Home Organizacja Jak oszczędzać na jedzeniu? – proste porady

Jak oszczędzać na jedzeniu? – proste porady

6 min czytania
1
0
1,232
jak oszczędzać na jedzeniu

Oszczędzanie powinno być podstawą, nawet jeśli stać nas na wiele rzeczy. Mamy pewien dług wobec planety, która nas żywi, dlatego nie możemy sobie pozwolić na straty żywności, a przynajmniej ją jak najbardziej ograniczać. Przy okazji można również zadbać o swój budżet. Jak oszczędzać na jedzeniu? Jakie są sposoby na oszczędzanie jedzenia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawą, tak jak w przypadku innych oszczędności, jest planowanie niemal wszystkiego. Przede wszystkim budżetu, który mamy i możemy przeznaczyć stricte na jedzenie. Kiedy taką podstawę mamy za sobą, trzeba sobie krótko ustalić co lubimy jeść. Wtedy wiemy co na pewno się nie zmarnuje, psując się w lodówce. Takie znikające w mgnieniu oka jedzenie jest zdecydowanie naszym celem. Po tych wstępnych założeniach następuje kolejny ważny krok, czyli rozpisanie jadłospisu.

jedz zdrowo

Jedz lekko

Decyduj się na sycące, ale i lekkie składniki, łączące się w równie korzystne dla nas dania. Podstawą powinny być świeże warzywa, owoce, kasze, ryże i makarony. Te kilka elementów wystarczy, aby zjeść zdrowo i sycąco. Oczywiście nie chcemy zostać ascetami, którzy zdecydowanie przesadzają. Dodaj trochę innych produktów, np. mlecznych czy mięsnych, w zależności od przekonań, bo białko w nim zawarte również jest atrakcyjne dla ciała. Jedynie sama ilość takich dodatków powinna być ściśle ustalona. Wtedy można stopniowo zaczynać kompletować swoją lodówkę.

Od początku nastawiamy się na jedzenie w domu. Jest to jedyna metoda, aby oszczędzić, bo jak wszyscy wiemy wizyty w restauracjach zazwyczaj swoje kosztują lub zwyczajnie szkodzą naszemu zdrowia (np. fastfoody). Dlatego kompleksowe zakupy są niezwykle ważne. Inaczej w przypływie negatywnych emocji i braku składników można zerwać ze swoimi założeniami, a to byłoby niekonsekwentne. Podczas zakupów również powinnaś zadbać o kilka ważnych aspektów. Więcej dowiesz się o nich z naszego artykułu, takiego jak Planowanie zakupów – najważniejsze porady.

uprawianie warzyw w domu

Domowy ogródek, czyli jak oszczędzać na jedzeniu

Kluczem do sukcesu i znakomitym sposobem na oszczędzanie jedzenia jest uprawianie części składników w domu. Przede wszystkim te łatwe i szybkie do uzyskania. Mowa tutaj o ziołach, szczypiorku czy wiosennej rzodkiewce. Z powodzeniem można je uprawiać nawet na kuchennym parapecie. To pozwoli na odpowiednie rozplanowanie ilości zasianych doniczek, a w konsekwencji oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu i samych produktów. Równie ważne jest gotowanie obiadów, które mogą wystarczyć na kilka dni lub kiedy część ich składników można przerobić na kolejne danie. Oprócz znanej wielu metody rosół, a potem pomidorowa, warto pokombinować też z innym typem żywności. Chociaż stawianie na zupy również jest polecane, bo są one sycące, ale i bardzo zdrowe.

Pewną innowacją w twoim gospodarstwie domowym, która może dotyczyć nie tylko jedzenia, będzie spis cen użytkowanych na co dzień składników. Jeśli masz nieco czasu, warto go wykorzystać, tworząc taki rejestr, który po czasie pokaże na czym tracimy najwięcej pieniędzy i czy możemy to zmienić, kupując inną markę czy zamienniki. Dodając do niego ilości kupowanego np. mięsa, można także uwzględnić, czy danej szynki lub kiełbasy zostaje nam za dużo i powinniśmy skorygować swoje zakupy. Samą podstawą tego jak oszczędzać na jedzeniu jest świadomość tego, że warto zmienić swoje przyzwyczajenia i samokontrola, która w perspektywie czasu przyniesie swoje pozytywne efekty.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Jeden komentarz

  1. Proste oszczędzanie

    22 listopada, 2022 at 7:26 pm

    Przede wszystkich należy planować posiłki i chodzić do sklepu z listą produktów 😉 i oszczędność na jedzeniu gwarantowana!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Łóżka kontynentalne w stylu barokowym: przepych i wygoda w Twojej sypialni

Styl barokowy czerpie z architektury XVI i XVII stulecia. Aranżacja barokowa jest zaskakuj…