Home Sprzątanie Jak pozbyć się muszek owocówek – sprawdzone sposoby

Jak pozbyć się muszek owocówek – sprawdzone sposoby

17 min czytania
1
0
2,591
Jak pozbyć się muszek owocówek - sprawdzone sposoby

Muszki owocówki to bardzo częsty i niechciany gość latem w naszych domach. Przyciąga je zapach fermentujących owoców i warzyw pozostawionych gdzieś na kuchennym blacie z nadzieją ponownego ich użycia. Jednak zazwyczaj jest już za późno, a ich rozkład wabi te małe owady do naszej kuchni. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się muszek owocówek – przychodzimy z pomocą, przedstawiając Ci najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się tych szkodników a także porady co robić, by muszki owocówki już nie pojawiły się w Twoim domu.

Posprzątaj kuchnię

Muszki owocówki to owady o bardzo niewielkich rozmiarach. Dojrzałe osobniki mają około 3 mm, przez co jaja muszek są właściwie nie do zauważenia. Wspomnianych owoców i warzyw należy jak najszybciej się pozbyć. Nie tylko wyrzucić je do kosza, ale również i wymienić w nim worek na nowy. Jeżeli gdzieś w kuchni stoją nieumyte jeszcze kieliszki po winie oraz kufle po piwie, jak najszybciej trzeba się nimi zająć. Umycie ich w wodzie z płynem do mycia naczyń powinno pomóc. Jeśli masz gdzieś otwarty słoik z dżemem oraz sok – wyrzuć je. Mają one w sobie cukry, które również fermentują tym samym przyciągają naszego wroga – muszkę owocówkę.

Muszki owocówki w kuchni

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Problem muszek owocówek najczęściej dotyczy naszej kuchni. To właśnie w kuchni znajdują się wszystkie rzeczy, które przyciągają te owady. Pierwszym krokiem do pozbycia się muszek owocówek będzie wyrzucenie wszystkich pokarmów, którymi odżywiały się muszki. Należą do nich między innymi pokrojone i nadpsute owoce, ale także dżemy czy warzywa oraz wina. Pożywienie muszek owocówek stanowią mikroorganizmy, które pojawiają się na owocach oraz warzywach w trakcie ich rozkładu. Niestety poza byciem uciążliwym i nieproszonym gościem, muszki owocówki mogą także przenosić drobnoustroje, które mogą być groźne dla zdrowia, z miejsc, w których żerowały, np. z kosza na śmieci.

Skąd się biorą?

Pytanie skąd tak właściwie biorą się muszki owocówki? Zwykle przylatują one do naszych pomieszczeń przez uchylone okna, zwabione zapachem psujących się owoców.  Muszki osiadają na tych produktach wtedy, kiedy zaczną się one psuć. Następnie muszki składają jajeczka na tych produktach. Każda samica składa minimum 20 jajek, z których wylęgają się kolejne muszki. Nawet kilka insektów można w kilka dni niesamowicie się rozmnożyć i zająć całą kuchnię.  Ponieważ cykl życia muszki owocówki trwa jedyne 10 dni, cały proces trwa bardzo szybko, a muszki rozmnażają się w ogromnym tempie. Ze względu na zawrotne tempo rozmnażania się muszek, najlepiej bezpośrednio po tym, jak je zauważymy spróbować z nimi zawalczyć przy pomocy naturalnych środków.

Domowe sposoby na muszki owocówki - mięta

Sposoby na muszki owocówki

Kiedy wszystko już masz posprzątane i wyrzucone a muszki wciąż się pojawiają, należy przejść do bardziej drastycznych metod – wybicie muszek. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Bazylia i mięta

Sposób ten ma na celu raczej odstraszenie muszek owocówek i sprawienie, by nie wleciały one do naszej kuchni przez uchylone okno. Muszki bardzo nie lubią zapachu bazylii oraz mięty. Warto zatem trzymać w doniczce te rośliny i postawić je przy oknie. W ten sposób muszki owocówki nie będą wlatywać do naszego pomieszczenia, ale może się okazać, że ten sposób nie będzie zbyt skuteczny jeśli zapach nadpsutych owoców będzie zbyt intensywny i kuszący dla muszek owocówek, a one postanowią założyć kolonię w naszej kuchni.

Płyn do mycia naczyń

Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się muszek owocówek będzie mieszanka zrobiona z wody, octu owocowego oraz płynu do mycia naczyń. Substancje te należy wymieszać w równych proporcjach i przelać do słoika. Zamiast octu owocowego możesz użyć także soku. Tak powstałą miksturę pozostaw na noc w pomieszczeniu, w którym znajdują się muszki owocówki. Po kilku godzinach w słoiku powinny pływać utopione muszki. Roztwór ten wraz z utopionymi w nim owocówkami należy wylać do toalety.

Sposób na muszki owocówki - owoce

Owoce

Owocowa pułapka to kolejny sposób jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się muszek owocówek z domu. Do miski lub innego naczynia należy włożyć pokrojone owoce lub ich skórki. Miskę należy następnie przykryć folią i naciągnąć ją tak, by nie powstała żadna szczelina. Następnie należy w niej wykonać kilka małych otworów, przekłuwając ją. Przez te małe dziurki muszki owocówki będą mogły wlecieć, natomiast nie dadzą rady już z niej wylecieć, przez co pozostaną uwięzione w pułapce.

