Home Eko porady Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

7 min czytania
1
0
978
Jak oszczędzać wodę w domu?

Współczesne zasoby wody pitnej stale się zmniejszają. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że marnując wodę, przyczyniamy się do pogorszenia tego stanu. Za pewien czas może po prostu zabraknąć nam wody zdatnej do spożycia. Co robić, aby zmniejszyć rachunki za wodę, a jednocześnie przyczynić się do ratowania planety?

Zmiana nawyków

Jeżeli chcemy oszczędzać wodę w domu, trzeba przede wszystkim zmienić codzienne nawyki podczas korzystania z łazienki oraz kuchni. Mogą to być proste, podstawowe rzeczy. Na przykład warto zakręcać wodę podczas mycia zębów, golenia czy innych czynności, które nie wymagają stałego płynięcia wody z kranu. Mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l wody na minutę. Dużo, prawda?

Jeżeli w domu korzystamy z wanny, warto wypełniać ją do połowy lub 1/3. Przyjemne są kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą. Jednak decydując się na taki luksus codziennie, można zmarnować nawet 100 litrów wody. Kolejnym nawykiem pozwalającym na oszczędność wody jest szybka kąpiel. Warto skrócić czas kąpieli pod prysznicem. 10-minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 l wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny. Podczas krótkiego, 4-minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 litrów wody.

Zaoszczędzimy też wodę unikając zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik!

Wodooszczędne baterie i spłuczki

Warto wyposażyć kuchnię i łazienkę w dobrej jakości sprzęty, które będą w stanie oszczędzać wodę. Z tradycyjnej baterii prysznicowej wypływa 15-20 l wody na minutę. 5-minutowy prysznic oznacza więc zużycie minimum 75-100 l wody. Wymieniając słuchawkę prysznicową na wodooszczędną, możemy zaoszczędzić 50-70%, ponieważ przepływa przez nią 6-10 l wody na minutę. Podczas 5-minutowego natrysku zużyjemy więc zaledwie 30-50 l wody.

Przydatny jest również specjalny przycisk eko. Znajduje się on przy baterii, w tylnej lub bocznej jej części. Działanie tego rozwiązania polega na zablokowaniu głowicy baterii w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu, co zmniejsza strumień wody o 40%.

Dobrym rozwiązaniem są również baterie termostatyczne. Oprócz funkcji utrzymywania temperatury wody, mają one również wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ. Bateria jednouchwytowa za pomocą mieszaczy wody ciepłej i zimnej pozwala zaoszczędzić około 30% wody.

Nowoczesna zmywarka oraz pralka

Mycie naczyń w zmywarce jest znacznie bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne (można o tym przeczytać w jednym z poprzednich artykułów: Mycie w zmywarce czy mycie ręczne – co bardziej się opłaca?). Tradycyjna zmywarka zużywa 15-22 l wody, a na zmywanie ręczne potrzeba 50-100 litrów. W nowoczesnych, innowacyjnych zmywarkach jest możliwość zmniejszenia tej ilości do 9 litrów, co jest jeszcze lepszym rezultatem.

Warto także pomyśleć o nabyciu nowoczesnej pralki, która zużywa nawet mniej niż 50 litrów wody. Takie rozwiązanie w znaczący sposób pozwoli zmniejszyć zużycie wody.

Jak oszczędzać wodę w domu – podsumowanie

Część z tych rozwiązań możliwa jest do wprowadzenia od zaraz i nie wymaga od nas dużego wysiłku, a jedynie odrobinę dobrej woli i wyrobienia sobie nawyków. Z częścią warto poczekać np. do momentu remontu czy wymiany sprzętów w kuchni czy łazience. Jednak powyższe rzeczy powinny być przez nas chociażby rozważone ze względu na przyszłość naszej planety, a co za tym idzie dzieci. Pamiętajcie o tym! 🙂

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Eko porady

Jeden komentarz

  1. […] to standard w nowoczesnych kuchniach. Wprowadza do domu oszczędności wody, energii, pieniędzy. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pomaga również oszczędzać […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…