Home Sprzątanie Jak odkamienić pralkę? Odkamienienie pralki domowym sposobem

Jak odkamienić pralkę? Odkamienienie pralki domowym sposobem

11 min czytania
0
0
549
Jak odkamienić pralkę? Sprawdź domowe sposoby!

Trudno wyobrazić sobie, aby w naszym domu nie było sprawnie działającej pralki. To urządzenie nie tylko zapewnia czystość, ale pozostawia również świeży i przyjemny zapach na wypranych rzeczach. Czyszczenie pralki jest istotne i dlatego należy zadbać o systematyczną konserwację tego i innych urządzeń AGD w twoim domu. Mimo że pralka skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, nie można zapomnieć o zachowaniu czystości samego urządzenia. Jakie są domowe sposoby na odkamienianie pralki? W poniższym artykule dowiesz się, jak odkamienić pralkę i dlaczego regularne czyszczenie pralki jest konieczne!

Jak powstaje kamień w pralce?

Jeśli chcemy uniknąć awarii pralki, lepiej zapobiegać wystąpieniu kamienia. Twardość wody i pranie w wysokiej temperaturze to główne czynniki, powodujące powstawanie osadu. Wpływa on negatywnie m.in. na działanie bębna pralki i jej grzałki. Dlatego też, ze względu na osadzające się sole wapniowe i magnezowe, pranie rzeczy staje się utrudnieniem. Jeśli w porę nie rozpoznamy, że mamy do czynienia z kamieniem, może on uszkodzić inne elementy twojej pralki, jak np. układ podgrzewający wodę lub ścianki. Oprócz tego, że zapotrzebowanie na prąd twojej pralki wzrośnie, zmniejszy się również jej efektywność.

Szukasz rozwiązań na pozbycie się kamienia z innych urządzeń codziennego użytku? Na naszej stronie znajdziesz artykuły w których zdradzamy m.in jak usunąć kamień z czajnika, lub jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem.

Jak rozpoznać kamień w pralce?

Zbierający się osad jest pierwszym, niepokojącym sygnałem, który może sugerować występowanie kamienia. Charakterystyczna dla tego zjawiska jest również głośniejsza praca samego urządzenia. Zwłaszcza w przypadku nowszych modeli pralek, które mają działać cicho i nie generować wielu dźwięków, hałas podczas pracy może wzbudzić nasze podejrzenia. Inną oznaką pojawienia się kamienia w pralce jest gorsza jakość prania. Problem pojawia się wtedy, gdy na odzieży osadzają się drobinki kamienia. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Jeśli nasza pralka wydziela nieprzyjemny zapach, nie wiruje, nie odpompowuje wody lub jej nie pobiera – wtedy wszystko może wskazywać na to, że odkamienienie pralki jest konieczne.

Jak odkamienić pralkę? - domowe sposoby

Jak odkamienić pralkę? – zastosowanie domowych sposobów na czyszczenie pralki

Czym wyczyścić pralkę w prosty sposób? Do czyszczenia pralki posłużą różne środki chemiczne. Możemy wyczyścić pralkę tabletką. Warto użyć w tym celu kapsułki, proszku. Środki chemiczne można znaleźć w każdym sklepie, jednak przed ich zakupem należy poznać ich działanie. W ten sposób nie zniszczą naszych ubrań. Nasuwa się jednak pytanie: czy można wyczyścić pralkę bez pomocy detergentów? Poniżej przedstawiamy, jak odkamienić pralkę, wykorzystując do tego domowe sposoby!

Odkamienianie pralki octem

Sprawdzonym patentem na czyszczenie pralki jest użycie octu. To dobry sposób, jeśli chcemy zdezynfekować całe urządzenie. Jak odkamienić pralkę tą metodą? Trzeba wlać jedną szklankę octu, która wystarczy na pełny cykl prania na najwyższej temperaturze. Minusem tej metody jest wydzielanie przykrego zapachu, który roznosi się po domu w trakcie jej stosowania.

Jak odkamienić pralkę sodą oczyszczoną?

Na odkamienianie pralki działa również soda oczyszczona. Jest szczególnie przydatna do mycia zewnętrznych części pralki. Za pomocą sody oczyszczonej można zaprowadzić porządek także we wnętrzu pralki. Wystarczy, że dodamy dwa opakowania sody do zasobnika i ustawimy zwykły cykl prania w wysokiej temperaturze. Można włączyć dodatkowe płukanie. Ta metoda czyszczenia pralki bywa czasochłonna, ale gwarantuje pozytywne efekty.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Skutecznym sposobem na czyszczenie pralki jest kwasek cytrynowy. Nie tylko ma on właściwości odkażające, ale zmniejsza też ilość osadu i skutecznie usuwa pleśń oraz wszelkie zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, wystarczy wsypać go do pojemnika na proszek i nastawić cykl prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Na pełen cykl prania starczy 1/3 szklanki kwasku cytrynowego.

Jak wyczyścić pralkę sodą zmieszaną z octem?

Soda oczyszczona w połączeniu z octem stworzą pastę, którą będzie można nanieść na zabrudzone miejsca w twojej pralce. Jeśli chcemy wyczyścić pralkę w środku domowymi sposobami, wystarczy nanieść mieszankę np. na gumowe elementy pralki lub podajniki na proszek czy płyn do płukania i odczekać parę godzin. Zaschniętą pastę można łatwo usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Kwasek cytrynowy z octem. Jak odkamienić pralkę?

Do domowych sposobów na walkę z kamieniem, zalicza się także inna mikstura. Kwasek cytrynowy i ocet razem zdziałają cuda. Ich zadaniem jest zwiększenie właściwości odkamieniających. Należy przygotować około 3 litry octu i 2 opakowania kwasku cytrynowego. Gotową mieszankę trzeba potraktować wysoką temperaturą i ustawić puste pranie.

Odkamienienie pralki – dlaczego regularne czyszczenie pralki jest ważne?

Jeśli wiesz już jak odkamienić pralkę, możesz spróbować zrobić to na własną rękę. Wypróbowanie któregoś z domowych sposobów, pomoże wyczyścić pralkę bez większego problemu. Ważne, aby czyszczenie pralki przeprowadzać systematycznie. Dzięki temu nie będziemy ryzykować jej uszkodzeniami, a także zminimalizujemy ryzyko wystąpienie awarii urządzenia. Jeśli nie zareagujemy szybko i kamień spowolni lub zahamuje działanie twojej pralki – warto skorzystać z fachowej pomocy. Lepiej jednak zapobiegać powstawaniu kamienia, niż doprowadzić do sytuacji, w której będzie potrzebna profesjonalna pomoc. Zastosowanie w odpowiednim momencie właściwie dobranych specyfików może równie skutecznie zwalczyć kamień w twoim urządzeniu!

Jeśli szukasz alternatywy dla prania w pralce, sprawdź nasz artykuł na temat prania ręcznego: https://czysty-zysk.com/pranie-reczne-skuteczne-i-bezpieczne-sposoby/

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…