Butelka

Do wykorzystania tej pułapki na muszki owocówki potrzebujesz dużej butelki. Najlepiej sprawdzą się te o pojemności dwóch litrów. Z butelki należy odkręcić korek, a następnie przeciąć ją na pół. Do dolnej części butelki należy wlać jakiś słodki sok, np. pomarańczowy lub jabłkowy. Górną część powinniśmy odwrócić i włożyć do środka dolnej, otworem do dołu, a następnie skleić przy pomocy taśmy. W ten sposób powstanie kolejna pułapka, do której muszka owocówka z łatwością wleci, natomiast nie będzie w stanie się z niej wydostać. Po wykorzystaniu pułapki należy wylać jej zawartość do toalety, a samą konstrukcję wyrzucić.

Jak pozbyć się muszek owocówek - sposób na owocówki

Jak pozbyć się muszek owocówek? – Suszarką!

Innym sposobem na pozbycie się muszek owocówek z domu jest wykorzystanie z tym celu suszarki. Należy ustawić suszarkę na możliwie jak najwyższą temperaturę, a następnie skierować ją na muszki. Pod wpływem strumienia gorącego powietrza muszki owocówki “usmażą” się. Sposób z odkurzaczem może być skuteczny, ale niestety jednocześnie czasochłonny. Można wykorzystać odkurzacz po to, by wciągnąć muszki do środka. Muszki owocówki są jednak bardzo szybkie, dlatego ich zebranie może wymagać sporych nakładów pracy.

Przyjemny zapach

Muszki owocówki bardzo nie lubią tego zapachu. Warto spróbować je zwalczać np. przy pomocy odświeżaczy powietrza lub nawet mentolowych cukierków. Piękny zapach może być skutecznym sposobem na pozbycie się muszek owocówek. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie zapachy sprawią, że muszki zostaną odpędzone. Muszki owocówki bardzo nie lubią wspomnianego wcześniej zapachu mentolowego, ale także lawendowego. Warto zatem trzymać w kuchni zapalone świece zapachowe. Musisz jednak uważać! Świece zapachowe powinny być pod Twoim ciągłym nadzorem, nie wolno ich pozostawiać, ponieważ mogą spowodować pożar. W zwalczaniu muszek owocówek mogą przydać się także naturalne olejki eteryczne, które pomogą Ci także, jeśli szukasz niezawodnych sposobów na mrówki.

Inne metody

Do innych sposobów na walkę z muszkami owocówkami zaliczamy także specjalne lepy czy odstraszacze. Bardzo skuteczne są pułapki na muszki dostępne w sklepach. Działają one na podobnej zasadzie jak pułapki, które możesz wykonać domowym sposobem. Przy tym pułapki dostępne w sklepie nie są zbyt drogie. Najlepiej jednak użyć ich w ostateczności, ponieważ mają one związki chemiczne, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Jednocześnie aby pułapka taka była skuteczna, powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym muszki się znajdują, czyli w kuchni, w której oczywiście znajduje się żywność.  Inną metodą walki z muszkami owocówkami może być specjalny lep na muchy. Jest to metoda tania, ale jednocześnie cechuje się mniejszą skutecznością niż pozostałe. Lep na muchy to koszt około 3 złotych, ale warto mieć na uwadze, że muszki niekoniecznie muszą się na niego złapać, a jeśli już się złapią, lep z przyklejonymi do niego muszkami nie będzie wyglądał zbyt estetycznie.

Co zrobić żeby muszki owocówki nie wróciły

Co zrobić żeby muszki owocówki nie wróciły?

Kiedy kuchnia jest już czysta i nie latają po niej żadne muszki należy zadbać o to, aby tak pozostało. Jeżeli chcemy pozbyć się muszek owocówek nie powinniśmy przechowywać na wierzchu żywności, która może fermentować. Pojemniki z artykułami spożywczymi powinniśmy bardzo dokładnie zamykać, a ponadto jak najwięcej artykułów spożywczych przechowujmy w zamykanych opakowaniach.  Od tej chwili warto jest unikać pozostawiania na blatach zaczętych już owoców i warzyw. Regularne wyrzucanie śmieci również zapewni ochronę przed muszkami. Dodatkową pomoc i zabezpieczenie przed muszkami owocówkami będą stanowić siatki, które można umieścić w oknie. Sprawią one, że muszki nie będą wlatywać do naszej kuchni.

Mamy nadzieję, że nasze sposoby przydadzą się Wam w walce z muszkami owocówkami. Jeżeli zastanawiacie się, jak pozbyć się muszek owocówek z domu, nie zapominajcie, że pierwszym i najważniejszym krokiem będzie utrzymanie porządku w Waszym domu!

 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More In Sprzątanie

Jeden komentarz

  1. Gosia

    19 lipca, 2018 at 4:33 am

    Strasznie drażnią mnie te muszki, dzięki za porady:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Czy można myć samodzielnie dach karcherem?

Mycie dachu karcherem wydaje się być skutecznym sposobem na odświeżenie wyglądu naszego do…