Home Organizacja Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie – sprawdzone porady

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie – sprawdzone porady

7 min czytania
0
0
1,509
Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie

Zima to niezbyt przyjazny czas. Musimy szczególnie wzmacniać swój organizm na zimę. Czas ten jest także utrapieniem dla wielu kierowców. Leżący na ulicach śnieg oraz topniejący lód zdecydowanie nie ułatwiają kierowania pojazdem. W przypadku, gdy nasze samochody nie są zostawiane w garażach podczas zimy dochodzi jeszcze jeden problem – odśnieżanie auta oraz zamarznięte zamki. Co zrobić jeśli nasz samochód nie jest otwierany za pomocą pilota tylko potrzebujemy w tym celu kluczyka, a zamek niestety zamarznął? Przychodzimy z pomocą! Zamarznięty zamek w samochodzie nie będzie już dłużej Twoim zmartwieniem!

Dlaczego zamki zamarzają?

Zamarzanie zamka spowodowane jest wodą, która dostaje się do mechanizmu w formie płynnej, kiedy na dworze jest ciepło. Zimą, gdy temperatura spada, woda zamienia się w lód, który uniemożliwia nam otwarcie auta i dostanie się do wnętrza pojazdu. Woda może dostać się do zamka nie tylko podczas mycia auta, ale także np. w czasie opadów.

Czego nie stosować na zamarznięty zamek w samochodzie?

Kierowcy często na zamarznięte zamki stosują różnego typu odmrażacze. Jak się okazuje, nie jest to dobre rozwiązanie. Są one co prawda skuteczne na krótką metę, ale przy dłuższym stosowaniu mogą negatywnie wpłynąć na mechanizm zamka, ponieważ wypłukują z niego smar, który potrzebny jest do odpowiedniego funkcjonowania. Jeśli często stosujemy odmrażacze, należy co jakiś czas zadbać o mechanizm zamka i odpowiednio go nasmarować. Niektórzy kierowcy zalewają zamek ciepłą wodą. Ta opcja także może mieć zły wpływ. Woda co prawda rozmrozi zamek, ale po kilku godzinach także zamarznie, doprowadzając do całkowitego zablokowania.

Mycie auta zimą

Warto zwrócić uwagę na to, by podczas mycia samochodu w myjni zimą, woda nie dostawała się do zamków, ponieważ później szybko zamarznie i utrudni nam dostanie się do wnętrza pojazdu. W tym celu możemy chociażby zakleić zamki taśmą. Jeśli w zamku znalazła już się woda, można ją usunąć sprężonym powietrzem.

Podgrzewanie klucza

Jednym ze sposobów cieszących się powodzeniem wśród kierowców jest podgrzewanie kluczyka zapalniczką. Podgrzewamy nią metalową część kluczyka, kiedy jest już gorący próbujemy włożyć go w zamarznięty zamek. Jeśli udało nam się włożyć klucz, natomiast zamek nie działa, należy podgrzać kluczyk jeszcze raz, włożyć do zamka oraz poruszać nim w prawo i w lewo tak, by odmrozić zamknięcie wewnątrz. Nie przesadzaj jednak z temperaturą by nie uszkodzić mechanizmu. Jeśli sposób ten nie zadziała, warto go powtórzyć parę razy.

Butelka z wrzątkiem

Jak już wcześniej napisaliśmy, wlewanie ciepłej wody do zamka nie jest dobrym pomysłem ze względu na ryzyko zamarznięcia wody. Innym sposobem na wykorzystanie ciepłej wody jest przyłożenie butelki wypełnionej wrzątkiem. Jeszcze lepszą opcją będzie termofor. Butelkę lub termofor należy przyłożyć na kilkanaście sekund do zamka.

Spirytus na zamarznięty zamek w samochodzie?

Należy go wykorzystać, polewając nim kluczyk i spróbować włożyć do zamka. Podobnie jak w przypadku odmrażacza, alkohol będzie wypłukiwał smar więc powinniśmy po zastosowaniu spirytusu nasmarować cały mechanizm.

Jeśli nie masz przy sobie żadnej z wymienionych rzeczy, które są przydatne przy odmrażania zamarzniętego zamka w samochodzie, spróbuj przyłożyć swój palec. Ciepło ciała sprawi, że zamek powinien się rozmrozić.

Pamiętaj, by zimą parkować auto w miejscach, do których docierają promienie słoneczne. Słońce zminimalizuje ryzyko zamarzania gdy jego promienie dotrą do auta. Dużo lepszym sposobem niż walka z zamrożonym zamkiem będzie zapobieganie problemowi. Na wszelki wypadek radzimy jednak wcześniejsze wyjście z domu, by na czas uporać się z problemem i nie spóźnić się do pracy!

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Organizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…