Home Eko porady Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?

Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?

7 min czytania
0
1
5,881
Oto najlepsze pomysły na to jak odkamienić ekspres domowymi sposobami!

Regularne odkamienianie ekspresu do kawy to bardzo ważny obowiązek każdego posiadacza tego typu urządzenia. Kamień sprawia bowiem, że ekspres pracuje wolniej i głośniej, a także przygotowuje mniej smaczną i mniej aromatyczną kawę. Nie warto więc zaniedbywać tej czynności i pamiętać o jej cyklicznym powtarzaniu. Jak odkamienić ekspres skutecznie i bezpiecznie?

Jak odkamienić ekspres krok po kroku?

Niezależnie od tego, jaki środek odkamieniający pragniemy wykorzystać, sam sposób jego użycia zawsze będzie wyglądał podobnie. Jak odkamienić ekspres do kawy w kilku prostych krokach? Proces zawsze zaczynamy od sprawdzenia instrukcji obsługi i zaleceń producenta. Jeśli mamy do czynienia z prostym urządzeniem, które nie dysponuje funkcją automatycznego odkamieniania, postępujemy według następujących kroków:

  1.  Wyjmujemy i przepłukujemy pojemnik na wodę.
  2. Napełniamy pojemnik wodą i wybranym środkiem do odkamieniania.
  3.  Doprowadzamy do całkowitego wymieszania odkamieniacza z wodą.
  4. Umieszczamy pojemnik na wodę w urządzeniu.
  5. Uruchamiamy urządzenie tak samo, jak do przygotowania kawy (robimy kawę bez kawy).

Krok piąty powtarzamy aż do zużycia całej mieszanki wody z odkamieniaczem, robiąc kilkuminutowe przerwy pomiędzy uruchomieniami ekspresu. Na koniec zbiornik wypełniamy czystą wodą i robimy jeszcze przynajmniej dwie kawy (bez kawy) w celu przepłukania całego systemu. W taki sposób woda ze środkiem odkamieniającym trafi wszędzie tam, gdzie trafia zwykle w trakcie procesu przygotowywania naparu, a co za tym idzie oczyści dokładnie wszystkie elementy urządzenia.

Czego użyć, aby odkamienić ekspres?

Aby odkamienić ekspres do kawy, możemy sięgnąć po gotowe preparaty oferowane przez różnych producentów. Są wśród nich proszki, tabletki i płyny odkamieniające o bardzo skutecznych formułach. Tak naprawdę przy wyborze najlepiej kierować się zaleceniami producenta ekspresu, który w instrukcji określa, jakie składniki środków czyszczących są dopuszczalne. Nieprawidłowa konserwacja urządzenia może doprowadzić bowiem do odrzucenia ewentualnej reklamacji w przypadku uszkodzenia produktu. A jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem? Istnieje kilka uniwersalnych produktów spożywczych, które radzą sobie z rozpuszczaniem kamienia. Należą do nich:

  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy.

Ocet jako sposób odkamieniania ekspresu

Odkamienianie ekspresu octem to proste zadanie. Jak odkamienić ekspres octem? Na początek wystarczy oczyścić filtr urządzenia, pojemnik na kawę i pojemnik na wodę. Następnie ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:2. Roztwór należy wlać do pojemnika na wodę i uruchomić ekspres. Zaleca się pozostawić mieszaninę wewnątrz urządzenia na około 15 minut od momentu „zaparzenia kawy”. Później sprzęt należy przepłukać w podobny sposób czystą wodą przynajmniej dwukrotnie.

W jaki sposób odkamienić ekspres do kawy sodą?

Odkamienianie ekspresu wodą z sodą należy powtarzać stosunkowo często, bo aż co 2-3 tygodnie. Zabieg nie jest bowiem tak skuteczny jak ten z wykorzystaniem środków chemicznych. Przebieg całej czynności niewiele różni się od czyszczenia ekspresu octem. Zbiornik na wodę wypełniamy mieszaniną z 1 litra wody i 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Po rozpuszczeniu proszku przygotowujemy kawę, a na koniec przepłukujemy urządzenie zwykłą wodą. Soda oczyszczona do czyszczenia ekspresu sprawdza się świetnie.

Jak odkamienić ekspres z użyciem kwasku cytrynowego?

Usuwanie kamienia kwaskiem cytrynowym jest tak proste, jak pozostałe domowe sposoby na odkamienianie ekspresu. Jak odkamienić ekspres kwaskiem cytrynowym? W tym przypadku dwie łyżeczki proszku umieszczamy w pojemniku z wodą i dokładnie mieszamy roztwór. Później przygotowujemy z niego napar, odczekujemy kilkanaście minut i przepłukujemy urządzenie czystą wodą. Ostatni krok jest niezwykle ważny, ponieważ kwasek cytrynowy wpływa na smak i aromat kawy, stąd płukanie warto wykonać naprawdę skrupulatnie.

Nowoczesne modele urządzeń zakomunikują potrzebę odkamieniania automatycznie. Te bardziej tradycyjne należy odkamieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy również obserwować swój ekspres – jeśli widać na nim wyraźne osady z kamienia, a dysza do spieniania mleka przestała pracować wydajnie, prawdopodobnie nadszedł czas na powtórzenie zabiegu.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…