choć z pozoru niegroźny, jest jednocześnie bardzo nieprzyjemny. Dlatego warto wiedzieć jak odetkać nos szybko i przy pomocy rzeczy, które zawsze mamy pod ręką. Przyczynami może być przeziębienie lub silna alergia np. spowodowana przez kurz lub obecnością roztocza w łóżku. Przy takich objawach można się zastanowić czy nie jest to uczulenie na kurz.

U niektórych osób ból nosa może być ciężkim objawem uczulenia na alkohol. Zobacz jakie są metody na wytrzeźwienie: https://czysty-zysk.com/jak-szybko-wytrzezwiec-zrob-to-na-10-sposobow/

Ból nosa - jak odetkać nos?

Jak odetkać nos poprzez siąkanie?

Siąkanie to nic innego, jak zwyczajne wydmuchiwanie nosa w chusteczkę. Jak odetkać noś poprzez siąkanie? Taki sposób oczyszczania nosa polega na usunięciu wydzieliny poprzez gwałtowne wypychanie powietrza. Metoda przynosi chwilową ulgę (pomaga na ból nosa oraz łzawienie oczu), ale stosowana wielokrotnie może wiązać się z podrażnieniem śluzówki oraz skóry w okolicach nosa. Mimo to, nie istnieją bardziej domowe sposoby sposoby na zatkany nos. Należy pamiętać jednak, aby stosować ją prawidłowo, czyli poprzez krótkie, silne dmuchnięcia dla każdej dziurki osobno.

Domowe sposoby na zatkany nos – inhalacje

Przy uczuciu zatkania, któremu towarzyszy ból nosa bardzo pomocne są inhalacje. Jak odetkać nos przy pomocy inhalacji? Nie musimy wykonywać takich zabiegów z pomocą profesjonalnego urządzenia, czyli inhalatora. Wystarczy wykorzystać w tym celu miskę z gorącą wodą, do której można dolać napar ziołowy – na przykład z mięty – lub olejek eteryczny (pichtowy, sosnowy, eukaliptusowy, miętowy), jeśli mamy takowy w domu. Po przygotowaniu naczynia z parującą wodą należy nachylić się nad nim w bezpiecznej odległości oraz zakryć głowę ręcznikiem, aby ograniczyć ucieczkę pary na boki. Stosując tego typu domowe sposoby na zatkany nos, musimy zachować dużą ostrożność. Zbyt gorąca woda może bowiem podrażnić drogi oddechowe i oczy. Metody tej nie stosujemy w przypadku dzieci ze względu na ryzyko poparzenia.

 

Jak zmniejszyć ból nosa?

Często popełnianym błędem przy katarze i zatkanym nosie jest przebywanie w ciepłym i suchym mieszkaniu oraz unikanie wychodzenia na zewnątrz, co może potęgować ból nosa. Tymczasem odpowiednie nawilżenie powietrza w domu ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej śluzówki. Jak odetkać nos  i zmniejszyć ból nosa w domowych warunkach? Czasami wystarczy zadbać o nawilżenie powietrza w swoim otoczeniu. Można zrobić to przy pomocy urządzenia jakim jest nawilżacz powietrza. Domowe sposoby na zatkany nos i nawilżenie powietrza to między innymi zawieszenie mokrego ręcznika na grzejniku lub ustawienie w bliskiej odległości naczynia z parującą wodą. Jeśli mamy pod ręką także olejki eteryczne o mentolowym zapachu, warto dodać je do wody w misce lub wykorzystać kominek zapachowy, aby w pomieszczeniu unosił się intensywnie świeży aromat mięty czy eukaliptusa. Olejki tego typu mają także właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego wspomogą leczenie ewentualnej infekcji. Poza tym, nie można zapominać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Spożywanie dużej ilości płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Zapewni nam to także dobry i spokojny sen.

Domowe sposoby na zatkany nos- jak radzić sobie z bólem nosa?

Pozostałe domowe sposoby na zatkany nos

Jak odetkać nos przy pomocy tego, co mamy w swojej kuchni? Ból nosa związany z jego długotrwałym zatkaniem można uśmierzyć przy pomocy ciepła. Warto więc przyłożyć do okolic nosa termofor z ciepłą wodą. Można również zadziałać od środka – spożywając gorące posiłki z silnie rozgrzewającymi przyprawami. Wymieniamy wśród nich imbir, czosnek oraz paprykę chili. Takie składniki poprawią krążenie krwi w jamie nosowej, a także rozrzedzą wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie. Poza tym, domowe sposoby na zatkany nos obejmują także płukanki, które przygotujemy samodzielnie z soli i wody przegotowanej w proporcji pół płaskiej łyżeczki soli na pół litra letniej wody.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Zdrowie i Uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…